Jasna Góra: Nowa Kaplica św. Jana Pawła II

Nowa Kaplica św. Jana Pawła II zostanie poświęcona już w najbliższą niedzielę (24.10) na Jasnej Górze. W jej centrum relikwiarz z krwią pierwszego papieża, który przekroczył progi Sanktuarium i którego maryjne „Totus Tuus” stało się znane na całym świecie. – Będzie to bardzo ważne miejsce pamięci i przywoływania przesłania największego z jasnogórskich pielgrzymów – podkreślają paulini.

Znajduje się w krużgankach Wieczernika po prawej stronie, w miejscu starej Kaplicy Pokutnej. Ma mieć przede wszystkim charakter sakralny. Centrum stanowi więc ołtarz i ambona. Na ścianie umieszczone są stacje drogi krzyżowej – rzeźby wzorowane na Golgocie okalającej jasnogórskie Wały. Jednak nie będzie to tylko miejsce sprawowania liturgii. Znajdą się tam też pamiątki i wota pozostawione przez świętego papieża. Jest już replika krzyża-pastorału. To wotum, będące znakiem papieskiej posługi i władzy, Ojciec Święty ofiarował na Jasną Górę w 1983 r., podczas swej drugiej pielgrzymki do Polski.

Głównym elementem wystroju nowej kaplicy jest duży obraz z wizerunkiem uśmiechniętego Jana Pawła II, w ornacie z logo VI Światowego Dnia Młodzieży. Jego autorem jest paulin, kustosz jasnogórskich zbiorów wotywnych, o. Stanisław Rudziński.

Przeor Jasnej Góry przypomina, że młodzi stanowili centrum nauczania św. papieża, który podkreślał, że to oni są przyszłością Kościoła i świata. – Ojciec Święty sam cały czas był młody duchem a wzorem dla niego była Najświętsza Maryja Panna, którą wybrał na swoją patronkę – zauważył o. Samuel Pacholski.
– „Totus Tuus” – „Cały twój Maryjo” – to słowa, które wskazują, że tak, jak Maryja była ciągle młoda sercem, młoda miłością, piękna całkowitym oddaniem Bogu, tak Jan Paweł II przez całe swoje życie, mimo różnych cierpień i krzyży, pozostał wewnętrznie młody, wolny, radosny i pełen miłości do każdego człowieka. Chcielibyśmy, by to przesłanie płynęło do tych, którzy tę kaplicę nawiedzą – powiedział jasnogórski przeor.
Kaplica przeszła gruntowny remont. Prace przeprowadzono w szerokim zakresie od fundamentów do dachu. Ściany zdobi wapienny kamień a lukarny ozdobione są herbami: Jana Pawła II i Zakonu Paulinów a także znakiem maryjnym.

To kolejne miejsce na Jasnej Górze dedykowane papieżowi z Polski. Jest tu bowiem Sala Papieska jego imienia, jest także Dom Pielgrzyma Jana Pawła II. Jednak, jak podkreślają paulini, będzie to bardzo ważne miejsce modlitwy i spotkania.
– Od dawna szukaliśmy możliwości stworzenia przestrzeni dedykowanej specjalnie Janowi Pawłowi II, wiedząc kim on był i jest dla nas – powiedział o. Czesław Brud, administrator Jasnej Góry. Dodał, że realizacja prac, ze względu na ich rozmaitość – od budowlanych, przez oświetleniowe, klimatyzacyjne itd., trwała kilka lat. – Mam nadzieję, że to wszystko co udało się w tą trudną przestrzeń wprowadzić, godne jest tego miejsca i Ojca Świętego Jana Pawła II – powiedział o. Administrator.

Dziesiątki wotów i pamiątek paulini zgromadzili w muzeach: 600-lecia czy Bastionie św. Rocha. Te najcenniejsze: przestrzelony pas sutanny, złoty różaniec i serce umieszczone są obok Cudownego Obrazu Matki Bożej.

Podążając szlakiem Jana Pawła II do częstochowskiego sanktuarium przybywają setki tysięcy pielgrzymów, nie tylko z Polski, ale także z różnych krajów świata. Właściwie nie ma zagranicznej grupy, która nie wspominałaby świętego papieża.

Poświęcenie nowej Kaplicy św. Jana Pawła II odbędzie się w niedzielę 24 października. Uroczystość poprzedzi Msza św. w Kaplicy Matki Bożej o godz. 11.00 pod przewodnictwem generała Zakonu Paulinów, o. Arnolda Chrapkowskiego. Będzie to uwieńczenie „dni papieskich” obchodzonych w październiku w związku z rocznicą wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową i jego liturgicznym wspomnieniem.

Izabela Tyras @JasnaGóraNews

Za: www.jasnagora.com

Wpisy powiązane

DO POBRANIA: Biuletyn Tygodniowy CIZ 51-52/2024

Paulini zapraszają do przeżywania świąt na Jasnej Górze

RPO: ks. Michał O. w areszcie był traktowany niehumanitarnie