„Jest to najważniejszy dzień w roku dla nas wszystkich, dla kobiet z chorobą nowotworową. Przyjeżdżamy podziękować Mateńce za to, że jesteśmy i prosić o to żebyśmy jeszcze nieraz tutaj przyjechały – mówi ElżbietaMarkowska
„Tu trzeba koniecznie przyjechać i koniecznie trzeba przyjechać na samym początku choroby, wtedy, kiedy człowiek jest słaby, kiedy leki zawodzą, kiedy zawodzi rodzina, zawodzą znajomi, to trzeba przyjechać i wyjechać stąd silniejszą, mocniejszą w walce z chorobą – podkreśla Dorota Bojakowska
„Przyjeżdżamy modlić się o to, żeby ta choroba nas nie pokonała, i tak jakbyśmy się co roku odliczały, o jeszcze jest ta, jeszcze jest ta…żyjemy, czyli jest już dobrze – mówi Alicja Przyszło
„My do chorych kobiet docieramy poprzez nasze wolontariuszki, które chodzą do szpitali i jak przyjdzie taka ochotniczka i ta chora widzi, że ona jest, ona tak wygląda to myśli, że skoro jej się udało to i mnie się uda – wyjaśnia Alicja Przyszło – Gdyby nie te ochotniczki to byśmy się tylko dołowały.”
Mszy św. dla Amazonek przewodniczył o godzinie 11.00 na jasnogórskim Szczycie bp Antoni Długosz z Częstochowy.
Słowa pozdrowienia skierował do uczestniczek pielgrzymki o. Sebastian Matecki
„Bolesne doświadczenia ludzkie nieobce są żadnej z was, drogie, kochane panie – mówił w homilii bp AntoniDługosz
„Zaciska człowiek nieraz z bólu zęby, a nawet i pięści i pyta ‘dlaczego ja cierpię?’. Trudność odpowiedzi na to pytanie polega na tym, że właśnie to co utrudnia naszą wiarę, mianowicie cierpienie, nie może być zrozumiane inaczej jak tylko przez religię, przez naszą wiarę. Pozostanie, czy chcemy, czy nie chcemy, w pewnym wymiarze tajemnicą, bo przecież Pan Bóg nie chce dla człowieka cierpienia, a jak nam opowiada Księga Rodzaju umieszcza ludzi w Raju. Z chwilą jednak kiedy pierwsi ludzie podniosą bunt przeciwko swemu Stwórcy i Dobroczyńcy, a tym samym przeciw własnemu szczęściu, cierpienie wchodzi w ludzki świat i staje się nieodłącznym towarzyszem każdego człowieka.”
„Co tu dużo mówić… jesteście drogie siostry podziwianymi bohaterkami codzienności, znosząc mężnie codzienne swe cierpienia, swoim przykładem pełnego zaufania Bogu, odwagą dawania świadectwa w walce z chorobą i cierpieniem, nie tylko fizycznym ale i psychicznym, służycie innym, może mniej odważnym od was. Dzielicie się swoim doświadczeniem, podtrzymując tych właśnie słabych na duchu. Pan Bóg to docenia i wam błogosławi udzielając obficie swoich łask i ukazując sens cierpienia. Wy o tym wiecie i dlatego tutaj na Jasną Górę przybyłyście w dorocznej, 15-tej pielgrzymce ‘Serca’, szukając u Boga oparcia, prosząc Go o dar zdrowia, zawierzając swoje życie Matce Najświętszej, która najlepiej rozumie czym jest cierpienie.” – mówił w homilii bp Długosz.
Pielgrzymka kobiet po chorobie nowotworowej jest także apelem do kobiet zdrowych, by pamiętały o badaniach profilaktycznych. „Te akcje nasze wszystkie, które robimy i ta nasza pielgrzymka, jest podziękowaniem Mateńce za to, że jesteśmy, ale przede wszystkim swoim przykładem chcemy zaapelować do kobiet, żeby nie zapominały o badaniu, że nie należy się bać badań profilaktycznych, żeby zadbać o swoje zdrowie. Mamy czas na wszystko, ale nigdy nie mamy czasu dla siebie, więc zróbmy wszystko, żebyśmy zadbały właśnie o siebie, a wszystko po to, żeby nie powiększać grona chorych na nowotwory” – apeluje Elżbieta Markowska.
Przed Mszą św. odbyła się prezentacja poszczególnych Klubów i Stowarzyszeń Amazonek przybyłych na pielgrzymkę. Uczestniczki powitała Elżbieta Markowska, prezes Częstochowskich Amazonek, organizatorek jasnogórskich pielgrzymek.
Oprawę muzyczną liturgii zapewnił Jasnogórski Kwartet Wokalny „Cantus” i Jasnogórski Oktet Dęty pod dyrekcja Marka Piątka.
o. Stanisław Tomoń
BPJG/ sm