Jasna Góra nawiązuje do rzymskiego zwyczaju Papieży

Na Jasnej Górze 8 grudnia to dzień uwielbienia Niepokalanej zwyczajowo wyrażony w hołdzie z kwiatów. Wspólna modlitwa przed figurą Maryi na placu przed jasnogórskim szczytem to nawiązanie do rzymskiej tradycji Papieży i wyraz jedności z następcą Piotra. W tym roku to też modlitwa o szacunek dla każdego życia i pokój społeczny.

Przeor Jasnej Góry, o. Samuel Pacholski zauważa, że w geście obdarowania Niepokalanej kwiatami, tak jak czyni to Ojciec Święty, Jasna Góra wyraża też duchową łączność z Głową Kościoła. „W tym roku mamy jeszcze szczególny tytuł, by te związki podkreślać, bo przypomnę, że w lutym Jasna Góra otrzymała dar duchowy od Ojca Świętego Franciszka jakim jest odpust zupełny „in perpetuo” czyli taki, który ma wieczystą moc, którego nie trzeba ponawiać, ale na zawsze jest przypisany do tego miejsca, dla pielgrzymów, którzy pod zwykłymi warunkami przybywając tutaj mogą ten odpust uzyskać”.

Akt zawierzenia Kościoła, Ojczyzny i świata przygotował abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski poprowadzi także rozważania apelowe w 67.rocznicę rozpoczęcia tej wieczornej modlitwy Polaków. To też uwieńczenie inicjatywy  „Światło w ciemności” zachęcającej, by w geście zapalania świecy o 21.00 błagać o ład moralny i pokój społeczny w Ojczyźnie.

„Tak jak kiedyś prosił nas w swoim testamencie Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński, oby nigdy nie doszło do nienawiści społecznej w naszej Ojczyźnie, Polsce, spełnijmy ten program”.

Przez cały dzień na Jasnej Górze przez uderzenie w dzwon „Głos Nienarodzonych” pielgrzymi prosili o szacunek dla poczętego życia.

Izabela Tyras – Polska (Radio Jasna Góra)

Za: Vatican News

Wpisy powiązane

DO POBRANIA: Biuletyn Tygodniowy CIZ 51-52/2024

Paulini zapraszają do przeżywania świąt na Jasnej Górze

RPO: ks. Michał O. w areszcie był traktowany niehumanitarnie