Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Powołań przypomniał, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za dzieło powołań. Do Sanktuarium przybyła dziś 52. Pielgrzymka Rodzin Powołanych i Osób Wspierających Powołania.
Podczas Mszy św. Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Powołań przypomniał, „że tajemnice dokonujące się w życiu tych, których Bóg wybrał potrzebują wsparcia i doświadczenia wspólnoty.
Bp Solarczyk zachęcał, byśmy „robili wszystko, aby ci którym możemy i powinniśmy pomóc w odkrywaniu tajemnicy bliskości Boga, by ją przeżyli jak najlepiej a jednocześnie, by ci którzy już samodzielnie i odpowiedzialnie ją przeżywają, żeby mieli sojuszników, by bogactwo i radość wspólnoty przeżywającej wiarę, ich podtrzymywała a nie podcinała im skrzydła”.
W Roku Życia Konsekrowanego organizatorami tegorocznej pielgrzymki byli paulini. O. Andrzej Grad, referent powołaniowy w Zakonie Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika podkreślił, że osoby wpierające powołania „są tymi, które biorą na siebie odpowiedzialność za życie i posługę powołanych”. – W dużej mierze dzięki waszemu wsparciu możemy pracować, dawać świadectwo o miłości Boga do człowieka, do którego jesteśmy posyłani – powiedział o. Grad i podkreślił, że „dzisiejsza pielgrzymka na Jasną Górę jest przede wszystkim wielkim dziękczynieniem właśnie za wszystkie te osoby”. – Przez naszą modlitwę w imieniu wszystkich osób powołanych chcemy wam bardzo podziękować – powiedział paulin.
Obok modlitwy konkretnym wsparciem osób powołanych jest także np. pomoc materialna misjonarzom. Przypomniał o tym ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska. Dziś na Jasnej Górze odbyła się Ogólnopolska Pielgrzymka Kierowców, w czasie której promowano akcję „Św. Krzysztof – 1 gr za 1 km bezpiecznej jazdy”.
– Realizujemy wiele projektów dla osób powołanych. Pomagamy im kupować samochody, ambulanse, motocykle, rowery, łodzie a nawet skutery. Dzięki tej pomocy osoby powołane mogą realizować swoje misyjne powołanie – powiedział ks. Kraśnicki. Na misjach pracuje ponad 2,1 tys. polskich misjonarzy i misjonarek w 94 krajach świata.
Jak zwykle pielgrzymka kierowców była modlitwą o większe bezpieczeństwo na polskich drogach, aby radości życia i podróżowania nie przysłaniały tragedie drogowe, spowodowane często ludzkim grzechem i nieodpowiedzialnością.
Ks. Kraśnicki zaznaczył, że mimo starań ludzi zajmujących się bezpieczeństwem ruchu drogowego, każdego dnia dochodzi do wypadków drogowych. – Ten ostatni majowy weekend: 310 wypadków, a w nich 30 ofiar śmiertelnych i 408 rannych. Znowu w tle brawura, znowu nadmierna prędkość, pośpiech, brak właściwej ostrożności i roztropności ze strony kierujących, także nietrzeźwi za kierownicą – wyliczał kapłan i podkreślał, że „przychodzimy na Jasną Górę, bo pragniemy Bożą bronią: pokorną modlitwą połączoną ze zmianą życia zmienić ten stan rzeczy”. – Jesteśmy tutaj z pragnieniem, by nasze drogi były miejscem wzajemnej życzliwości, szacunku do każdego człowieka i jego życia – podkreślał dyrektor MIVA Polska.
Mszy św. w intencji kierowców przewodniczył abp Józef Górzyński, koadiutor archidiecezji warmińskiej.
Misjonarze podczas Eucharystii złożyli w darze księgę wdzięczności MIVA Polska, która zawiera listy i podziękowania oraz zdjęcia pojazdów, które zostały zakupione dla misjonarzy na całym świecie. Kierowcy natomiast złożyli symboliczny czek, dar od polskich kierowców do misji w Kamerunie – Nguelemendouka, który został ofiarowany dla ks. Dariusza Chałupczyńskiego, misjonarza z archidiecezji częstochowskiej, który posługuje właśnie na misji w Kamerunie.
W południe abp Górzyński poświęcił pojazdy znajdujące się na parkingu Jasnej Góry, a także pojazdy oznakowane Służby Celnej i Policji na dziedzińcu.
Uwieńczeniem pielgrzymki była Droga Krzyżowa na Wałach jasnogórskich w intencji wszystkich ofiar wypadków drogowych. Podczas modlitwy niesiono znicze na znak pamięci i modlitwy za tych, którzy zginęli na drogach.
Organizatorem pielgrzymki było Krajowe Duszpasterstwo Kierowców i MIVA Polska.
KAI/kn
Za: www.deon.pl