Jasna Góra: „Misterium trwania” – spotkanie o jasnogórskim dziedzictwie

Z udziałem m.in. historyków i świadka życia kard. Stefana Wyszyńskiego na Jasnej Górze odbyła się konferencja o dziedzictwie Jasnej Góry. Spotkanie odbyło się w 70. rocznicę od podania wiadomości o wyniesieniu przez papieża Piusa XII abp. Stefana Wyszyńskiego prymasa Polski do godności kardynała i zostało zatytułowane „Jasna Góra 640 lat. Misterium trwania”.

Paulin o. dr Grzegorz Prus, dyrektor Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego przypomniał historię częstochowskiego klasztoru począwszy od fundacji w 1382 r. i przybycia białych mnichów-pustelników z Węgier. Historyk wskazał, że rozwijający się na Jasnej Górze kult maryjny już od swych początków miał nie tylko charakter ogólnopolski. Bardzo szybko zaczęli przybywać tu pielgrzymi z ziem polskich, ale też krajów ościennych.

Refleksję nad jasnogórskim dziedzictwem Prymasa Wyszyńskiego podjął prof. Paweł Skibiński z Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej. Przypomniał, że Prymas już od najwcześniejszych lat miał bardzo osobisty stosunek do Jasnogórskiego Wizerunku. Podkreślił, że prymasostwo kard. Wyszyńskiego to prymasostwo wielkich i owocnych programów duszpasterskich, prawie wszystkie związane były bezpośrednio z Jasną Górą, wśród nich te najbardziej fundamentalne: Śluby Jasnogórskie Narodu Polskiego, Wielka Nowenna Tysiąclecia Chrztu Polski, czyli narodowe rekolekcje, Milenium Chrztu Polski 1966-1967, którego momentem kulminacyjnym było oddanie narodu w macierzyńską niewolę Maryi, Matki Kościoła, za wolność Kościoła Chrystusowego.

Stanisława Nowicka z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego przypomniała, że dla kardynała kolebką życia była rodzina i ją obejmował troską we wszystkich wymiarach duszpasterskiej posługi. Prymas wobec zabijania w człowieku godności przez system komunistycznego wychowania, wzywał do przezwyciężania siebie, tego co zniewala, „lotu orłów ku górze”.

O potrzebie pielęgnowania dziedzictwa pokoleń i odpowiadania na wyzwania czasu, o których mówił już kard. Wyszyński, o nowej ewangelizacji i docieraniu z Dobrą Nowiną do serc też tych, którzy stracili sens życia, mówił przeor Jasnej Góry. O. Samuel Pacholski wskazywał, że to zadania na dziś także dla częstochowskiego klasztoru.

Podkreślił, że wobec desakralizacji i dechrystianizacji w świecie, kryzysu wiary w samym Kościele, zaniku potrzeb duchowych, także nominalnych katolików, kiedy wielu ludzi staje wobec pytania o sens o życia, każda działalność sanktuarium powinna być naznaczona rysem ewangelizacyjnym. – To otwartość nie tylko na tych, którzy przychodzą tutaj po duszpasterstwo, po sakramenty, po słowo Boże – powiedział przeor.

Organizatorami spotkania „Jasna Góra 640 lat. Misterium trwania” byli: Jasna Góra, Fundacja „Civitas Christiana”, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” oraz Instytutu Prymasa Wyszyńskiego.

W 640. rocznicę powstania klasztoru na Jasnej Górze Instytut Wydawniczy PAX wznowił „Spotkania Jasnogórskie” Jana Dobraczyńskiego ukazujące wielkich Polaków: świętych, władców, ludzi Kościoła, nauki i kultury, którzy patrzyli w przyszłość przez Częstochowski Obraz. Wśród nich był też kardynał Wyszyński, ten, który sam nazwał siebie „prymasem jasnogórskim”.

Biuro Prasowe @JasnaGóraNews/mir / Częstochowa
KAI

Wpisy powiązane

Kapituła warszawskich redemptorystów m.in. o statutach prowincjalnych i atakach na Radio Maryja

Dążenia Sługi Bożego o. Anzelma Gądka OCD do wyniesienia na ołtarze św. Rafała Kalinowskiego

Kokotek: prawie 100 uczestników Zakonnego Forum Duszpasterstwa Młodzieży