Jasna Góra: Misjonarze Klaretyni dziękują za 175 lat istnienia zgromadzenia

filter: 0; fileterIntensity: 0.0; filterMask: 0; captureOrientation: 0; algolist: 0; multi-frame: 1; brp_mask:8; brp_del_th:0.0001,0.0000; brp_del_sen:0.3000,0.0000; motionR: 0; delta:null; module: photo;hw-remosaic: false;touch: (-1.0, -1.0);sceneMode: 3145728;cct_value: 0;AI_Scene: (-1, -1);aec_lux: 266.0;aec_lux_index: 0;albedo: ;confidence: ;motionLevel: 0;weatherinfo: weather?Cloudy, icon:1, weatherInfo:102;temperature: 39;

Za 175 lat istnienia zgromadzenia Misjonarzy Klaretynów – Synów Niepokalanego Serca Maryi, dziękują na Jasnej Górze: ojcowie misjonarze, siostry zakonne i świeccy, którzy tworzą klaretyńską rodzinę. Ich misją jest dążenie do uświęcenia własnego oraz wiernych poprzez głoszenie słowa Bożego „przemieniającego świat”.

Klaretyn, bp Jacek Kiciński, przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego przy KEP, zwrócił uwagę, za papieżem Franciszkiem, że w dzisiejszych czasach głównym zadaniem zgromadzenia jest „duszpasterstwo obecności”. – Najważniejsze jest to, żebyśmy głosili słowo Boże nie tylko z ambony, ale także abyśmy wychodzili z nim do ludzi i potrafili rozeznawać wyzwania danego miejsca, aby móc odpowiadać na nie w świetle Ewangelii – mówił bp Kiciński. Zwrócił uwagę, że duchowość klaretyńska jest duchowością w Kościele i dla Kościoła, a istotnym jej wezwaniem jest dzielenie się miłością Boga z drugim człowiekiem.

O. Piotr Bęza, polski prowincjał Misjonarzy Klaretynów zauważył, że czas jubileuszu jest też dziękczynieniem za charyzmat i okazją do przypomnienia sobie, co tak naprawdę jest ważne. – Istotą naszego posłannictwa jest to, by płonąć ogniem Bożej miłości i rozpalać nią innych, a także by współpracować ze świeckimi, bo bez nich nie da się ewangelizować. Założyciel naszego zgromadzenia właśnie tego pragnął i sam tak przeżywał swoje życie – podkreślił prowincjał. Dodał, że na świecie klaretyni prowadzą szkoły, szpitale, pracują na parafiach, są wykładowcami na uczelniach czy dziennikarzami, aby w każdym miejscu ewangelizować. 

Klaretyni Misjonarze posługują w prawie 70 krajach świata. Dziś na Jasną Górę przyjechali zakonnicy m.in. z Madagaskaru, Syberii czy Afryki.

Ks. Andrzej Kobyliński od 34 lat jest misjonarzem w Afryce Zachodniej. Służył na Wybrzeżu Kości Słoniowej, a od ośmiu lat jest w Burkina Faso. – Jestem delegowany do budowy kościołów, teraz w Burkina Faso budujemy świątynię dla ponad 3 tys. wiernych i jestem przekonany, że nigdy nie będzie pusta. Rocznie chrzcimy tam od tysiąca do dwóch tysięcy osób i to jest dla nas niesamowite – opowiadał ks. Kobyliński. Dodał, że spowiedź tam odbywa się codziennie i ludzie pokonują wiele kilometrów, żeby przyjść do kościoła, ale też są bardzo zaangażowani we wspólnotę. Zakonnik zauważył, że jest tam bardzo czczona Matka Boża i przy każdym kościele znajduje się grota Najświętszej Maryi Panny, przy której codziennie wierni odmawiają różaniec. Misjonarz wybudował m.in. trzy wielkie kościoły na Wybrzeżu Kości Słoniowej, a czwarty powstanie właśnie w Burkina Faso.

Klaretyńską rodzinę tworzą także świeccy i siostry zakonne, które dziś przybyły na Jasną Górę, żeby podziękować za posługę, powołanie i charyzmat.

Monika Ziółkowska ze wspólnoty „Wawrzyn Plus”, którą opiekują się klaretyni we Wrocławiu zauważyła, że zadaniem świeckich jest przede wszystkim aktywny udział w życiu parafii, który jest realizowany np. poprzez organizowanie czuwań, pielgrzymek, spotkań wspólnot, podczas których ważnym momentem jest dzielenie się słowem Bożym. – Raz w miesiącu spotykamy się przed Najświętszym Sakramentem; rozważamy niedzielne słowo Boże, ale też we wspólnotach organizujemy takie spotkania kilka razy w miesiącu. Działamy i budujemy wspólnotę Kościoła z potrzeby serca – podkreśliła Ziółkowska. Dodała, że Ewangelia jest dla niej ważnym drogowskazem, który ukazuje kierunek działania rodzinnego, zawodowego i życiowego. 

– Słowo Boże jest esencją naszego życia. Ono dodaje sił w trudnościach. Nasz założyciel mówił, że cały świat jest Ojczyzną misjonarza. W naszym zgromadzeniu wszystkie siostry mają doświadczenie pracy na misjach, aby o Chrystusie mówić tam, gdzie jeszcze nie jest znany – mówiła s. Boguchwała Misjonarka Klaretynka z Warszawy, która wiele lat posługiwała w Indiach.

Zgromadzenie Misjonarzy Klaretynów – Synów Niepokalanego Serca Maryi, zostało założone 16 lipca 1849 roku w Vic w Hiszpanii przez św. Antoniego Marie Klareta (1807-1870) i sześciu kapłanów współzałożycieli. Jego misją jest staranie się o uświęcenie własne oraz dążenie do zbawienia wszystkich ludzi poprzez głoszenie słowa Bożego przemieniającego świat i w nim żyjącego człowieka. Zadanie to rodzina klaretyńska realizuje poprzez m.in. organizowanie rekolekcji parafialnych, katechez dla dorosłych i dzieci oraz działalność dydaktyczno-naukową i wydawniczą. Najważniejsze dla nich jest głoszenie słowa Bożego i budowanie wspólnoty, którą formują na wzór Dwunastu Apostołów. 

 
Maria Bareła-Gawenda @JasnaGóraNews/KAI

Już od roku trwa Rok Jubileuszowy Zgromadzenia Misjonarzy Klaretynów, który dobiega końca w dniu 16 lipca 2024 roku, kiedy przypada 175 rocznica dnia, w którym w miejscowości Vic w Hiszpanii, św. Antoni Maria Klaret z pięcioma kapłanami podjął decyzję o Założeniu nowego zgromadzenia zakonnego o nazwie Misjonarze Synowie Niepokalanego Serca Błogosławionej Maryi Dziewicy – w skrócie – Misjonarze Klaretyni.

Jak pisze sam Święty w Autobiografii: „W połowie maja przybyłem do Barcelony i udałem się do Vic, gdzie rozmawiałem z moimi przyjaciółmi kanonikami na temat mojego pomysłu założenia zgromadzenia kapłanów, którzy by byli i nazywali się Synami Niepokalanego Serca Maryi. Obaj bardzo chętnie przyjęli mój pomysł. (…)

Tę samą myśl przedstawiałem czcigodnemu biskupowi Vic, ks. Luciano Casadevall, który bardzo mnie lubił. Niezmiernie wychwalał mój plan. Uzgodniliśmy, że podczas wakacji będziemy mieszkać w seminarium, a on przez ten czas każe przystosować dawny klasztor mercedariuszy, który rząd oddał mu do dyspozycji. I tak zrobiono. Ks. biskup oddał nam odpowiednie pomieszczenie w tym klasztorze, a ja wcześniej rozmawiałem z kilkoma kapłanami, obdarzonymi przez Boga tym samym duchem, który mnie przepełniał. Byli to: Esteban Sala, José Xifré, Domingo Fábregas, Manuel Vilaró, Jaime Clotet i ja, Antoni Klaret, najmniejszy ze wszystkich, bo naprawdę wszyscy są bardziej wykształceni i cnotliwi ode mnie, a ja byłem szczęśliwy uważając się za sługę ich wszystkich.

W dniu 16 lipca 1849 r., kiedy już przebywaliśmy razem, za zgodą J. E. ks.  Biskupa i ks. Rektora, rozpoczęliśmy sami ćwiczenia duchowe, zachowując ścisły rygor i mając ogromny zapał. Ponieważ właśnie tego dnia 16-go jest uroczystość Matki Boskiej z Góry Karmel, jako temat pierwszej pogadanki przyjąłem słowa Psalmu 23. Mówiłem o czci i ufności, jakimi powinniśmy darzyć Święty Krzyż i Maryję, a cały Psalm wyjaśniłem w powiązaniu z naszym celem. Z tych rekolekcji wszyscy wyszliśmy bardzo gorliwi, zdecydowani wytrwać i należy dziękować za to Bogu i Najświętszej Maryi, bo wszyscy wytrwali” (A. M. Klaret, Autobiografia, 488-490).

Od tamtej chwili Misjonarze Klaretyni rozeszli z posługą Słowa po 70 krajach, w aktualnej liczbie prawie trzech tysięcy.

Główne uroczystości jubileuszowe, zorganizowane przez Zarząd Generalny w Vic to przede wszystkim tygodniowy Kongres Duchowości Klaretyńskiej od 7 do 15 lipca, transmitowany na klaretyńskim kanale YouTube: iClaret, na którym dostępne są materiały w języku hiszpańskim, angielskim i francuskim.

W Polsce Misjonarze Klaretyni przeżywali ten Jubileusz w dwóch formach. Pierwszą była peregrynacja obrazu Założenia Zgromadzenia, namalowanego specjalnie w tym celu przez p. Macieja Sancewicza. Obraz wędrował po wspólnotach i parafiach klaretyńskich, skupiając myśli na wielkim projekcie ewangelizacyjnym Założyciela i jego owocności w ciągu tych 175 lat. Była to okazja do wdzięczności i do nawrócenia; odróżniania chwastów od ziaren życia; wracania do źródeł charyzmatu i szukania perspektyw na przyszłość, aby „Bóg był znany, kochany i aby Mu służono” – jak pragnął św. Antoni Maria Klaret. Pomocą w tych rozważaniach były rozważania przygotowane przez o. Pawła Szulca CMF na osiem dni peregrynacji.

Drugą formą było świętowanie Jubileuszu na Jasnej Górze w dniu 16 lipca 2024 roku, które rozpoczęło się Eucharystią przed cudownym Obrazem o godz. 11.00, pod przewodnictwem J. E. o. Biskupa Jacka Kicińskiego CMF, po której uczestnicy uroczystości w Bastionie św. Barbary mogli usłyszeć cztery wykłady: o. Dominika Zamiatały CMF o historycznym założeniu Zgromadzenia, o. Biskupa Jacka Kicińskiego CMF o duchowości Misjonarzy Klaretynów, s. Jolanty Hernik RMI o Rodzinie Klaretyńskiej oraz o. Pawła Szulca CMF o dziełach apostolskich Misjonarzy Klaretynów. W uroczystości wzięło udział ok. 300 osób.

Wpisy powiązane

Kard. Grzegorz Ryś poświecił kaplicę w domu Zgromadzenia Małych Sióstr Baranka

Kapituła warszawskich redemptorystów m.in. o statutach prowincjalnych i atakach na Radio Maryja

Dążenia Sługi Bożego o. Anzelma Gądka OCD do wyniesienia na ołtarze św. Rafała Kalinowskiego