Jasna Góra: Kroczą za Jezusem drogą życia konsekrowanego

11. Pielgrzymka Dziewic i Wdów Konsekrowanych odbywa się w sobotę, 3 grudnia pod hasłem: „Idźcie i głoście”. W tegorocznej modlitwie uczestniczy ponad 120 dziewic, wdów, a także kandydatek do stanu dziewic konsekrowanych. 

„Jest zauważalna tendencja zwyżkowa i z roku na rok na tej pielgrzymce ta liczba nas wzrasta” – mówi Elżbieta Hurman, dziewica konsekrowana diec. świdnicka, rzecznik prasowy Centrum Promocji Indywidualnych Form Życia Konsekrowanego przy Podkomisji Episkopatu Polski ds. Indywidualnych Form Życia Konsekrowanego. 

„Istotą naszego życia jest życie indywidualne. My jesteśmy w świecie, choć poprzez konsekrację jesteśmy też wyłączone ze świata – wyjaśnia Elżbieta Hurman – Życie prowadzimy jakby bardziej ukryte w Bogu, bo tego nie widać na zewnątrz, natomiast stan jako taki, nie jest stanem ukrytym. I powiem od razu, że jeżeli ktoś by formował dziewice konsekrowane do życia ukrytego w tym pełnym tego słowa znaczeniu, to popełnia błąd”. 

Dziewice konsekrowane zobowiązują się do życia w czystości, aby bardziej kochać Chrystusa i lepiej służyć bliźnim. Przykładem swojego życia pokazują, jak służyć Bogu w codzienności, w pracy, w miejscu, gdzie mieszkają, wśród osób, które spotykają każdego dnia. Świadczą o swojej miłości do Jezusa poprzez postawę, zachowanie, rozmowy. 

„Jesteśmy w większości w środowiskach świeckich, tam, gdzie Pan Bóg nas stawia według naszego wykształcenia, naszych charyzmatów indywidualnych, i tam mamy iść i głosić, jak mówi hasło nowego roku duszpasterskiego, na różne sposoby oczywiście, nieraz niekoniecznie słowem a bardziej czynem. To jest nasze zadanie, nasze posłanie” – mówi Elżbieta Hurman. 

„Jestem dziewicą konsekrowaną, konsekrację miałam 3,5 roku temu. Dlaczego wybrałam tę drogę? Bo się bardzo zakochałam w Jezusie i nie wyobrażam sobie życia bez Niego” – wyznaje Jolanta Hałczyńska, arch. katowicka. 

„Droga poszukiwania swojego miejsca była bardzo długa – opowiada dalej – Oparta była o spowiednika, który już prawie od 15 lat mnie prowadzi. Trafiła mi się książka ‘Duchowość osób konsekrowanych’ i tak krok po kroku, kiedy czytałam, odkrywałam, że to jest właśnie to”. 

Stan dziewic i wdów konsekrowanych z roku na rok rozwija się. Jest coraz więcej powołań, nie tylko w Polsce, ale i zagranicą. „Trzeba to widzieć jako znak czasów – wskazuje Elżbieta Hurman – Historia zatoczyła pewne koło, i to, co było u początków Kościoła, dzisiaj na nowo się odrodziło. W pierwszych wiekach Kościoła, zarówno forma stanu dziewic i stanu wdów, to były pierwsze, pierwotne formy życia poświęconego Panu Bogu, choć wydaje się, że zakony istniały od wieków, ale one powstawały już później”. 

Mszy św. odprawionej o godz. 11.00 przed Cudownym Obrazem przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo

Homilię wygłosił bp Kazimierz Gurda, przewodniczący Komisji KEP ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. „Czujemy się dzisiaj wezwani przez Jezusa słowami: ‘Idźcie i głoście’ do kontynuacji Jego dzieła. Podejmujemy więc z radością to wezwanie, pragniemy iść i głosić. To, co mamy głosić, to nie będą tylko nasze przemyślenia, nasze ludzkie mądrości, ale będzie to mądrość pochodząca od Boga, mądrość zawarta w Bożych słowach, zawarta w Starym i Nowym Testamencie – wskazał kaznodzieja – Jezus także pragnie, abyśmy stali się narzędziem w Jego rękach, tak, aby On mógł przychodzić potrzebującym z pomocą w chorobie duszy i ciała (…)”. 

„Drogie panie należące z stanu wdów i dziewic, jesteście wezwane do realizacji tak wzniosłego zadania, tak wzniosłej misji na mocy Chrztu Świętego i na mocy konsekracji – podkreślił biskup – Nie trzeba dzisiaj jechać do Indii, wystarczy mówić o swojej wierze w Jezusa, wystarczy przypominać Jego słowa, wystarczy opowiadać o Jego życiu, o Jego czynach do swoich najbliższych, do swojego otoczenia. Bycie osobą konsekrowaną zobowiązuje przede wszystkim do mówienia o Bogu, o Jego miłości, o Jego miłosierdziu”. 

Pielgrzymka rozpoczęła się w Kaplicy Różańcowej, gdzie miało miejsce spotkanie z bp Kazimierzem Gurdą oraz z ks. dr hab. Bogusławem Migutem, prof. KUL. Po południu podsumowania pielgrzymki dokonał ks. Arkadiusz Okroj, przewodniczący Podkomisji KEP ds. Indywidualnych Form Życia Konsekrowanego. 

Pielgrzymkę poprzedziły rekolekcje w dniach 1-2 grudnia. Nauki dla stanu dziewic konsekrowanych głosił ks. dr hab. Bogusław Migut, prof. KUL pod hasłem: „Chcę raczej miłosierdzia niż ofiary” (Mt 9,13). Dla kandydatek do stanu dziewic rekolekcje poprowadził ks. dr Arkadiusz Okroj, przewodniczący Podkomisji KEP ds. IFŻK pod hasłem: „Przez Chrystusa, z Chrystusem, w Chrystusie”. Do wdów konsekrowanych i kandydatek mówił o. Wiesław Łyko OMI pod hasłem: „Od «modlić się, aby żyć» do «żyć, aby się modlić» – dynamizm modlitwy w życiu i misji wdowy konsekrowanej”. 

o. Stanisław Tomon 
BPJG / mn

Więcej na: www.jasnagora.com

Wpisy powiązane

Jubileusz 150-lecia Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu

Ks. Leszek Kryża SChr: w 2024 r. przekazaliśmy na pomoc Kościołowi w krajach b. ZSRR ponad 2,5 mln zł

Jubileusz obecności karmelitów bosych w Wadowicach