Jasna Góra: koncerty z udziałem pielgrzymów

„Abba Ojcze” ponownie zabrzmiało na Jasnej Górze. W obchody 30. rocznicy VI Światowych Dni Młodzieży w Częstochowie wpisał się dwudniowy Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej „Jasna Strona Mocy” zorganizowany na Jasnej Górze 13-14 sierpnia.

Pierwszy koncert „Abyśmy byli jedno” połączony został z Międzynarodowym Konkursem Piosenki Chrześcijańskiej.

Na błoniach jasnogórskich ustawiona została wielkich rozmiarów scena, przed którą licznie zgromadziła się publiczność. Wielu przyszło w pielgrzymkach pieszych. Zresztą nie tylko oni, bo także współprowadzący koncert Tomasz Wolny do Częstochowy dotarł z grupą franciszkańską z Brodnicy.

Na estradzie zaprezentowali się wykonawcy z ośmiu krajów świata. Niektórzy, np. Ola Maciejewska, reprezentująca Polskę, ma za sobą również pielgrzymkowe doświadczenie, jak wyznała, dwa razy wędrowała na Jasną Górę z Krakowa.

Wystąpili: Vanessa Mioč z Chorwacji, Dominika Gurbaľová ze Słowacji, Jesús Cabello z Hiszpanii, LIN D – grupa ze Szwecji, Marlos Abrek z Włoch, Ana Bolivar z Kolumbii, Caroline „Kaeyra” Baran z USA oraz Ola Maciejewska z Polski.

Widzowie najwięcej głosów oddali na Olę Maciejewską i jej utwór: “Nie mądrość świata tego”. Sami artyści wskazali na Vanessę Mioč z Chorwacji.

Wśród gości specjalnych koncertu „Aby byli jedno”: s. Cristina Scuccia z Włoch, zwyciężczyni programu The Voice of Italy. Włoska zakonnica, jednego ze zgromadzeń gałęzi urszulańskiej, miała już okazję śpiewać dla polskiej publiczności. W 2016 r. podczas Światowych Dni Młodzieży wystąpiła w Krakowie i o. Stan Fortuna – amerykański franciszkanin znany z muzycznej działalności. Przed nawróceniem był profesjonalnym muzykiem jazzowym. Podczas studiów formacyjnych pracował w Harlemie, w Nowym Jorku. To właśnie tam zetknął się z hip-hopem, stylem, który nazywa „rytmem i rymem”. Ojciec Fortuna założył organizację non-profit Francesco Productions, która zajmuje się wydawaniem nowoczesnej muzyki z przesłaniem ewangelizacyjnym. Dochody z jej działalności przeznaczone są na wsparcie franciszkańskiej wspólnoty. Gwiazdą dnia była także In-Grid, włoska piosenkarka wykonująca muzykę pop i dance.

Wystąpiła też Arka Noego.

Drugi festiwalowy dzień – 14 sierpnia – to Wieczorny koncert “Pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki Jana Pawła II”. Przywoływano słowa św. Jana Pawła II, nie zabrakło wspomnień z krakowskiego spotkania młodych świata sprzed pięciu lat. Polskich artystów zapowiadali uczestnicy pieszych pielgrzymek.

W ramach koncertu usłyszeliśmy m.in.: Halinę Mlynkovą, zespół Pectus, Edytę Górniak, Ryszarda Rynkowskiego, Mietka Szcześniaka, Halinę Frąckowiak, Piotra Cugowskiego.

Uczestnicy koncertu o godz. 21.00 połączyli się z Kaplicą Cudownego Obrazu Matki Bożej, by wziąć udział w Apelu Jasnogórskim. W rozważaniach przeor, o. Samuel Pacholski mówił: „w ten sierpniowy wieczór wpatrzeni w Ikonę Jasnogórskiej Matki, wracamy do wydarzeń sprzed 30 lat, do VI Światowych Dni Młodzieży. W 1991 r. św. papież Jan Paweł II, który zaprosił młodych świata na Jasną Górę, też stanął do Jasnogórskiego Apelu. Rozważał wtedy te trzy słowa, które i my tutaj każdego wieczoru wypowiadamy: Jestem, Pamiętam, Czuwam. Jak podkreślał są one naszymi przewodnikami”.

– Święty Janie Pawle! Dziś w 30. rocznicę tego niezwykłego spotkania, młodych ze Wschodu i z Zachodu, powtarzamy z Tobą i za Tobą: „Jestem – pamiętam – czuwam” i przypominamy sobie, że „otrzymaliśmy Ducha przybrania za synów”. Bóg rzeczywiście jest naszym Ojcem, a my jego dziećmi. Jesteśmy wezwani do rzeczy wielkich i pięknych. Maryjo prowadź nas! Prowadź polską młodzież i wszystkich młodych w Europie i na świecie! – modlił się jasnogórski przeor.

W drugim dniu Festiwalu artyści zaprezentowali utwory szczególnie bliskie sercu papieża z Polski, a obecni na Jasnej Górze pielgrzymi razem śpiewali je tworząc wielką wspólnotę.

Koncert poprowadzili Rafał Brzozowski i Piotr Rubik.

– Młodzi ludzie lgnęli do Ojca Świętego a Ojciec Święty do młodzieży. Dziś przypominamy rocznicę VI Światowych Dni Młodzieży. Wtedy i Jan Paweł II śpiewał „Abba Ojcze” więc nie mogło go dziś zabraknąć – powiedział Rafał Brzozowski.

Mietek Szcześniak zaśpiewał piosenkę „Mój Jezus”. Jak podkreślił wokalista cieszy się, że to właśnie ten utwór, bo już sam jego tytuł mówi bardzo dużo.

Organizatorami Festiwalu były: Telewizja Polska i Klasztor Jasnogórski przy współudziale „Fundacji Instytut Mediów”.

Biuro Prasowe @JasnaGóraNews/it / Częstochowa

KAI

Wpisy powiązane

Abp Gądecki: abp Baraniak gotów był ofiarować swoje życie dla Ojczyzny i Kościoła

Halina Frąckowiak gościem specjalnym tegorocznej Żywej Szopki w Krakowie!

Kęty: 25 lat Sanktuarium