Koncert Nadzwyczajny Pamięci Krzysztofa Pendereckiego w wykonaniu Chóru Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum zabrzmiał dziś na Jasnej Górze. Artyści wystąpili pod dyrekcją Macieja Tworka bliskiego współpracownika kompozytora.
Podczas koncertu wykonano najpiękniejsze pieśni artysty, również specjalną modlitwę skomponowaną po śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego. Agnus Dei – piąta część „Polskiego Requiem” powstała w 1981 r., a jej a prawykonanie odbyło się podczas uroczystości żałobnych Prymasa.
Zaprezentowane zostały także utwory współczesnych kompozytorów: Arvo Pärta, Oliviera Meassiena, a także Pawła Łukaszewskiego.
Jak zauważył Janusz Siadlak, dyrygent Chóru Collegium Cantorum dzisiejszym występem artyści pragnęli też powrócić do ducha twórczości Mistrza. – Interpretacja to jest żarliwość i rozumienie muzyki zarówno przez dyrygenta, jak i przez sam chór – powiedział dyrygent.
Krzysztof Penderecki odwiedzał Jasną Górę podczas swoich artystycznych podróży. W 2013 r. wykonaniem „Credo”, które było jednym z jego najbardziej osobistych dzieł i wyznaniem wiary, świętował na Jasnej Górze 80. urodziny. Wtedy w rozmowie z Radiem Jasna Góra podkreślał, że pobyt w Sanktuarium jest dla niego zawsze wielkim przeżyciem. – Od dziecka jesteśmy wychowani na historii, ja byłem tak wychowywany, i to miejsce jest dla mnie po prostu szczególne. Ja mogę tylko dziękować, prosić nie chcę, bo właściwie to, co chciałem, w życiu spełniłem, też swoją pracą. Ja tylko będę dziękował – powiedział wówczas Mistrz.
Krzysztof Penderecki zmarł w 2020 r. w Krakowie. Był jednym z największych współczesnych kompozytorów i dyrygentów. Komponował zarówno wielkie opery, monumentalne symfonie, jak i dzieła oratoryjne. Międzynarodowy rozgłos przyniosły mu utwory komponowane w tzw. technice zwanej sonoryzmem. Na początku lat 70. XX w. porzucił technikę sonorystyczną, i powrócił do technik tonalnych orkiestrując w stylu niemieckiej muzyki symfonicznej z końca XIX stulecia.
W swojej twórczości Penderecki sięgał do wielkich i uniwersalnych tematów, związanych z religią i historią. Do najważniejszych dzieł Krzysztofa Pendereckiego należą: „Pasja wg św. Łukasza”, „Polskie Requiem”, „Ofiarom Hiroszimy – tren”, za który otrzymał w Paryżu nagrodę UNESCO czy symfonia-oratorium „Siedem bram Jerozolimy”, przygotowana na zamówienie miasta Jerozolimy z okazji jubileuszu 3000 lat Świętego Miasta.
mir / Jasna Góra
KAI