„Wobec tych błogosławieństw oceniamy i swoje życie i swoją posługę, ale przede wszystkim próbujemy ożywić, rozniecić wiarę – wyjaśnia ks. dr Lucjan Szczepaniak – Jeśli te błogosławieństwa będą powodować to, że wiara będzie mocniejsza, że będzie więcej czasu, ale także i większe pragnienie do zdobycia lepszych kompetencji do posługi choremu, to cel będzie osiągnięty”.
„Błogosławieństwa niosą w sobie niesamowite orędzie. One z jednej strony przypominają nam o takich podstawach jak pokój, sprawiedliwość, miłość, miłosierdzie. A z drugiej strony uczą ogromnej pokory, a więc pewnego poddania się rzeczywistości poniekąd z woli Bożej dla nas naznaczonej – mówi ks. Stanisław Warzeszak, krajowy duszpasterz Służby Zdrowia – My na co dzień jako kapelani mamy z tym do czynienia, cierpienie, choroba ludzka jest pewnym naznaczeniem, stąd potrzeba ogromnie dużo pokory, miłości, cierpliwości, miłosierdzia, żeby zrozumieć znaczenie choroby we własnym życiu, ale także w przypadku kapelana pomóc zrozumieć znaczenie choroby i cierpienia naszym pacjentom. Jest to niesamowicie ważne i trudne w rozmowie z człowiekiem cierpiącym, pomóc mu dojrzewać do tego, żeby przyjął własne cierpienie”.
Pytanie o sens cierpienia towarzyszy człowiekowi od zawsze. Ks. Jacek Bazarnik
„To jest podstawowe pytanie, na które w zasadzie nie znajdujemy odpowiedzi – mówi ksiądz kapelan – Cierpienie jest niewyjaśnione po ludzku. Znajduje jedynie sens w tym, że Syn Boży cierpiał. Mógł nas zbawić na różne sposoby, jednym uderzeniem swego Najświętszego Serca, jednym aktem Boskiej Woli, a jednak przyjął krzyż, cierpiał i umarł. Z tym, że jako Pierworodny spośród narodów zmartwychwstał. Ale to jest teologia, która nie zawsze dociera do rodziców, dopiero po pewnym czasie są takie znaki, że to rozumieją, że potrafili to przyjąć, z tym się pogodzić”. „Ja w mojej służbie kapelana pragnę być ich współbratem, przyjacielem, przewodnikiem po tych trudnych drogach” – wyjaśnia ks. Jacek Bazarnik.
„Pytanie ‘dlaczego’ jest bardzo aktualne na naszych rekolekcjach kapelanów szpitalnych – dopowiada kapłan – Jeżeli Bóg w tym uczestniczył, więc ma jakiś sens, a nam po śmierci odpowie na to pytanie. Będziemy mieli całą wieczność, żeby usłyszeć pełną odpowiedź”.
Mszy św. w poniedziałek, 5 listopada przewodniczył ks. Stanisław Warzeszak
W codziennym programie rekolekcji znajdują się konferencje, Jutrznia, Nieszpory oraz popołudniowa Msza św. w bazylice jasnogórskiej. Wieczory poświęcono na cykl spotkań formacyjnych nt. „Żałoba po śmierci dziecka – problemy etyczno-pastoralne”, „Zaangażowanie kapelana szpitalnego w dzieło nowej ewangelizacji” oraz „Ewangelizacja w środowisku medycznym?”. Każdy dzień wieńczy Apel Jasnogórski. Rekolekcje zakończą się w czwartek, 8 listopada Mszą św. odprawioną w Kaplicy Matki Bożej o godz. 11.00.
Obecnie w Polsce posługuje ponad tysiąc kapelanów szpitali.
o. Stanisław Tomoń
BPJG / mn