Jasna Góra: 76. Pielgrzymka Akademicka czyli ‘Dom nie ręką ludzką uczyniony’

76. Pielgrzymka Młodzieży Akademickiej trwa na Jasnej Górze w dniach 20-23 kwietnia. Pod hasłem „Dom nie ręką ludzką uczyniony” przybyli studenci, duszpasterze akademiccy oraz profesorowie i rektorzy polskich uczelni. 

Pielgrzymka rozpoczęła się w piątek o godz. 20.30 Nabożeństwem Maryjnym w Kaplicy Matki Bożej. Następnie młodzież uczestniczyła w Apelu Jasnogórskim, podczas którego rozważania wygłosił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. O godz. 21.30 odprawiona została Akademicka Droga Krzyżowa na Wałach Jasnogórskich (cz.1, cz.2).

„Dziś przychodzimy do Ciebie Maryjo, aby przeglądać się w Twoich zatroskanych oczach i w Twoim matczynym sercu, aby na nowo zaprosić Chrystusa w nasze życie, w naszą przyszłość i z Nim budować Dom uczyniony nie ręką ludzką, ale Dom Ojca, który przygotował nam i każdy z nas ma w nim swoje miejsce, Twój Syn i nasz Zbawiciel – mówił w rozważaniu apelowym abp Wacław Depo – Dom jest rzeczywistością bliską każdemu z nas, ale nie chodzi tu jedynie o budynek, nawet najpiękniejszy i najbardziej zabezpieczony, to jest niejako sposób istnienia, w którym odnajdujemy miłość i twarze ojca, matki, braci i sióstr. W nim każdy z nas odnajdywał i odnajduje swoje człowieczeństwo i obdarowanie łaską”.

W sobotę przed południem w bazylice jasnogórskiej, w Sali o. Kordeckiego oraz w Kaplicy św. Józefa odbyły się konferencje. Do ich wygłoszenia zaproszono szczególnych gości. Konferencję wprowadzającą pt.: „Dom nie ręką uczyniony”, poprowadził w bazylice o. Witold Kawecki. Kolejne konferencje poprowadzili: Paweł Zuchniewicz – „Troska o Kościół” (cz.1, cz.2), Rafał Jan Porzeziński – „Troska o człowieka” oraz Dariusz Basiński z kabaretu „Mumio” – „Troska o wiarę”.

O godz. 17.00 młodzież akademicka rozpoczęła przemarsz z Katedry Częstochowskiej Alejami Najświętszej Maryi Panny do jasnogórskiego sanktuarium. Po dotarciu do celu, pielgrzymi zgromadzili się w bazylice, gdzie o godz. 18.30 uczestniczyli we Mszy św. Eucharystii przewodniczył abp Józef Michalik, przewodniczący Episkopatu Polski.

W homilii abp Michalik mówił do młodzieży: „Ważne, byśmy zrozumieli, że na tej drodze wiary, na tej drodze poszukiwań Pana Boga, będą trudności i trzeba się na nie zgodzić. Zwrócił uwagę na to, że „Pan Jezus od każdego z nas domaga się świadectwa wiary” i zachęcił, by nie bać się dawać świadectwa. „Chrystus potrzebuje, Kościół liczy na to świadectwo nasze – zaznaczył – Nie poszerzy się wiara, nie pogłębi się wiara w narodzie, w Europie, która przeżywa swoje różne kryzysy, jeśli nie pogłębi się wola, jeśli nie ożywi się, nie zdynamizuje się pogłębiona wiara i wola świadectwa. Ja jestem pełen dobrej nadziei”.

Abp Józef Michalik wskazał, że aby to się mogło skutecznie zrealizować, trzeba sobie postawić trzy pytania: „czy znam Boga prawdziwego?”, „czy znam Kościół prawdziwy?”, „czy znam dzisiejszy świat?”.

„Kościół jest naszą Matką, jest Oblubienicą Chrystusa, przechowuje sakramenty, udziela łaski, nie boi się grzesznika (…), taki, jaki jest. Ma swoje kłopoty, tak jak i moje życie, każdy z nas ma upadki, ale ma i wzniosłe chwile. I Kościół trzeba doskonalić, samemu sobie stawiając wymagania przede wszystkim. Jeśli chcesz, żeby ten Kościół był lepszy, piękniejszy, ty się poczuj apostołem, ty bądź wierniejszy, ofiarniejszy, bardziej cierpliwy, zwalczaj swój egoizm, swoje pragnienia, wtedy Kościół będzie promieniował – tłumaczył kaznodzieja – Każdy okruch twojej bezinteresownej życzliwości do drugiego człowieka, jest twórczy dla Kościoła, Kościół staje się lepszy, Kościół staje się piękniejszy”.

W dalszej kolejności młodzież akademicka uczestniczyła w całonocnym czuwaniu modlitewnym, które rozpoczęło się Apelem Jasnogórskim. Rozważanie apelowe poprowadził bp Marek Jędraszewski, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Akademickiego.

„Maryjo, Królowo Polski, jesteśmy przy Tobie, my akademicka społeczność polskich profesorów i studentów czując się ogarnięci ciepłem Twojej miłości. Maryjo, Matko Kościoła, pamiętamy o Tobie jako Matce, do której zawsze z radością pragniemy powracać, by uczyć się właśnie od Ciebie prawdy o Twoim Boskim Synu – Jezusie Chrystusie. Maryjo, Sedes Sapientiae, Stolico Mądrości czuwamy. Czuwamy nad sobą, nad naszymi sumieniami, nad stylem naszego myślenia i postępowania, aby dom, który napełniasz błogosławieństwem swej matczynej obecności, święty, katolicki i apostolski Kościół, był dla świata dostrzegalnym znakiem świętości i nadziei prowadzącym do niebiańskiego Jeruzalem, gdzie światło nigdy nie gaśnie, bo chwała Boga je oświetla, a jego lampą jest Baranek” – powiedział bp Marek Jędraszewski.

Wraz z młodzieżą akademicką podczas nocnego czuwania modlili się przedstawiciele Pallotyńskiego Sekretariatu Misyjnego. Podczas Mszy św. odprawionej o godz. 1.30, kazanie wygłosił ks. Benjamin Bahashi z Demokratycznej Republiki Konga.

Pielgrzymka zakończyła się Mszą św. odprawioną w niedzielę o godz. 9.00 w bazylice jasnogórskiej, której przewodniczył i homilię wygłosił bp Marek Jędraszewski.

Podczas pielgrzymki nie zabrakło również spotkań z kulturą. W Wieczerniku odbył się koncert, a w Kaplicy św. Józefa Teatr Patataj wystawił sztukę pt. „W pół przerwane słowa”.

W organizację pielgrzymki czynnie włączyły się duszpasterstwa akademickie ze Szczecina, Radomia, Warszawy, Wrocławia, Warszawy-Pragi, Bydgoszczy, Rzeszowa. Co roku pielgrzymkę akademicką przygotowuje także Duszpasterstwo Akademickie „Emaus” z Częstochowy.

o. Stanisław Tomoń 
BPJG/ es, mś, mn 

Za: www.jasnagora.com

Wpisy powiązane

Kapituła warszawskich redemptorystów m.in. o statutach prowincjalnych i atakach na Radio Maryja

Dążenia Sługi Bożego o. Anzelma Gądka OCD do wyniesienia na ołtarze św. Rafała Kalinowskiego

Kokotek: prawie 100 uczestników Zakonnego Forum Duszpasterstwa Młodzieży