„Rok to wyjątkowy – wyjaśnia Zbigniew Gumiński
Tysiące dzieci i młodzieży zgromadziło się pod jasnogórskim Szczytem, gdzie o godz. 11.00 została odprawiona uroczysta Msza św. z udziałem 398 pocztów sztandarowych. Eucharystii przewodniczyłbp Henryk Tomasik, krajowy duszpasterz szkół im. Jana Pawła II.
„Kochani, wy jesteście szczęśliwcami, że możecie chodzić do Szkoły Jana Pawła II – powiedział witając zgromadzonych pod Szczytem o. SebastianMatecki
Po słowach powitania ks. prałat Jan Kabziński
„Nie wszyscy trwamy w dziękczynieniu za Boże dary. Dzisiaj robimy postanowienie, że nigdy nie opuścimy niedzielnej Mszy św., bo chcemy dziękować za wszystkie Boże dary – mówił w homilii bp Henryk Tomasik
Na zakończenie Eucharystii został odczytany Akt Zawierzenia Matce Bożej Jasnogórskiej
Pielgrzymka rozpoczęła się już w środę, 9 października o godz. 20.00. Wierni zgromadzili się na wieczornej modlitwie przed Cudownym Obrazem Matki Bożej. Uczestniczyli również w Apelu Jasnogórskim, którego rozważania poprowadził bp HenrykTomasik
Łukasz Widera
Dzieci i młodzież, które przyjeżdżają na pielgrzymkę, Jana Pawła II znają już tylko z opowiadań i nagrań. Coraz większa rola w przekazywaniu wiedzy o nim spoczywa więc również na szkołach.
„Nasza szkoła jest bardzo małą szkołą. Jest to zespół składający się ze szkoły podstawowej i przedszkola, razem jest ok. 200 uczniów, w małej dzielnicy Rybnika – opowiada Łukasz Widera – Ale przede wszystkim to, co zostawił nam nasz patron Jan Paweł II, mamy wpisane w wizję i misję naszej szkoły, nauczamy o Janie Pawle II podczas zajęć religii, nauczamy podczas apeli, akademii i staramy się wprowadzać w życie Jego słowa. Chcielibyśmy, żeby zostało w sercach uczniów to, czego nauczał, że najważniejszymi wartościami w życiu jest ‘Bóg, honor i Ojczyzna’”.
„U nas jest święto patronalne szkoły 22 października – wylicza ks. Dariusz Byrski
Agata przyjechała ze Szkoły im. Jana Pawła II w Gościeszynie. „Nasza szkoła na początku nie miała wielkiego patrona, dlatego wybraliśmy Jana Pawła II, bo twierdzimy, że to był wielki człowiek i zawsze na jego cześć mamy różne uroczystości, i dlatego też tutaj przyjeżdżamy, żeby uczcić jego pamięć – wyjaśnia Agata – Na pewno chciałabym wierzyć tak jak On i taką miłość do ludzi, jaką On miał, chciałabym mieć. Ja pamiętam, jak umarł Jan Paweł II, moi rodzice przeżywali to strasznie i ja razem z nimi płakałam”.
Zuzanna z gimnazjum im Jana Pawła II w Mikorzynie przyjeżdża na spotkanie szkół już od kilku lat. „Cieszę się, że zawsze jest tu tyle ludzi i jest taka wspólnota – mówi z uśmiechem Zuzia – Jan Paweł II umiał z wszystkimi porozmawiać, był takim człowiekiem Bożym, bardzo kochał innych ludzi, byli dla niego bardzo ważni, miał bardzo dobry kontakt z młodzieżą, wszyscy go kochali. W szkole mamy dzień patrona, program wychowawczy jest oparty na nauczaniu Jana Pawła II, mamy spotkania pod pomnikiem, w rocznicę wyboru na papieża, lub w rocznicę śmierci”.
– posłuchaj rozmów z uczennicami
„Powiem szczerze, że w tej chwili nie przybywa już tak szkół, jak to kiedyś przybywało, natomiast jest nas 1204 szkoły – mówi współorganizator spotkania Zbigniew Gumiński – Muszę powiedzieć, że i nas dotyka kryzys pt ‘likwidacja szkół’. Kilka szkół już jest zlikwidowanych, no ale to jest naturalny proces, dlaczego by reforma miała pominąć szkoły Jana Pawła II, które przypomnę nie są szkołami katolickimi, tylko świeckimi, oczywiście katolickie też są w tej rodzinie”.
o. Stanisław Tomoń
BPJG/ es, sm, dr