Jasna Góra: 13. Ogólnopolska Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II

Na doroczne spotkanie modlitewne przybyli księża, rektorzy, dyrektorzy, nauczyciele, wychowawcy, katecheci oraz dzieci i młodzież szkół, noszących imię bł. papieża Jana Pawła II – łącznie 17,5 tys. osób z 1200 szkół z całej Polski. Tegoroczna pielgrzymka ma szczególny wymiar, ponieważ w tym roku Rodzina Szkół im. Jana Pawła II obchodzi 15-lecie istnienia. Jasnogórskiemu spotkaniu towarzyszyły relikwie bł. Jana Pawła II.

„Rok to wyjątkowy – wyjaśnia Zbigniew Gumiński, współorganizator pielgrzymki – Otrzymujemy relikwie Jana Pawła II od ks. kard. Stanisława Dziwisza, więc wielka radość, a przede wszystkim oczekujemy już kanonizacji naszego patrona, więc z tym przyjeżdżamy tutaj”.

Tysiące dzieci i młodzieży zgromadziło się pod jasnogórskim Szczytem, gdzie o godz. 11.00 została odprawiona uroczysta Msza św. z udziałem 398 pocztów sztandarowych. Eucharystii przewodniczyłbp Henryk Tomasik, krajowy duszpasterz szkół im. Jana Pawła II.

„Kochani, wy jesteście szczęśliwcami, że możecie chodzić do Szkoły Jana Pawła II – powiedział witając zgromadzonych pod Szczytem o. SebastianMatecki, podprzeor Jasnej Góry – Jan Paweł II wam patronuje, to jest bardzo zobowiązujące. Pamiętajcie kochani, że to ma wywierać na nas bardzo duży wpływ. Jego nauka, Jego postawa, to, czego nas uczył przez całe swoje życie od dzieciństwa po ostatnie chwile przebywania tutaj na ziemi. I oto dzisiaj się modlimy, abyście tego ducha Jana Pawła II zdobywali w waszych szkołach, w waszych środowiskach”.

Po słowach powitania ks. prałat Jan Kabziński, kustosz Sanktuarium bł. Jana Pawła II w Krakowie, przekazał Rodzinie Szkół relikwie błogosławionego papieża. Podczas przekazania relikwii uczniowie odśpiewali hymn Rodziny Szkół JP II. „Jan Paweł II jest dla was wzorem, jak trzeba żyć, aby osiągnąć świętość, którą On osiągnął” – przypomniał uczniom ks. Jan Kabziński.

„Nie wszyscy trwamy w dziękczynieniu za Boże dary. Dzisiaj robimy postanowienie, że nigdy nie opuścimy niedzielnej Mszy św., bo chcemy dziękować za wszystkie Boże dary – mówił w homilii bp Henryk Tomasik – Ojciec Święty Jan Paweł II, który patrzy na nas z tych relikwii, uczył nas ‘Totus Tuus’ – ‘Cały twój Panie Jezu, cały twój Maryjo’. Od Ojca Świętego chcemy się tego uczyć. Tu właśnie na Jasnej Górze Ojciec Święty mówił do polskiej młodzieży: ‘każde życie charakteryzuje się, określa przez wewnętrzny kształt miłości. Powiedz mi, jaka jest twoja miłość, a powiem ci, kim jesteś’. Wtedy właśnie Ojciec Święty wypowiedział te słynne słowa: ‘musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali’. Ojciec Święty czeka na to. To będzie nasz dar dla Pana Boga za kanonizację Ojca Świętego. Jeżeli my sami nigdy nie opuścimy Mszy św., pomożemy tym, którzy zagubili drogę do świątyni w niedziele, aby dziękować za Boże dary”.

Na zakończenie Eucharystii został odczytany Akt Zawierzenia Matce Bożej Jasnogórskiej, a także list do Ojca ŚwiętegoFranciszka. Jeden z uczniów przeczytał również modlitwę do bł. Jana Pawła II.

Pielgrzymka rozpoczęła się już w środę, 9 października o godz. 20.00. Wierni zgromadzili się na wieczornej modlitwie przed Cudownym Obrazem Matki Bożej. Uczestniczyli również w Apelu Jasnogórskim, którego rozważania poprowadził bp HenrykTomasik.

Łukasz Widera przyjechał z dziećmi z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 3 im. Jana Pawła II z Rybnika, gdzie jest katechetą, oraz nauczycielem angielskiego i informatyki. „Każdy z nas – i nauczyciele, i dzieci przyjeżdżają z własnymi intencjami, które zawsze chowają w sercu. Modlimy się o dobrą przyszłość w naszym kraju, modlimy się o kanonizację Jana Pawła II, modlimy się o to, żeby nasze rodziny żyły według tego, czego nauczał nas nasz patron”.

Dzieci i młodzież, które przyjeżdżają na pielgrzymkę, Jana Pawła II znają już tylko z opowiadań i nagrań. Coraz większa rola w przekazywaniu wiedzy o nim spoczywa więc również na szkołach.

„Nasza szkoła jest bardzo małą szkołą. Jest to zespół składający się ze szkoły podstawowej i przedszkola, razem jest ok. 200 uczniów, w małej dzielnicy Rybnika – opowiada Łukasz Widera – Ale przede wszystkim to, co zostawił nam nasz patron Jan Paweł II, mamy wpisane w wizję i misję naszej szkoły, nauczamy o Janie Pawle II podczas zajęć religii, nauczamy podczas apeli, akademii i staramy się wprowadzać w życie Jego słowa. Chcielibyśmy, żeby zostało w sercach uczniów to, czego nauczał, że najważniejszymi wartościami w życiu jest ‘Bóg, honor i Ojczyzna’”.

„U nas jest święto patronalne szkoły 22 października – wylicza ks. Dariusz Byrski z Zespołu Szkół Publicznych im. Jana Pawła II z Ciśca – Zawsze przygotowujemy się do tego wyjazdu do Częstochowy i do wyjazdu na dzień urodzin Jana Pawła II do Wadowic. Natomiast w sam program wychowawczy w szkole jest wpisany charyzmat i duchowość Jana Pawła II. Główna dewizą jest ‘musicie od siebie wymagać, jeśli nawet inni nie wymagają’ i to jest chyba to najważniejsze, co chcemy w szkole przekazać, oczywiście żyjąc tymi wartościami, które głosił Jan Paweł II”.

Agata przyjechała ze Szkoły im. Jana Pawła II w Gościeszynie. „Nasza szkoła na początku nie miała wielkiego patrona, dlatego wybraliśmy Jana Pawła II, bo twierdzimy, że to był wielki człowiek i zawsze na jego cześć mamy różne uroczystości, i dlatego też tutaj przyjeżdżamy, żeby uczcić jego pamięć – wyjaśnia Agata – Na pewno chciałabym wierzyć tak jak On i taką miłość do ludzi, jaką On miał, chciałabym mieć. Ja pamiętam, jak umarł Jan Paweł II, moi rodzice przeżywali to strasznie i ja razem z nimi płakałam”.

Zuzanna z gimnazjum im Jana Pawła II w Mikorzynie przyjeżdża na spotkanie szkół już od kilku lat. „Cieszę się, że zawsze jest tu tyle ludzi i jest taka wspólnota – mówi z uśmiechem Zuzia – Jan Paweł II umiał z wszystkimi porozmawiać, był takim człowiekiem Bożym, bardzo kochał innych ludzi, byli dla niego bardzo ważni, miał bardzo dobry kontakt z młodzieżą, wszyscy go kochali. W szkole mamy dzień patrona, program wychowawczy jest oparty na nauczaniu Jana Pawła II, mamy spotkania pod pomnikiem, w rocznicę wyboru na papieża, lub w rocznicę śmierci”.

– posłuchaj rozmów z uczennicami

„Powiem szczerze, że w tej chwili nie przybywa już tak szkół, jak to kiedyś przybywało, natomiast jest nas 1204 szkoły – mówi współorganizator spotkania Zbigniew Gumiński – Muszę powiedzieć, że i nas dotyka kryzys pt ‘likwidacja szkół’. Kilka szkół już jest zlikwidowanych, no ale to jest naturalny proces, dlaczego by reforma miała pominąć szkoły Jana Pawła II, które przypomnę nie są szkołami katolickimi, tylko świeckimi, oczywiście katolickie też są w tej rodzinie”.

o. Stanisław Tomoń 
BPJG/ es, sm, dr 

Za: www.jasnagora.com

Wpisy powiązane

Kapituła warszawskich redemptorystów m.in. o statutach prowincjalnych i atakach na Radio Maryja

Dążenia Sługi Bożego o. Anzelma Gądka OCD do wyniesienia na ołtarze św. Rafała Kalinowskiego

Kokotek: prawie 100 uczestników Zakonnego Forum Duszpasterstwa Młodzieży