Jak dziś ożywić świat Ewangelią – spotkanie Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych

„Ewangelizacja i sekularyzacja” to temat 146. Zebrania Plenarnego Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce, które trwa na Jasnej Górze. Dziś drugi dzień spotkania. Rozpoczęła je Msza św. celebrowana przez bp. Artura Ważnego. Przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przypomniał o trzech źródłach i filarach dojrzałej wiary: słuchaniu słowa Bożego, Eucharystii i adoracji Jezusa.

W homilii bp Ważny podkreślał, że chrześcijaństwo nie jest zbiorem prawd etycznych czy światopoglądem, ale spotkaniem z osobowym Bogiem w Chrystusie, Jego miłość jest zaczynem, którą mamy głosić, by ożywić świat i to jest zadanie każdego w Kościele. – Każdy na swój sposób ma wkładać w ten martwy świat pełen grzechu, bo to grzech sprawia tę martwotę świata, zaczyn. To znaczy, że mamy ewangelizować, czyli mówić o miłości Boga do człowieka. To jest kerygmat, to jest zaczyn, to jest to nasze zadanie, a do tego potrzeba mojego „fiat”. Wcześniej było „fiat” Syna Bożego przez Jego zgodę na Wcielenie, potem „fiat” Maryi, która zgodziła się w ten świat włożyć Syna, całą Jego tajemnicę, która obrazuje wielką miłość Boga do człowieka – wyjaśniał kaznodzieja.

S. Maria Aurelia Adamczyk przełożona prowincji warszawskiej sióstr zmartwychwstanek wskazując na temat spotkania „Ewangelizacja i sekularyzacja” podkreśliła, że jest on dzisiaj szczególnie ważny i potrzebny. Zauważyła, że dziś sam habit jako znak przynależności do Boga nie wystarcza, do ludzi przemawia świadectwo życia i to ono jest dziś bardzo potrzebne, zarówno osób konsekrowanych, jak i świeckich chrześcijan.

S. Damaris Suchenia, przełożona Prowincji Polskiej Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza, zwróciła uwagę, ze dziś także siostry zakonne w swoich zgromadzeniach żyją w świecie, który „jest pełen świeckości” w negatywnym tego znaczeniu, to znaczy żyją w świecie, który odrzuca Boga, żyje w oddaleniu od Niego. – Trzeba zobaczyć, ze w pierwszej kolejności wezwane jesteśmy do ewangelizacji samych siebie, aby później z Dobrą Nowina wychodzić do innychpodkreśliła z kolei s. Damaris.

Dziś człowiek jest naprawdę spragniony jest Boga, chociaż często Go odrzuca. Oprócz takich, którzy sytuują się poza Kościołem w świadomym wyborze są też ludzie, którzy trwają w nim nieraz po prostu z przyzwyczajenia, tradycji czy obowiązku, może rzeczywiście mają trudności, może w ogóle nie doświadczyli spotkania z Jezusem. Taka jest nasza misja, po prostu pójść i mówić o Jezusie – powiedziała s. Damaris. Dodała, że spotkanie przełożonych w ramach konferencji to ważne forum wymiany doświadczeń.

W drugim dniu obrad siostry wysłuchają konferencji bp. Artura Ważnego o nowej ewangelizacji, natomiast temat sekularyzacji podjął salezjanin ks. Piotr Ślęczka, filozof, etyk, kierownik duchowy i rekolekcjonista.

Do Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych należą przedstawicielki wszystkich zgromadzeń posługujących w naszym kraju.

W Polsce jest ponad 100 zgromadzeń zakonnych tzw. czynnych, w których żyje 16,5 tys. sióstr w ponad 2 tys. domach zakonnych we wszystkich diecezjach. Ponadto prawie 2 tys. sióstr pracuje poza granicami Polski.

Mirosława Szymusik @JasnaGóraNews

Za: www.jasnagora.com

 

Wpisy powiązane

Odnowiony skład Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego

Jasna Góra: kolejny oblat w gremiach Konferencji Episkopatu Polski

Tuchów: rozpoczęła się Kapituła Prowincji Warszawskiej Redemptorystów