Jadwiga Kamińska – Modlitwa o beatyfikację

15 października 1969 r. zmarł przeżywszy 86 lat, w zakonie 67, w kapłaństwie 62 o. Anzelm Gądek,  długoletni przełożony Polskiej Prowincji O.O. Karmelitów Bosych oraz założyciel Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus.

Uroczystości upamiętniające 55 – tą rocznicę śmierci odbyły się w parafii pw. Opieki Świętego Józefa przy ul. Liściastej 9.

Mszę św. poprzedziła projekcja multimedialna „Sługa Boży o. Anzelm Gądek we wspomnieniach świadków jego życia”. – Poprzez tę prezentację pragniemy spojrzeć na osobę o. Anzelma przywołując wspomnienia tych,  którzy z nim żyli na co dzień – wspólnie z nim modlili się, pracowali, korzystali z jego rad, posługi czy duchowego kierownictwa.
Jak postrzegany był o. Anzelm jako człowiek, zakonnik, czy kapłan, przekonujemy się
słuchając wybranych fragmentów świadectw osób, które znały go osobiście. – powiedziała s. Imelda Kwiatkowska.

Eucharystię w intencji o łaskę beatyfikacji Sługi Bożego o. Anzelma sprawował o. Ernest Zielonka OCD, wzięły w niej udział s. karmelitanki, członkowie rodziny z różnych stron Polski oraz parafianie.

W 2002 r. abp Władysław Ziółek metropolita łódzki, rozpoczął dochodzenie diecezjalne
w procesie beatyfikacyjnym Sługi Bożego, które zostało uroczyście zakończone 15 czerwca 2008 r.

Trybunał powołany przez Księdza Arcybiskupa przesłuchał 51 świadków życia Sługi Bożego.
Zebrany materiał dowodowy o heroiczności cnót o. Anzelma, a także wszelkie dokumenty dotyczące życia i działalności Sługi Bożego oraz jego bogatą spuściznę literacką w uwierzytelnionych notarialnie kopiach przekazano do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie.

Postulatorem procesu, zarówno w dochodzeniu diecezjalnym jak i na etapie rzymskim, jest s. Konrada Dubel, karmelitanka Dzieciątka Jezus.

– Aktualnie trwają prace na szczeblu rzymskim w Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.
Tworzone jest tzw. „Positio”, czyli synteza dokumentów i zeznań świadków, mająca na celu dowodzenie heroiczności cnót oraz opracowywana naukowo biografia Sługi Bożego.
„Positio” będzie podstawą dalszych prac w Dykasterii, tj. oceny odpowiednich komisji, historycznej i teologicznej, konsultorów oraz kardynałów.

Oprócz tych ludzkich działań, prac w prowadzonym procesie beatyfikacyjnym, konieczny jest cud zdziałany za przyczyną Sługi Bożego, udowodniony kanonicznie.
Jesteśmy ciągle na etapie modlitwy o taki znak z nieba – mówiła s. Konrada.

Każdego 15. dnia miesiąca zarówno w domach prowincjalnych trzech prowincji Zgromadzenia oraz w kościele karmelitów w Łodzi, gdzie znajduje się grób o. Anzelma, są odprawiane Msze św. w intencji o beatyfikację o. Anzelma. Do Postulacji w Łodzi przy ul. Złocieniowej 38, napływają różne podziękowania za łaski otrzymane przez wiernych, ale nie ma dotąd zgłoszonej takiej łaski, która byłaby tą „pieczęcią Boga” do beatyfikacji Sługi Bożego.

Za: www.katolickie.media.pl

Wpisy powiązane

Abp Wojda: wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za misje

O. Szymczycha: Dlaczego spada liczba misjonarzy

Centralne uroczystości Jadwiżańskie w Trzebnicy