Biskup senior archidiecezji lubelskiej, nawiązując do liturgii I Niedzieli Adwentu, przypomniał, że jest to czas wiernego oczekiwania na Pana przez wypełnienie obietnic złożonych na Chrzcie świętym. Odwołał się również do listu papieża Franciszka, jaki skierował on do osób konsekrowanych, a także wspomniał posynodalną adhortację apostolską Jana Pawła II o życiu konsekrowanym, jego misji w Kościele i w świecie Vita Consecrata.
Celebrans podzielił się swoimi doświadczeniami, które są owocem jego osobistych spotkań z osobami konsekrowanymi. Nawiązał m.in. do swojej czternastoletniej pracy w Papieskiej Komisji ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących. – Dzięki tej posłudze dowiedziałem się, jak nieoceniona jest rola osób konsekrowanych w zachowaniu wiary i kultury narodu pochodzenia, w przekazywaniu tych wartości następnym pokoleniom, a także ubogacaniu miejscowego Kościoła – podkreślił.
Bp Karpiński podziękował przełożonemu Polskiej Prowincji Zgromadzenia Ducha Świętego o. Dariuszowi W. Andrzejewskiemu CSSp za jego wieloletnią pracę wśród Polonii kanadyjskiej, a zwłaszcza za zaangażowanie się w sprawy 49. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego w Quebecu, który odbywał się w 2008 roku. – Jako zakonnicy i zakonnice musimy pamiętać, że nawet jeśli życie konsekrowane w wielu częściach świata słabnie, to – jak powiedział wielki papież Benedykt XVI – nigdy nie może zabraknąć tej konsekrowanej rzeczywistości w Kościele, ponieważ pragnie jej sam Pan Bóg – powiedział prowincjał polskich duchaczy.
W całym świecie żyje obecnie ok. 950 tysięcy osób konsekrowanych, czyli sióstr zakonnych, braci i ojców, osób należących do Instytutów Świeckich i do Indywidualnych Form Życia Konsekrowanego. – Ojciec Święty Franciszek powiedział również, że wszyscy mamy się obudzić. Po to, aby powrócić do źródeł. I każdy zakonnik powinien nieustanie uświadamiać sobie, że ma być świadkiem Chrystusa i Ewangelii w dzisiejszym świecie – powiedział mistrz nowicjatu Zgromadzania Ducha Świętego oraz odpowiedzialny za obchody roku w diecezji o. Władysław Budziak CSSp.
Według ks. Karola Hołubickiego CM ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego á Paulo, dla osób konsekrowanych ten czas jest zaproszeniem do większej więzi z Bogiem, do weryfikacji swojego życia. – Osoby konsekrowane są dowodem, że radykalne pójście za Chrystusem jest nie tylko możliwe, ale również piękne i posiada sens – powiedział diecezjalny referent ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.
W ciągu najbliższego roku w kraju odbędzie się wiele wydarzeń, ukazujących rolę osób konsekrowanych w Kościele. – Ludzie, którzy obierają drogę pójścia za Chrystusem, żyją często w ukryciu, przez co nie zawsze są zauważani. To czas szczególnej łaski, w którym my, osoby konsekrowane, mamy jeszcze bardziej docenić dar Bożego powołania, pogłębiając więź z Jezusem. Mamy być czytelnym znakiem dla drugiego człowieka – dodała s. Marta Urszula Pankowska CSSE ze Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety.
Szczególny czas został ustanowiony z woli papieża Franciszka. Rozpoczął się w pierwszą niedzielę Adwentu, a zakończy 2 lutego 2016 roku. Przyświeca mu hasło: Ewangelia, proroctwo, nadzieja – życie konsekrowane w Kościele dzisiaj.
Marcin Jarzembowski
KAI/Przewodnik Katolicki
Za: www.duchacze.pl.