Inauguracja nowego roku akademickiego w Studium Franciszkańskim

1 października klerycy pierwszego roku Instytutu Teologicznego Studium Franciszkańskiego złożyli akademickie przyrzecznie. Tegoroczna inauguracja nowego roku odbyła się w Kalwarii Zebrzydowskiej. Studium Franciszkańskie tworzy pięć z dziesięciu prowincji franciszkańskich w Polsce (69 studentów i siedmiu wolnych słuchaczy).

„Przyrzekamy wobec Pana naszego Jezusa Chrystusa, Dawcy życia i mądrości, wierność Bogu, Ewangelii, Kościołowi i Zakonowi. Chcemy z czystą intencją zdobywać wiedzę filozoficzną i teologiczną, by w duchu ewangelicznej prawdy oraz w oparciu o Magisterium Kościoła służyć człowiekowi w świecie współczesnym. Uczynimy wszystko, by naszą postawą studenta i alumna, karnością zakonną i dyscypliną studiów dawać dobry przykład innym i wypełniać wszystkie podjęte zobowiązania. Tak mi dopomóż Bóg” – publicznie deklarowali bracia.

Nowy rektor studium, o. Franciszek Salezy Artur Nowak OFM, uważa, że klerycy z trzech zakonów franciszkańskich razem tworzą wyjątkową wspólnotę akademicką.

„Chcemy z nadzieją spoglądać w przyszłość, którą daje nam Pan. Chcemy również jak Biedaczyna uznać, że wszystko w naszym życiu jest darmowym darem miłości Bożej. Św. Franciszek nie tylko otrzymał dary Boże, ale także postanowił dzielić się nimi. Podążając jego śladem, pragniemy dzielić się swoimi doświadczeniami, talentami, wiedzą, a przede wszystkim obecnością Studium Franciszkańskiego” – podkreślał zakonnik.

Wikariusz Prowincji Bernardynów, o. Arkadiusz Belcik, mówił, że zdaniem św. Franciszka z Asyżu pragnienie wiedzy dla brata mniejszego ma być tożsame z pragnieniem poznania Jezusa Chrystusa, poznania, które oznacza zjednoczenie z Nim.

„To pragnienie ma przejawiać się w pragnieniu służby otrzymaną wiedzą i to służby w prostocie” – dodał.

Wyższy przełożony z Kalwarii Zebrzydowskiej przekonywał, że takiej postawy uczy też św. Bonawentura, którego w tym roku obchodzimy 750. rocznicę śmierci. I parafrazując jego słowa, życzył braciom, aby „potrafili czytać z namaszczeniem, badać z pobożnością, dociekać z podziwem, rozważać z radością, być pilnymi z czcią, zdobywać wiedzę z miłością, być pojętnymi z pokorą, mieć zapał z łaską Bożą, zgłębiać z wlaną przez Boga mądrością”.

Pozostali wyżsi przełożeni franciszkańskich prowincji również złożyli życzenia studentom, wykładowcom i wychowawcom i razem z nimi modlili się w czasie uroczystej Eucharystii o łaski potrzebne dla nich na najbliższe miesiące.

Na inauguracji obecny był także ks. prof. Roman Bogacz z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, do którego afiliowane jest Studium Franciszkańskie. „Tak bardzo potrzeba nam tego waszego świadectwa – ubóstwa, posłuszeństwa, czystości i radości franciszkańskiej” – dziękował.

W tym roku wykład inauguracyjny wygłosił o. Marceli Gęśla OFM. Mówił nt. konieczności misyjnej działalności Kościoła i teologicznie ją uzasadniał. „Misyjna działalność Kościoła ma swoje zakorzenienie w nauce Jezusa Chrystusa” – przekonywał prelegent. Przy okazji przypomniał, że tego zadania od początku podejmowali się duchowi synowie św. Franciszka z Asyżu.

Więcej o Instytucie Teologicznym w Studium Franciszkańskim można przeczytać w Internecie na jego stronie: sf.franciszkanie.pl

Za: www.franciszkanie.pl

Wpisy powiązane

Dominikanie komentują przeszukanie lubelskiego klasztoru

Generał Paulinów na Pasterce: narodzony Bóg-Człowiek przypomina o pięknie i godności naszego człowieczeństwa

REKOLEKCJE: ODCINEK 5 „Jak zadbać o dziś”I ks. Piotr Pawlukiewicz & ks. Jerzy Jastrzębski