Inauguracja nowego roku akademickiego Instytutu Teologicznego „Studium Franciszkańskie”

101 braci rozpoczęło nowy rok akademicki 2022/2023 w Instytucie Teologicznym „Studium Franciszkańskie” w Krakowie, który tworzy pięć prowincji trzech zakonów franciszkańskich: Zakonu Braci Mniejszych, Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych i Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów.

„Ten rok jest szczególny. Poprzez nową afiliację z Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, według wytycznych instrukcji Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej, staliśmy się Instytutem Teologicznym zrzeszającym w ramach naszego Studium wszystkie pięć seminariów franciszkańskich współpracujących z UPJPII” – tłumaczył rektor o. Mariusz Orczykowski OFMConv.

„Ta jedność franciszkańska jest darem, naszym skarbem. Chrońmy ją, strzeżmy, rozwijamy, aby przyszłe pokolenia mogły mówić, że w roku 2022 rozpoczęło się piękne dzieło pięciu seminariów franciszkańskich, które mają wpływ na Kościół w Polsce, na nasze zakony i na przyszłość Ewangelii Chrystusa w naszym kraju” – dodał.

Minister prowincjalny o. Marian Gołąb OFMConv nie krył radości, że w świecie franciszkańskim to drugie takie dzieło. Pierwsze powołano w Afryce kilkadziesiąt lat temu.

„Ministrowie generalni trzech franciszkańskich zakonów, mających swoje jurysdykcje w Afryce południowej podpisali oficjalne porozumienie w dniu 20 stycznia 1988 r. o utworzeniu w Lusace w Zambii St. Bonaventure College https://mabumbe.com/tz/st-bonaventure-lusaka/. Zakupiono ziemię i rozpoczęto budowę. 27 czerwca 1992 r. trzej ministrowie generalni zakonów franciszkańskich dokonali oficjalnego poświęcenia i inauguracji centrum formacji. Na zakupionym terenie znajdują się obok siebie klasztory trzech zakonów franciszkańskich oraz budynek collage’u, w którym prowadzone są wykłady z filozofii. Korzystają z nich franciszkanie z kilkunastu jurysdykcji afrykańskich, mieszkający w pobliskich klasztorach oraz studenci z innych zgromadzeń i ludzie świeccy” – relacjonował prowincjał.

Inauguracja nowego roku akademickiego Instytutu Teologicznego „Studium Franciszkańskie” rozpoczęła się mszą św. w kościele kapucynów. Bracia modlili się, „aby czas studiów pozwolił im lepiej rozumieć świat stworzony przez Boga oraz pozwolił im pogłębić ich więź ze Stwórcą”.

„Niech to będzie dla nas wszystkich czas wzrastania w mądrości Bożej i przez studium, i przez życie we wspólnocie, i przez rozmowy formacyjne, i przede wszystkim przez przebywanie sam na sam z Panem Bogiem, źródłem mądrości Bożej” – życzył minister prowincjalny o. Marek Miszczyński OFMCap, który przewodniczył Eucharystii.

Przedstawiciel UPJPII, o. prof. dr hab. Dariusz Kasprzak OFMCap (Instytut Teologii Dogmatycznej i Patrystycznej) przekonywał braci studentów, aby nauczyli się samodzielnego wyszukiwania, analizowania, oceniania, selekcjonowania i integrowania informacji z wykorzystaniem różnych źródeł oraz formułowania na tej podstawie krytycznych sądów opartych na rzetelnej wiedzy teologicznej.

Tegoroczny wykład inauguracyjny miał o. dr Paweł Paszko OFMCap. Mówił on nt. idei odwróconego świata w starotestamentalnych pieśniach kobiet.

Proces tworzenia Studium Franciszkańskiego w Krakowie miał kilka etapów. Najpierw, w 2016 r. został podjęty przez Prowincję św. Antoniego z Padwy i bł. Jakuba Strzemię Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych oraz Prowincję św. Józefa Oblubieńca NMP Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów, a następnie, w roku 2018 – przez Prowincję Matki Bożej Anielskiej Zakonu Braci Mniejszych.

Natomiast w tym roku (2022) do Studium dołączyły: Prowincja Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny Zakonu Braci Mniejszych z Krakowa/Kalwarii Zebrzydowskiej i Prowincja Wniebowzięcia NMP Zakonu Braci Mniejszych z Katowic-Panewnik.

Zgodnie z wytycznymi instrukcji Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej Studium Franciszkańskie w roku 2022 podpisało nową afiliację z Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, stając się Instytutem Teologicznym.

„Jako duchowi spadkobiercy św. Franciszka, podejmujemy się wspólnego dzieła Studium Franciszkańskiego, aby służyło ono dobru Rodziny Franciszkańskiej oraz dobru całego Kościoła Chrystusowego” – czytamy w pierwszym zdaniu statutu Studium.

„Pragniemy, aby Studium Franciszkańskie było braterskim środowiskiem odpowiedniej formacji intelektualnej zakonników przygotowujących się do posługi wynikającej z sakramentu święceń, według kryteriów Kościoła w Polsce i tradycji franciszkańskiej. Pragniemy także, aby było ono czytelnym znakiem jedności Rodziny Franciszkańskiej, żyjącej Ewangelią Chrystusa za przykładem św. Franciszka z Asyżu” – zgodnie deklarują ojcowie założyciele.

Organem sprawującym najwyższą władzę w Studium jest Kapituła. Składa się ona z ministrów prowincjalnych tych prowincji, których wyższe seminaria duchowne są związane umową agregacyjną. Kapituła sprawuje nadzór nad formacją intelektualną i działalnością administracyjno-ekonomiczną Studium. Posiedzenia Kapituły odbywają się przynajmniej raz w semestrze i za każdym razem, ilekroć zachodzi potrzeba. Przewodniczący i wiceprzewodniczący Kapituły wybierani są przez jej członków na okres trzech lat.

Zarząd Studium Franciszkańskiego to kolegium rektorów seminariów franciszkańskich oraz sekretarza Studium, który wraz z nowymi przepisami afiliacyjnymi pełni funkcję Dyrektora Instytutu (obecnie o. Mariusz Kaczmarski OFMCap).

Studium Franciszkańskie to również wykładowcy franciszkańscy, którzy poprzez pracę dydaktyczną tworzą franciszkańskie środowisko formacji intelektualnej. Zdecydowanie jednak to studenci są prawdziwymi beneficjentami Studiu, ponieważ wspólna formacja intelektualna braci z pięciu prowincji franciszkańskich już owocuje dobrymi relacjami, braterską atmosferą, a w przyszłości – jak spodziewają się zakonnicy – będzie miała duży wpływ na życie franciszkańskie ich zakonów.

Studia zorganizowane są w systemie dwustopniowym: dwa pierwsze lata obejmują zajęcia z filozofii; trzy następne zajęcia z teologii; rok szósty poświęcony jest zajęciom pastoralnym teoretycznym i praktycznym.

jms

Wpisy powiązane

Kokotek: prawie 100 uczestników Zakonnego Forum Duszpasterstwa Młodzieży

Na Jasnej Górze odbywają się rekolekcje dla biskupów

125 lat obecności naśladowców św. Franciszka w Jaśle