– Dzięki takim ludziom jak bł. ks. Jerzy nawet komunistyczny totalitaryzm nie był w stanie zabić prawdy – przypomniał na Jasnej Górze abp Wacław Depo. Mszą św. celebrowaną pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego zainaugurowany tu został I Kongres bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Poprzedza on jubileuszową 40. Pielgrzymkę Ludzi Pracy.
Celem Kongresu jest popularyzacja nauczania bł. ks. Jerzego Popiełuszki, legendarnego kapelana „Solidarności”, także jasnogórskiego pielgrzyma, który w 1982 r. przyprowadził na Jasną Górę robotników Huty „Warszawa”, co zapoczątkowało doroczne pielgrzymki Ludzi Pracy do częstochowskiego Sanktuarium.
Podczas dwóch dni kongresowych odbędą się dwie główne debaty i 12 paneli tematycznych. Tytułem każdej debaty jest myśl bł. ks. Jerzego.
– Głównym przesłaniem kongresu jest dotarcie do ludzi młodych, którym trzeba mówić o czasach „Solidarności”, o stanie wojennym, o kapłanie, który zginął śmiercią męczeńską w wieku 37 lat – podkreślił Andrzej Piotrowicz, prezes Pomorskiego Stowarzyszenia „Wspólna Europa”, współorganizator kongresu. Dodał, że ks. Jerzy działając próbował łączyć różne środowiska, dlatego przedstawicieli różnych wspólnot zaproszono do udziału w debatach. – Chcemy zastanowić się, co jest ważne tu i teraz, ale też nad tym – czy i jakie narzędzia zostawimy dla kolejnych pokoleń. – Chcemy doprowadzić do jeszcze jednej nowej odsłony solidarności, solidarności międzypokoleniowej – zaznaczył
Dla Jakuba Głuchowskiego przedstawiciela młodego pokolenia, bo ucznia katolickiego liceum w Częstochowie ks. Jerzy jest wzorem walki o wartości i ideały. – Fascynuje mnie w nim jego determinacja, że pomimo prześladowań, walczył o to, co uważał za najważniejsze, i był w stanie poświęcić za to życie – mówił
Związkowcy z Zarządu Regionu Płockiego NSZZ „Solidarność” Andrzej Burnat i Stanisław Szkopek podkreślili, że ludzie świata pracy szczególnie powinni pamiętać o swoim patronie. – Jesteśmy zobowiązani nie tylko pamiętać, ale i działać, w myśl preambuły NSZZ „Solidarność”, w oparciu o zasady etyki chrześcijańskiej i katolickiej nauki społecznej, bronić godności, praw i interesów pracowniczych członków Związku – zaznaczyli
Dwudniowe spotkanie rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego w Kaplicy Matki Bożej. W kazaniu zauważył, że dziś przypada rocznica jego chrztu św. Podkreślił, że „nie wynosi się na ołtarze ani za antykomunizm, ani określone poglądy społeczne i polityczne, ale za maksymalną wierność łasce Chrystusa, który każdemu człowiekowi daje możliwość uczestnictwa w jego życiu i zwycięstwie nad złem i śmiercią”. Metropolita częstochowski zaznaczył, że ludzie święci są po to, by wzbudzać w nas „zbawczy wstyd i pokazać, jak daleko nam do realizacji wymagań Ewangelii”.
Zdaniem abp. Depo „ubogacenie jakie płynie dla nas z beatyfikacji ks. Jerzego” można zawrzeć w trzech kwestiach: wierność łasce, życie w prawdzie i uformowanie sprawiedliwości przez miłość.
Wyjaśniając słuszność drogi człowieka jako życie w prawdzie abp Depo za ks. Jerzym przypomniał, że „żyć w prawdzie to być w zgodzie z własnym sumieniem”. – Prawda zawsze ludzi zespala i jednoczy, wielkość prawdy przeraża i demaskuje kłamstwa ludzi małych i zalęknionych. Od wieków trwa walka z prawdą. Jest ona jednak nieśmiertelna, a kłamstwo ginie szybką śmiercią. Trzeba demaskować i protestować na co dzień przeciw kłamstwu, co wyzwala z lęku i prowadzi do jego przezwyciężenia – podkreślał
Kaznodzieja zauważył także, że „miłując człowiek rzeźbi swoje człowieczeństwo na kształt, który przewidział dla niego sam Bóg”. – Sprawiedliwość musi iść w parze z miłością, bo bez niej nie można być w pełni sprawiedliwym. Gdzie brakuje miłości i dobra, tam wchodzi przemoc i nienawiść – przypominał. Zauważył, że bł. ks. Popiełuszko był apostołem miłości przebaczającej, modlił się „aby Bóg przemienił serca prześladowców i nie pozwolił nam ulec pokusie do zła i nienawiści”.
Metropolita częstochowski zachęcał byśmy przyzywali wstawiennictwa Maryi, aby nikt z nas nie zagubił dróg dobra i prawdy. – Za błogosławionym idźmy trudnymi drogami: zło dobrem zwyciężaj! – zakończył homilię arcybiskup.
W dwudniowym spotkaniu udział biorą świadkowie życia i posługi duszpasterskiej ks. Jerzego, kapłani zasłużeni dla Solidarności, historycy i dziennikarze.
Kongres zakończy jutro podpisanie Karty Kongresu bł. ks. Jerzego.
Organizatorem spotkania jest Pomorskie Stowarzyszenie „Wspólna Europa” z Gdańska przy współudziale Fundacji Instytut Mediów. Partnerami strategicznymi są: Komisja krajowa NSZZ „Solidarność” oraz Fundacja im. Ks. Jerzego Popiełuszko „Dobro”.
40. Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasną Górę odbędzie się jutro i w niedzielę. Jej hasłem będą słowa: „Księże Jerzy – jesteśmy tu, aby wypełnić Twój testament”. Główne uroczystości odbędą się w niedzielę o godz. 11.00.
Mirosława Szymusik/ Izabela Tyras @JasnaGóra