15 września 2013 r. odbyła się uroczystość oficjalnego upamiętnienia pobytu Założyciela Ruchu Szensztckiego o. Józefa Kentenicha w Małym Buczku w 1933 r. Wydarzenie to jest częścią projektu apostolskiego przygotowywanego z okazji jubileuszu 100-lecia Ruchu Szensztackiego: „Ślady o. Kentenicha na ziemiach polskich”.
Ojciec Józef Kentenich przebywał w Małym Buczku (obecnie diec. bydgoska) dwukrotnie w 1933 r. Wówczas mieściła się tutaj Wyższa Szkoła Rolnicza „Marienbuchen”, która została zburzona w czasie działań wojennych. Obecnie na tym miejscu pozostał piękny park, należący do Nadleśnictwa Lipka.
Ojciec Kentenich od 16 do 20 października 1933 r. uczestniczył w Małym Buczku w spotkaniu z okazji diamentowego jubileuszu kapłaństwa, a w dniach 23–27 października 1933 r. wygłosił w „Marienbuchen” rekolekcje dla 20 kapłanów. Wpisywało się to w jego wielkie zaangażowanie w formację kapłańską. Jak podają dokumenty, rok wcześniej (1932 r.) w rekolekcjach prowadzonych przez o. Kentenicha, uczestniczyło ok. 2500 kapłanów.
Jeden z uczestników rekolekcji w Małym Buczku, prałat Johannes Bonin tak wspomniał to wydarzenie (1986 r.):
“Największe wrażenie zrobiły te rekolekcje, które w trzydziestych latach prowadził dla nas o. Kentenich. (…) Już jego zewnętrzny widok budził zaufanie…, potrafił przekazać nam myśli wskazujące na przyszłość. Stojąc na gruncie zdrowych pojęć moralnych unikał skrajności, czerpiąc z ducha Ewangelii.
Słowa o. Kentenicha działały jak promienie światła z tamtego świata. Brodaty teolog snuł podstawowe rozważania i ukazywał nam zadania, które później w pracy duszpasterskiej mieliśmy wykonać. Dalszym celem, do którego mieliśmy dążyć było „kapłańskie ojcostwo”.
Pierwsza uroczystość upamiętnienia obecności o. Kentenicha na dzisiejszych ziemiach polskich zbiegła się, ufamy nie przypadkowo, z 45. rocznicą jego śmierci.
Do Małego Buczka na to wydarzenie przybyli kapłani: krajowy duszpasterz Ruchu o. Arkadiusz Sosna, proboszcz miejscowej parafii w Lipce ks. Tadeusz Łuczyk z ks. Rezydentem i ks. Jerzy Roszkowski, proboszcz z Tarnówki (Instytut Księzy Diecezjalnych). Licznie przybyli przedstawiciele Nadleśnictwa Lipka z p. Nadleśniczym Januszem Grabowskim, członkowie Ruchu z diecezji bydgoskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej, siostry z Bydgoszczy, s. M. Elwira Kędzia, która włożyła swój wkład w realizację tego projektu, a obecnie była przedstawicielką wspólnoty Sióstr z Domu prowincjalnego, mieszkańcy Małego Buczka, Lipki i okolic oraz odpowiedzialni za projekt pp. Małgorzata i Rafał Jasińscy, oraz z Sekretariatu Komisji 2014 s. M. Kamila Skorupka.
Uroczystość rozpoczęła się wspólnym odmówieniem koronki do Miłosierdzia Bożego w intencji pokoju w Syrii. Po tym nastąpiło powitanie zebranych gości przez o. Arkadiusza. Następnie powitania dopełnił i skierował do zebranych słowo gospodarz miejsca p. Nadleśniczy Janusz Grabowski. Krótkie słowo skierował także ks. proboszcz Tadeusz Łuczyk.
Następnie pp. Jasińscy przestawili ideę projektu „Ślady o. Kentenicha na ziemiach polskich” i zapoznali nas z wiadomościami dotyczącymi pobytu o. Założyciela w Małym Buczku.
Głosem uzupełniającym ich wypowiedź było przybliżenie postaci o. Kentenicha zebranym gościom przez s. M. Elwirę. Na koniec s. Elwira podkreśliła łączność wszystkich Sióstr Maryi z uczestnikami uroczystości, wspomniała także s. M.Pię z Niemiec, archiwistkę Instytutu, która miała swój duży wkład w odnalezienie tego miejsca i zapewniała, że w dniu uroczystości będzie towarzyszyła jej uczestnikom w modlitwie przy sarkofagu Założyciela na Górze Szenszat.
Liturgii Eucharystycznej przewodniczył o. Arkadiusz Sosna, który skierował do zebranych słowo kazania. Odnosząc się do bieżącej sytuacji powiedział m. innymi:
„Jesteśmy pielgrzymami w drodze szlakiem przymierza miłości, który doprowadził nas tutaj. Po nas będą kolejni, który będą chcieli tego miejsca doświadczyć. Mam życzenie, abyśmy nadal pielgrzymowali, abyśmy nie ustawali. Ponadto poznawajmy Założyciela, kochajmy go, abyśmy mogli dawać o nim i o przymierzu miłości świadectwo. Zapraszajmy na tą drogę innych, tak jak on to czynił, gdy wyruszył z Szensztatu i znalazł się w Małym Buczku, aby tu mówić o Bogu. (…)
Jesteśmy świadkami historycznej chwili. Nie ma chyba na świecie kraju, w którym upamiętniono tak drogi o. Kentenicha, w którym stworzono taką siatkę, szlak jego apostołowania. Dzisiaj kładziemy jakby pierwszą cegiełkę, fundament dla całego projektu. To wydarzenie jest darem, ale jest także dla nas zadaniem…”
Po liturgii nastąpiło uroczyste odsłonięcie i poświęcenie tablicy. Rytuał poświęcenia ubogacony słowami o.Kentenicha przygotowały Siostry Adoracji Najśw. Sakramentu, które zapewniniły takze o duchowym wsparciu w modlitwie tej uroczystości i całego projektu. Przecięcia wstęgi dokonali przedstawiciele Komisji 2014 wraz z p. Nadleśniczym, a pamiątkową tablicę poświęcili wszyscy obecni kapłani.
Nadszedł czas na serdeczne i sympatyczne podziękowania. Po zakończeniu części oficjalnej Gospodarze z Nadleśnictwa zaprosili wszystkich zebranych na podwieczorek, dobrą kawę i ciasto. Była wtedy także okazja do podzielenia się opowieściami na temat Małego Buczka i obecnej historii tego miejsca.
opr. s. M.Kamila