Hipisi u bram Jasnej Góry. Już po raz 39-ty

Co roku wychodzą z innego miejsca, nie prowadzą zapisów na pielgrzymkę, zawsze niosą ten sam obraz – z jednej strony Jezus Miłosierny, z drugiej Matka Boża Jasnogórska, mówi się o nich „kolorowa” młodzież.

Po raz 39-ty na Jasną Górę dotarła Pielgrzymka Rodzin i Młodzieży Różnych Dróg prowadzona przez salezjanina ks. Andrzeja Szpaka nazywanego „księdzem od hippisów”. 

W tym roku pielgrzymka ta zgromadziła 200 osób, w tym 50 -cioro dzieci, byli pątnicy m.in. z Czech, Niemiec, Ukrainy, Holandii czy Teneryfy. Zanim wyszła z Zamościa do Częstochowy, odwiedziła rodaków i polskie groby na Wołyniu i we Lwowie. Pątnicy pojechali też do Łucka, Mokrego, na groby Polaków w Ostrówkach, Rymaczach i Kisielinie. 
 
Zgodnie z tradycją na jasnogórskie błonia pielgrzymi wbiegli na sygnał podany przez ks. Szpaka a potem ustawili się w „pacyfkę”. Odśpiewali także modlitwę „Ojcze nasz” na swoją tradycyjną melodię.
 
– Niesamowita otwartość na drugiego człowieka, nie ma barier miedzy ludźmi z różnych miejsc, różnych kultur czy wieku – podkreśla Asia z Bielska – Białej.
 
Kamila, który po raz trzeci szedł z pielgrzymką ks. Szpaka zachęca poczucie wolności i adoracje Najświętszego Sakramentu. – Nawet te adoracje, które trwają prawie 2 godziny wydają się za krótkie – dodaje Asia.
 
Charakterystyczna cechą pielgrzymki ks. Szpaka jest to, że wielu jej uczestników po raz pierwszy decyduje się przystąpić do sakramentów świętych. Podczas tegorocznej pielgrzymki miały miejsce 2 chrzty, w tym 50-letniego Czecha, ślub i Pierwsza Komunia św. osoby dorosłej.
 

Międzynarodową Pielgrzymkę Młodzieży Różnych Dróg ks. Andrzej Szpak zorganizował po raz pierwszy w 1979 roku. Na początku uczestniczyli w nich hipisi, z czasem przedstawiciele innych grup subkulturowych sprzeciwiających się społeczeństwu, ludzie połamani życiowo, uzależnieni, niewierzący. Pierwsze trzy pielgrzymki wyruszyły z Warszawy jako część pielgrzymki młodzieży akademickiej. Od 1982 r. pielgrzymka jest to grupa samodzielna, co roku wychodząca z innej miejscowości.

Za: www.deon.pl.

Wpisy powiązane

ŻYCZENIA PRZEWODNICZĄCEGO KOMISJI EPISKOPATU POLSKI DS. ŻYCIA KONSEKROWANEGO

ŻYCZENIA PRZEWODNICZĄCEGO KWPZM

DO POBRANIA: Biuletyn Tygodniowy CIZ 51-52/2024