Ale my lubimy stawiać sobie wysokie wymagania, dlatego decydujemy się na przybliżenie dzieciom postaci św. Maksymiliana” – powiedziała z radością Karolina, członek Teatru o-rety.
W sobotnie przedpołudnie 25 lutego 2017 r., do Centrum św. Maksymiliana w Harmężach k. Oświęcimia przyjechali przedstawiciele Teatru o-rety, którzy podjęli się napisania scenariusza i odegrania sztuki teatralnej dla dzieci. Chcą oni przedstawić najmłodszym zwyczajne, a zarazem niezwyczajne życie młodego Rajmunda Kolbe ze Zduńskiej Woli, który jak każdy kiedyś był dzieckiem i stawał przed trudnymi wyborami.
Aktorzy na swoim koncie mają spore osiągnięcia – z roku na rok ich repertuar się powiększa. „Tym razem szukaliśmy pomysłów do napisania kolejnego spektaklu dla dzieci. No i jest! Święty Maksymilian!” – zaznacza Marek Stawarz twórca bajek dla dzieci.
„W naszych przedstawieniach staramy się udowadniać, że teatr objazdowy także może być sztuką i wartościową propozycją dla dzieci. Poprzez śmiech, emocje i różne zabiegi interaktywne staramy się wciągać małego widza w wir scenicznych wydarzeń, a poprzez zabawę przekazywać treści i zasady, którymi mały człowiek powinien kierować się w życiu. W tym duchu chcemy także stworzyć spektakl o św. Maksymilianie dla dzieci. Nie chcemy, aby była to kolejna biografia, ale spróbujemy tę postać na nowo odczytać i osadzić w naszych czasach” – dodaje Marek.
Teatr o-rety wywodzi się z krakowskiego środowiska artystyczno-kabaretowego. Wypracowali oni własny styl i metodę aktorską, częściowo zaczerpniętą z bogatego doświadczenia kabaretowego. Tematykę przedstawień opierają na rodzimych i zagranicznych mistrzach dziecięcej literatury oraz klasycznych tekstach, które adaptują do treści dopasowanych do wieku widza. Tworzą autorskie scenariusze, które w nowym świetle pokazują dawne, zapomniane opowieści.
Argument do napisania sztuki teatralnej o św. Maksymilianie dla dzieci jest szczególny, bowiem w roku 2017 mija 100 lat od założenia przez św. Maksymiliana Rycerstwa Niepokalanej – organizacji, która miała na celu kształtować pokolenie w duchu wartości i oddania Niepokalanej.
Prawdopodobnie będzie to pierwsza sztuka teatralna o św. Maksymilianie skierowana do dzieci. Dlatego ufamy, iż twórcom spektaklu o św. Kolbe uda się niejako przedłużyć działalność i misję Franciszkanina z Niepokalanowa, a dzięki przedstawieniu przyczynią się do wychowania młodego pokolenia w duchu wartości i oddania Maryi.
o. Arkadiusz Bąk OFMConv