„Nagrodę św. Maksymiliana Marii Kolbego za wybitne osiągnięcia na polu ewangelizacji otrzymuje pani Urszula Kraus” – ogłosił ks. Sebastian Rucki dyrektor wydziału duszpasterstwa ogólnego kurii bielsko-żywieckiej, który jest jednocześnie członkiem i przewodniczącym Kapituły wyłaniającej laureatów.
„Przede wszystkim chciałabym podziękować Panu Bogu za to, że mnie powołał do takiej funkcji. Dziękuję Maryi Niepokalanej za to, że mnie wybrała, a ja staram się wypełniać jej wolę, choć nie do końca tak udolnie jakbym chciała. Celem Rycerstwa jest zdobyć cały świat dla Chrystusa przez Niepokalaną, a wiemy, że jeszcze nie cały jest zdobyty. Dużo jest przed nami” – podkreśliła Urszula Kraus, dziękując konkretnym osobom za to, że uświadomili jej, iż jest posłaną w dziele ewangelizacji. W szczególności za wsparcie podziękowała mężowi. „Przede wszystkim za to, że razem codziennie klękamy do modlitwy i razem się modlimy” – dodała.
Urszula Kraus jest nauczycielką języka angielskiego, kieruje diecezjalnymi strukturami Rycerstwa Niepokalanej od 2016 r., w ramach których funkcjonuje 12 wspólnot parafialnych. Działa także w Zarządzie Narodowym Stowarzyszenia Rycerstwa Niepokalanej w Polsce. Wspólnie z innymi tworzyła działające w Harmężach radio „Maks”, angażując się w realizację audycji słuchanych w różnych rozgłośniach radiowych. Współpracuje od lat z bielskim oddziałem Polskiego Czerwonego Krzyża, uczestnicząc w różnorakich przedsięwzięciach charytatywnych, edukacyjnych i społecznych. Pomaga misjonarzom osobom starszym oraz dzieciom, w tym także tym z Afryki.
Podczas gali w OCK wykład pt. „Życie religijne więźniów chrześcijańskich w obozie Auschwitz” zaprezentowała Teresa Wontor-Cichy z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Uczestnicy Gali zobaczyli na koniec film „Miłość i miłosierdzie” w reżyserii Michała Kondrata.
„Nagroda św. Maksymiliana Marii Kolbego” przyznawana jest za działalność ewangelizacyjną i apostolską na terenie diecezji bielsko-żywieckiej. Wyróżnienie to kopia figurki „Matki Bożej zza drutów” z Centrum św. Maksymiliana w Harmężach. Laureatem Nagrody może być osoba duchowna, świecka, członek instytutu życia konsekrowanego albo stowarzyszenia życia apostolskiego oraz organizacja, wspólnota lub stowarzyszenie, które prowadzą działalność ewangelizacyjną i apostolską.
Robert Karp/ diecezja.bielsko.pl