Harmęże: konferencja dla nauczycieli i edukatorów o św. Maksymilianie

Spotkanie pt. „Wychowanie w trosce o wartości. Święty Maksymilian patronem trudnych wyborów” zgromadziło dziś profesorów, publicystów, dziennikarzy, muzealników, nauczycieli i edukatorów. Kilkugodzinna konferencja odbyła się w formie hybrydowej – w realu i online – w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach koło Oświęcimia.

O. dr Piotr Cuber OFMConv., który przez długi czas był gwardianem harmęskiego klasztoru, powiedział, że główną myślą wszystkich wystąpień była próba odpowiedzi na pytanie, „jak dziś w tym niełatwym świecie bez wartości wychowywać do wartości”.

W przedsięwzięciu udział wzięło około 100 dyrektorów szkół, przedszkoli i placówek oświatowych, nauczycieli, wychowawców, pedagogów, psychologów wszystkich typów szkół. Głównym celem spotkania było upamiętnienie „męczennika miłości”, którego życie i losy splotły się z Małopolską, Krakowem, a szczególnie z Ziemią Oświęcimską.

Bp Janusz Mastalski, profesor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie i biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej, przybliżył całe spektrum problemów związanych z zagadnieniami familiologii w wymiarze socjologicznym, etycznym i teologicznym. W szczególności wskazywał na trudne wybory, przed jakimi staje współczesna młodzież.

Natomiast o nowej nadziei wychowania w kontekście kryzysów i troski o wartości mówił dr hab. Marek Rembierz z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Członek Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego wskazał, w nawiązaniu do myśli św. Pawła VI, że współczesny świat potrzebuje bardziej świadków niż głosicieli prawdy.

Do tego, że człowiek jest w stanie osiągnąć najpełniejszą wolność w dawaniu samego siebie przekonywał dziennikarz telewizyjny i radiowy Jan Pospieszalski. Publicysta przybliżył dziedzictwo św. Maksymiliana w kontekście metody sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego.

Postać św. Maksymiliana „jako nauczyciela wyborów heroicznych” przybliżył dr Tomasz Terlikowski – znany publicysta, pisarz i działacz katolicki. Zachęcił, by nie wpatrywać się w przeszłość i zatrzymywać się na tym, co zostało bezpowrotnie utracone, lecz razem ze św. Maksymilianem i ks. Blachnickim skupić się na przyszłości i kreatywnie ją wykorzystać.

O wyzwaniach edukacji w Miejscach Pamięci Auschwitz przypomniał na koniec Andrzej Kacorzyk – dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, wicedyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

O. Cuber wyraził przekonanie, że spotkanie przynosi przesłanie pełne nadziei, „że, choć jutro obudzimy się w innym świecie, to nie będzie to świat bez nadziei”. „To od nas zależy, od was szczególnie, jako edukatorów, nauczycieli, jaki ten świat będzie w oczach młodzieży, i czy ona będzie naszą przyszłością” – dodał.

Konferencję w 80. rocznicę męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego zorganizowało Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli we współpracy z Centrum św. Maksymiliana w Harmężach.

„W trosce o wychowanie młodego człowieka pragniemy zwrócić uwagę pedagogów i wychowawców na to, jak wielką rolę w tym procesie odgrywają takie wartości jak wiara, miłość, odpowiedzialność i poświęcenie, którym świadectwo swoim życiem i śmiercią dał św. Maksymilian” – powiedział dr Łukasz Cieślik, dyrektor Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Cytował słowa ks. Józefa Tischnera, że „takiego świadectwa człowiekowi, jakie swym uczynkiem dał ojciec Maksymilian, nie dał żaden współczesny kierunek filozofii człowieka”.

W ramach obchodów 80. rocznicy męczeńskiej śmierci franciszkanina odbędzie się też koncert muzyczny w kościele pw. św. Maksymiliana Męczennika w Oświęcimiu. Zaplanowano go na sobotę, 29 maja br., o godz. 17:00. Będzie można wysłuchać Mszy F-dur Józefa Michała Poniatowskiego w wykonaniu Filharmoników Krakowskich. Zapowiedziano transmisję na YouTube.

Konferencja, a także sobotni koncert w kościele św. Maksymiliana w Oświęcimiu objęte zostały patronatami: Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Wojewody Małopolskiego i Sejmiku Małopolskiego.

rk / Harmęże
KAI

Wpisy powiązane

Kraków: podopieczni Dzieła Pomocy św. Ojca Pio potrzebują zimowej odzieży

Halina Frąckowiak gościem specjalnym tegorocznej Żywej Szopki w Krakowie

Pola Lednickie: 9. rocznica śmierci o. Jana Góry OP