Grudniowy miesięcznik „W drodze”

Grudniowy miesięcznik „W drodze”, a w nim o tym: jak być sobą bez udawania; po czym poznać dobrego coacha; jak wybaczyć oprawcom, którzy torturowali. W tym numerze również ostatni odcinek cyklu o św. Teresie z Lisieux oraz niezwykła rozmowa o czasie i kalendarzach – czy ktoś coś pokręcił?
Ostatni tegoroczny miesięcznik ma aż 160 stron!

Rozmowa w drodze

Skąd się wzięły kalendarze? O kalendarzu juliańskim i gregoriańskim, o tym, jak nagle z kalendarza ubyło kilka dni i dlaczego doba ma 24 godziny opowiada Włodzimierzowi Bogaczykowi historyk Zbigniew Czerwiński w rozmowie Kiedy wyleje Nil.

Chciałbym być inny

Jaki jestem? Jaka jestem? Zadowolona z siebie czy nie? Prawdziwa czy nieprawdziwa? Kiedy jestem sobą, a kiedy udaję?

Dariusz Piórowski SJ w tekście Poznaj swoje serce analizuje bycie sobą w kontekście Ewangelii. Czy Jezus zostawił nam jakąś wskazówkę? Czy coś podpowiedział? Doradził?

Sobie i byciu sobą przygląda się swoim filozoficznym okiem Dariusz Duma i udowadnia, że pytanie, co to znaczy być sobą, a więc co to znaczy być człowiekiem, pojawiało się już w starożytności i łamały sobie na nim głowy najtęższe umysły. Czego się dowiedzieliśmy od filozofów? Przeczytaj Jan Uśmiechnij się Kowalski.

Czasami w poszukiwaniu siebie, pragnąc jakiejś zmiany i przemiany, oddajemy swoje życie w ręce obcych ludzi – spojrzenie kogoś obcego może być niejednokrotnie bardzo pomocne. Ale skąd mieć pewność, że osoba, do której idziemy, na przykład coach, jest tą właściwą? Nie brakuje przecież domorosłych „pomagaczy”, którzy mówią: Wszystko jest możliwe, wszystko możesz zmienić w swoim życiu, możesz być tym, kim chcesz. Doprawdy? Co zrobić, żeby trafić pod właściwy adres? O tym Michalina Kaczmarkiewicz i Matylda Marczak w rozmowie Sztuka zadawania pytań.

Wojna na Ukrainie

Do wojny, która toczy się tuż za naszą granicą, już się niestety trochę przyzwyczailiśmy. Informacje z Ukrainy już nas tak nie poruszają, osłabła też chyba nasza wrażliwość. A przecież tam wciąż cierpią i umierają ludzie. Niektórzy cudem uniknęli śmierci. Maria Semenchenko oddaje głos ukraińskim duchownym, którzy opowiadają o tym, jak byli wiezieni i torturowani przez Rosjan.

50 lat miesięcznika „W drodze”

Katarzyna Firsowicz była jedną z uczestniczek wrześniowej pielgrzymki „W drodze” do Santiago de Compostela. Pisała dziennik, który czytaliśmy na Facebooku, Instagramie i na blogu na wdrodze.pl. Teraz wspomnienia z drogi do grobu Świętego Jakuba Apostoła przeczytasz na łamach miesięcznika w tekście Jesteś, a więc musisz minąć…

Orientacje

W grudniowym numerze jak co roku: podsumowanie roku w Kościele przygotował ks. Artur Stopka, Anna Król i Paulina Wilk polecają książki ze swoich tegorocznych półek, a Wiesław Kot i Magdalena Wojtaś wybrali filmy, które być może umknęły nam w 2023 roku.

Felietony

Smutne, wesołe, refleksyjne, wspomnieniowe. Nie pomiń żadnego, bo felietoniści „W drodze” są w znakomitej formie! A z Wojciechem Ziółkiem SJ zanuć Hymn pesymistów.

Czekając na Święta

Na koniec Maciej Biskup OP o ikonie Bożego Narodzenia. Chociaż dopiero zaczyna się Adwent, to przecież święta tuż-tuż. Ale dlaczego dominikanin twierdzi, że Boże Narodzenie to już Wielkanoc? Przeczytaj!

Grudniowy numer to 160 stron wybornej lektury. A prenumerata miesięcznika to doskonały prezent pod choinkę.

#CzytajWdrodze!

 

Wpisy powiązane

DO POBRANIA: Biuletyn Tygodniowy CIZ 51-52/2024

Paulini zapraszają do przeżywania świąt na Jasnej Górze

RPO: ks. Michał O. w areszcie był traktowany niehumanitarnie