Gosławice: Siostry kanosjanki świętują rocznicę urodzin swojej założycielki

250 lat temu urodziła się święta Magdalena di Canossa – założycielka Rodziny Kanosjańskiej Córek i Synów Miłości. Siostry kanosjanki pracujące w diecezji tarnowskiej także świętują tę rocznicę.

– Nasza założycielka urodziła się w Weronie 1 marca 1774 roku. Magdalena di Canossa zajmowała się ludźmi opuszczonymi materialnie i duchowo. Pochodziła z rodziny szlacheckiej. Do dziś w Weronie stoi pałac Canossa. Ona poszła za Bożym wezwaniem, zostawiła wszystko i stała się służebnicą ubogich. Założyła zgromadzenie sióstr i później braci kanosjanów – mówi siostra Gabriela Szynol z Gosławic.

Wychowanie, ewangelizacja, formacja świeckich dla misji, rekolekcje i duszpasterstwo chorych – to pola działalności sióstr kanosjanek. Dwa tysiące sióstr należy do tego zgromadzenia na całym świecie. W diecezji tarnowskiej siostry są obecne w Gosławicach, gdzie mają dom zakonny. Odbywają się tutaj rekolekcje, warsztaty, siostry pomagają potrzebującym, uczą religii.

Siostra Rose Mary Abraham m.in. odwiedza chorych.

– Jestem z Indii, a w Polsce mieszkam od ponad 20 lat. W Indiach opiekowałam się trędowatymi. Tutaj mamy dom rekolekcyjny, więc pomagam kiedy są grupy, odwiedzam rodziny, chorych. Zależy mi, żeby przybliżać innym Słowo Boże – dodaje.

Świeccy też działają razem z siostrami. Inna Manchak z Ukrainy wiele zawdzięcza siostrom.

– Poznałam siostry kiedy byłam dziewczynką i mieszkałam w Winnicy na Ukrainie. Siostry tam pracowały. Jako nastolatka też chętnie je odwiedzałam. Byliśmy na różnych obozach, rekolekcjach. Byłam wolontariuszką w projekcie pro-life. To wszystko miało ogromny wpływ na moje życie duchowe. Dziś też chętnie odwiedzam siostry. Przyjechałam z Warszawy na uroczystości.

W Gosławicach została dziś odprawiona uroczysta Msza św. pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża. Została także przedstawiona postać założycielski.

Z okazji 250. rocznicy urodzin świętej Magdaleny di Canossa, Stolica Apostolska udzieliła odpustu zupełnego wszystkim, którzy pod zwykłymi warunkami będą się modlić w kaplicach lub parafiach prowadzonych przez braci i siostry kanosjanki od 1 marca do 2 października.

Św. Magdalena di Canossa urodziła się 1 marca 1774 r. w Weronie w rodzinie arystokratycznej. Bardzo wcześnie została osierocona. Będąc osobą wrażliwą, szukała gorliwie swego powołania przez modlitwę i praktykę cnót ewangelicznych.

Uczestnicząc w dramatycznych wydarzeniach społecznych, politycznych i kościelnych swego czasu, włączała się w różną działalność, m.in. charytatywną na rzecz ubogich i opuszczonych dzieci.

Postępując na drodze duchowej odkryła w ukrzyżowanym Chrystusie fundament swojej duchowości i misji. Odkrywszy powołanie, doszła do bolesnego stwierdzenia, że „Chrystus nie jest miłowany, ponieważ nie jest znany”. Nie mogąc przejść obojętnie obok tych myśli, założyła 8 maja 1808 r. Zgromadzenie Córek Miłości, a następnie 23 maja 1831 r. Zgromadzenie Synów Miłości.

Magdalena di Canossa zmarła w Weronie 10 kwietnia 1835 r. Beatyfikowana została 7 grudnia 1941 r. przez papieża Piusa XII, a kanonizowana 2 października 1988 r. przez Jana Pawła II.

eb/KAI

Wpisy powiązane

DO POBRANIA: Biuletyn Tygodniowy CIZ 51-52/2024

Paulini zapraszają do przeżywania świąt na Jasnej Górze

RPO: ks. Michał O. w areszcie był traktowany niehumanitarnie