Home WiadomościZ kraju Góra Kalwaria: Misterium Męki Pańskiej

Góra Kalwaria: Misterium Męki Pańskiej

Redakcja
W sobotę 13 kwietnia, u progu Wielkiego Tygodnia, w wigilię Niedzieli Palmowej, o godz. 15.00 Góra Kalwaria przeistoczyła się w Nową Jerozolimę, a na jej ulicach, jak przed wiekami, odegrane zostało Misterium Męki Pańskiej.

Po raz kolejny Góra Kalwaria powróciła do swej sarmackiej przeszłości, do wielkopostnej tradycji wspólnego przeżywania Drogi Krzyżowej, tradycji zapoczątkowanej tu już w XVII wieku, kiedy Nowa Jerozolima, jak wówczas nazywano założoną w 1670 roku przez bp. Stefana Wierzbowskiego miejscowość, była najważniejszym sanktuarium pasyjnym na terenie Mazowsza, a może i całej ówczesnej, ogromnej Polski, Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

Aż do rozbiorów cieszyła się sławą religijnej stolicy Mazowsza. Została ulokowana na planie krzyża, a jej plan ulic miał odtwarzać schemat ulic prawdziwej Jerozolimy. Do kalwaryjskich kapliczek przez lata ciągnęły tłumy rozmodlonych pątników. Od założenia miasta wszyscy mieszczanie zobowiązani byli do modlitw, do czynnego uczestnictwa w misteriach, Drogach Krzyżowych, adoracjach i do tworzenia bractw religijnych.

W czasie zaborów Nowa Jerozolima, w jej pasyjnym wymiarze, została zniszczona i zapomniana. Zakony będące w mieście uległy kasacie, kościoły pozamykano, rozwiązano bractwa, zniszczono kapliczki. Aby nazwa miejscowości nie kojarzyła się z Jerozolimą, powrócono do starej nazwy: Góra. Dziś po pasyjnych stacjach nie pozostał nawet ślad, a z ponad setki kapliczek i dróżek pamiętających kanonizowanego w ubiegłym roku św. O. Stanisława Papczyńskiego ocalało tylko kilka zgruchotanych rzeźb i fundamentów budowli. Ocalał także Wieczernik, będący pierwszą stacją drogi krzyżowej. Przy nim żył i nauczał św. Stanisław Papczyński, założyciel zakonu marianów i wielki czciciel Chrystusa cierpiącego.

Tradycja wystawiania Misterium Męki Pańskiej przywrócona została w 2010 roku. Wydarzenie objął honorowym patronatem kard. Kazimierz Nycz.

Aktorami w Misterium byli, jak co roku, mieszkańcy Góry Kalwarii – wszystkich środowisk i zawodów. Włączyli się nawet przedstawiciele władz samorządowych. Burmistrz Arkadiusz Strzyżewski stał się burmistrzem XVIII-wiecznej Góry Kalwarii, jego zastępca – wiceburmistrz Mateusz Baj – pisarzem miejskim. Przewodniczący Rady Miejskiej Jan Rokita wcielił się w miejskiego woźnego, zaś radny Wojciech Kochański zagrał architekta Nowej Jerozolimy. W rolach głównych Misterium wystąpili gminni radni: Jakub Rącz (jako Jezus) i Wojciech Kochański (jako Szymon z Cyreny).

Misterium rozpoczęła scena historyczna, odwołująca się do tradycji wpisywania wyroku wydanego na Jezusa do akt miejskich – odczytany został „Dekret Piłata”, pochodzący z 1761 roku. Następnie kilkudziesięciu mieszkańców miasta i okolic w strojach jerozolimskiego ludu i dostojników, rzymskich panów i żołnierzy odegrało wielkopiątkowe wydarzenia, rozpoczynając od zaparcia się Piotra i sądu Piłata nad Jezusem, poprzez Drogę Krzyżową aż do Ukrzyżowania. Zabrzmiały przejmujące pieśni, autorstwa poety i pieśniarza Jacka Kowalskiego, napisane specjalnie dla Misterium. Nowością w stosunku do poprzednich lat było wplecenie w Misterium nabożeństw – „Gorzkich żali” i „Koronki do Miłosierdzia Bożego”.

Stroje, dekoracje, rekwizyty zostały wykonane podczas wielotygodniowych przygotowań własnymi siłami Bractwa Misterium Męki Pańskiej, które zostało założone właśnie dla kultywowania duchowości pasyjnej i działa przy sanktuarium św. Stanisława Papczyńskiego na Mariankach. Reżyserem spektaklu był Łukasz Głodek.

Za: www.marianie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda