“Głos Papieża Franciszka jest wyjątkowy”

Kościół katolicki wraz z innymi Kościołami chrześcijańskimi jest obecnie liderem w zaangażowaniu na rzecz rozwiązania najpilniejszych wyzwań współczesności – napisał franciszkanin, o. Stanisław Jaromi.

W komentarzu dla KAI do papieskiego orędzia na Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia, który obchodzony jest 1 września, przewodniczący Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu wskazuje, że papież przedstawia dokumencie konkretne propozycje, w jaki sposób można włączyć się w działalność na rzecz świata stworzonego.

Publikujemy komentarz o. Stanisława Jaromiego OFMConv do ogłoszonego dziś orędzia na Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia:

Papieskie orędzie potwierdza, że Kościół katolicki wraz z innymi Kościołami chrześcijańskimi jest obecnie liderem w zaangażowaniu na rzecz rozwiązania najpilniejszych wyzwań współczesności. Pęknięcie pomiędzy globalna Północą a Południem, stałe ubożenie ubogich, zmiany klimatyczne, niszczenie bioróżnorodności czy kryzys ekologiczny sprawiają że nasz świat ciągle nie jest gościnnym domem dla wszystkich jego mieszkańców.

Niestety głośno mówią o tym nieliczni. Głos Papieża Franciszka jest wyjątkowy. Tylko On potrafi odważnie bronić pokrzywdzonych zarówno na forum ONZ wobec polityków, jak również wobec młodzieży podczas Światowych Dni Młodzieży, czy aktywistów NGO.

Orędzie obficie cytując encyklikę “Laudato si” zaprasza nas do włączenia jej tematów do naszych programów duszpasterskich i do liturgii. Ale szczególny akcent dokument kładzie na mocną korektę stylu życia, rachunek sumienia obejmujący relację ze stworzeniem i nawrócenie ekologiczne.

Franciszek ma też konkretne propozycje: globalnych liderów zachęca do zmierzenia się z tzw. długiem ekologicznym, a katolikom proponuję poszerzenie katalogu naszych uczynków miłosierdzia.

Warto to sobie przemyśleć, warto też w swej parafii czy wspólnocie zorganizować własny dzień modlitwy o ochronę stworzenia teraz we wrześniu lub przy okazji święta św. Franciszka patrona ekologów. Konkretne propozycje takiego świętowania przygotował Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu, a szczegóły znaleźć można na portalu www.swiętostworzenia.pl.

KAI/ml

Za: www.deon.pl

Wpisy powiązane

Kapituła warszawskich redemptorystów m.in. o statutach prowincjalnych i atakach na Radio Maryja

Dążenia Sługi Bożego o. Anzelma Gądka OCD do wyniesienia na ołtarze św. Rafała Kalinowskiego

Kokotek: prawie 100 uczestników Zakonnego Forum Duszpasterstwa Młodzieży