Ginekolog Tadeusz Wasilewski, małżeństwo Gniewkowskich – rodzice wcześniaków oraz o. Tadeusz Rydzyk, TV Trwam, Radio Maryja i „Nasz Dziennik” – to tegoroczni laureaci nagrody „Przyjaciel Życia” przyznawanej przez Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka. Uroczysta gala wręczenia wyróżnień odbędzie się w sobotę 18 stycznia w Krakowie.
„Przyjaciel Życia” to nagroda przyznawana przez Zarząd Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka. „Wyróżniamy nią osoby, które w szczególny sposób przyczyniły się do budowania Cywilizacji Życia i Miłości” – informuje Stowarzyszenie.
Gala wręczenia nagród odbędzie się w sobotę 18 stycznia w Auli Świętego Jana Pawła II przy Bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach. Wydarzenie będzie zwieńczeniem obchodów 25-lecia działalności PSOŻC.
W tym roku Laureatami zostali:
Lek. Tadeusz Wasilewski – lekarz specjalista ginekolog położnik. Po czternastu latach porzucił wykonywanie procedury in vitro i założył pierwszą w Polsce klinikę leczenia niepłodności metodą naprotechnologii. Oprócz leczenia pacjentów kształci także kolejnych specjalistów w tej dziedzinie. O dzieciach poczętych mówi jako o „najmłodszych pacjentach”, tym samym podkreślając ich osobową godność od chwili, kiedy pojawiły się pod sercem mamy. Lek. Wasilewski podkreśla, że swoją przemianę zawdzięcza Bogu, któremu każdego dnia stara się służyć z całych sił.
Magdalena i Łukasz Gniewkowscy – rodzice Dominiki, Emilii oraz Agnieszki. Dominika i Emilia, bliźniaczki, urodziły się jako wcześniaki, z masą urodzeniową odpowiednio 550 gramów oraz 1100 gramów. W wyniku wcześniactwa Dominika cierpi na obustronny niedosłuch, Emilia – na mózgowe porażenie dziecięce. Agnieszka z kolei cierpi na ultrarzadką chorobę, syndrom Jordana. Rodzina Gniewkowskich inspiruje do tego, aby cieszyć się każdą chwilą, nawet tą, która pozornie wydaje się nieważna. Magdalena i Łukasz podkreślają, że najważniejszą wartością, jaką mogą dać swoim córkom, jest uważna, czuła i wrażliwa obecność.
W roku 25-lecia istnienia Stowarzyszenia PSOŻC podjęło także decyzję o przyznaniu Nagród Specjalnych.
Pierwszą z nich, w kategorii „Działalność apostolska w obronie świętości życia człowieka”, przyznano o. dr. Tadeuszowi Rydzykowi CSsR – „w dowód uznania za odważną, bezkompromisową obronę życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci oraz za skuteczność w tworzeniu i rozwijaniu działalności środków społecznego komunikowania jako centrum ewangelizacji pro-life”.
Drugą z Nagród Specjalnych – w kategorii „Media w służbie cywilizacji życia” – Stowarzyszenie chce wyróżnić Radio Maryja, Telewizję TRWAM oraz redakcję „Naszego Dziennika”.
„Jest to podziękowanie za ciężką pracę tak wielu dziennikarzy, redaktorów i innych pracowników każdej z tych redakcji. Przez wiele lat naszej współpracy zawsze i niezmiennie stawali oni po stronie życia, niezależnie od bieżących okoliczności i sytuacji politycznej” – poinformowali obrońcy życia.
Po uroczystej gali, o godz. 18.00 w Bazylice Bożego Miłosierdzia sprawowana będzie Msza św. pod przewodnictwem metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego.
Do tej pory statuetki „Przyjaciel Życia” otrzymali: dr n. med. Wanda Półtawska, dr. n. med. Rafał Michalik, dr hab. Alicja Grześkowiak, Teresa Król, Katarzyna i Mateusz Kłoskowie, Maria Chodkiewicz i dr n. med. Ewa Ślizień-Kuczapska.
Wyróżnienie przyznawane jest także „Cichym Bohaterom” – rodzicom za postawę pro-life w codzienności, wyrażającą się w miłości rodzicielskiej i zaangażowaniu w ochronę życia i godności dzieci nienarodzonych oraz z niepełnosprawnością. Do tej pory nagrodę tę otrzymali Państwo Anna i Zbigniew Kasprzykowie, Marta i Andrzej Witeccy, Marta i Maciej Komorowscy oraz Małgorzata i Bogdan Dubanowiczowie.
Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka działa od 1999 r. Misją Stowarzyszenia jest edukacja pro-life oraz materialne wsparcie potrzebujących kobiet w ciąży oraz rodzin osób z niepełnosprawnościami. Działalność edukacyjna obejmuje m.in. organizację tematycznych webinarów pro-life, wydawanie broszur i biblioteczek pro-life na temat ochrony życia. Ponadto Stowarzyszenie organizuje Letnią Akademię Pro-Life, kilkudniowe warsztaty w formie stacjonarnej, w czasie których uczestnicy zdobywają wiedzę z obszarów etyki, bioetyki, medycyny i obrony życia. Oprócz tego Stowarzyszenie edukuje dzieci i młodzież, organizując dla nich konkursy „Pomóż ocalić życie bezbronnemu” i „Na początku była miłość – moja rodzina”. Stowarzyszenie niesie także pomoc rodzinom, które utraciły dzieci w wyniku poronień i martwych urodzeń.