Generał paulinów: zaprośmy Maryję na drogi niespokojnego świata

Aby przez modlitewne zawierzenie i konkretne czyny „zapraszać Maryję na drogi naszej Ojczyzny, Europy i niespokojnego świata” – zachęcał na Jasnej Górze na rozpoczęcie głównych uroczystości ku czci Matki Bożej Częstochowskiej, przełożony generalny Zakonu Paulinów. O. Arnold Chrapkowski wskazywał, by z odwagą wiary świadczyć o przynależności do Boga i wierności Kościołowi.

Przypomniał, że przeżywamy dzisiaj wyjątkowo bliską sercu Polaków uroczystość Matki Bożej Jasnogórskiej. To imieniny Maryi, która obrała sobie to miejsce, żeby poprzez stulecia, być blisko kolejnych pokoleń tego Narodu, który w szczególny sposób ukochała. – Nasza dobra Matka w duchu tej miłości wskazuje na Jezusa Chrystusa, który jako jedyny może dać nam pokój i radość w sercu – powiedział o. Chrapkowski.

Generał Paulinów wskazał na Maryję jako wyjątkowego świadka wiary w Chrystusa – Syna Bożego i Tę, która przez wieki obficie udzielała łask naszemu narodowi. – Chcemy dziękować za dar wiary, a jednocześnie w ręce Maryi złożyć naszą troskę o to, by ta wiara w polskim narodzie nie osłabła i nie wygasła – mówił paulin i prosił, by i dziś „ocaliła i rozpaliła na nowo wiarę w synach i córkach narodu polskiego, zwłaszcza w młodym pokoleniu oraz w rodzinach”.

Przypomniał, że cała nasza historia znaczona jest słowami zawierzenia i ufności w pomoc i obronę Bożej Matki. – Jasna Góra to Polska Kana Przemiany i Zawierzenia. Każde nasze pielgrzymowanie na Jasną Górę, każde spojrzenie w Oblicze Maryi jest zawierzeniem Jej naszego życia. Tak czynili nasi ojcowie nie tylko w dniach cierpienia i zniewolenia, ale również wtedy, gdy czuliśmy się bezpieczni – powiedział o. generał i wyjaśniał, że „zawierzenie nie oznacza bezsilności, ale wyraża zaufanie i wiarę, bo jest ono odpowiedzią na miłość osoby, w szczególności na miłość Matki”.

Zauważył, że „na Obliczu Pani z Jasnej Góry wypisane są nie tylko dzieje naszego Narodu, ale także dzieje każdego z nas. „Pośród zamętu świata Wizerunek Jasnogórskiej Maryi pokazuje nam jasną Drogę. To Jezus, Syn Boga żywego. On jest naszą drogą, prawdą i życiem. Wraz z Maryją, i pod Jej przewodem, na nowo chcemy oprzeć wszystko na Chrystusie” – przypomniał.

To pragnienie znajduje wyraz w ponawianych Jasnogórskich Ślubach Narodu autorstwa bł. Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Złożone 26 VIII 1956 r. stały się programem moralnego odrodzenia Narodu. Teraz każdego roku w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej są tu ponawiane. O. Chrapkowski podkreślił, że to słowo „przyrzekamy” zawsze wyznaczało szlak wiary i pomimo naszej słabości, prowadziło do odnowy i duchowego odrodzenia.

Wskazując na pielgrzymie szlaki prowadzące na Jasną Górę i pątników, którzy do Maryi przynoszą swoje radości i troski: „troskę o rodziny, Ojczyznę, o świat targany wojnami, niepokojem i kolejnymi kryzysami, brak zgody rozbijający życie społeczne, nieposzanowanie życia”. – W Jej Niepokalanym Sercu złożyliśmy Ukrainę i trudny czas, który przeżywa, prosząc o upragniony pokój – powiedział Generał Paulinów i podkreślił, że „słowa nic nie znaczą, jeśli nie ma czynów”.

Za bł. kard. Stefanem Wyszyńskim o. Chrapkowski przypomniał: „trzeba przekonać katolików polskich, że siła Kościoła naszego zależy od siły duchowej wiernych żyjących w łasce uświęcającej; że o tyle bronimy Kościoła, o ile bronimy w duszy łaski; o tyle umacniamy Kościół, o ile sami jesteśmy silni w wierze i poddani łasce”.

mir / Jasna Góra
KAI

Wpisy powiązane

Kokotek: prawie 100 uczestników Zakonnego Forum Duszpasterstwa Młodzieży

Na Jasnej Górze odbywają się rekolekcje dla biskupów

125 lat obecności naśladowców św. Franciszka w Jaśle