Św. Ojciec Pio może być uznany za jednego z patronów katolickiej nauki społecznej. Taki wniosek płynie z zakończonego IV Kongresu Św. Ojca Pio w Gdańsku. Nad palącymi kwestiami społecznymi w perspektywie chrześcijańskiej etyki i w odniesieniu do życia duchowego oraz działalności świętego z Pietrelciny dyskutowali przedstawiciele różnych środowisk. Organizatorem kongresu był Zakon Braci Mniejszych Kapucynów – Prowincja Krakowska.
W sobotę 16 października po raz czwarty odbył się kongres poświęcony św. Ojcu Pio. Obrady rozpoczęła Msza św. w kościele pw. św. Jakuba w Gdańsku. Tu również zostały wystawione relikwie – bandaż okrywający stygmaty na boku świętego, a także prawa rękawiczka, pod którą święty z Pietrelciny ukrywał stygmat na dłoni.
Homilię wygłosił o. Rafał Pysiak, wikariusz prowincjalny zakonu. Charakteryzując św. Ojca Pio, podkreślił jego wyjątkową relację z Bogiem. – Była to relacja przypominająca historię Abrahama, który w wielu sprawach kontaktował się z Bogiem w odosobnieniu, w namiocie. Z ojcem Pio jest podobnie. Jego relacja z Bogiem zaczyna się w ukryciu, w jego celi – mówił zakonnik.
Istotą kongresu były trzy debaty skoncentrowane wokół katolickiej nauki społecznej. Na miejsce dyskusji wybrano historyczną Salę BHP Stoczni Gdańskiej. Poruszana tematyka wiązała się z mało znanym faktem. Jak podkreślił o. Zdzisław Duma, ojciec Pio przyczynił się do swoistego rozwoju regionalnego, tak za życia, jak i po śmierci. Dzięki jego działalności powstało ponad 15 tysięcy miejsc pracy. – Rozmawiamy o kwestiach związanych z katolicką nauką społeczną, a z drugiej strony o kwestiach dotyczących aktywności katolików w przestrzeni publicznej. Kongres to jak zawsze okazja do odkrywania postaci świętego, który cały czas zaskakuje nowymi faktami i inspiruje do działania – zauważył o. Duma.
Pierwsza debata upłynęła pod hasłem – „Na nic się zda nasza wiara, jeśli nie będzie jej odpowiadać działanie”. Brali w nie udział: ks. prał. Andrzej Kuflikowski – proboszcz parafii pw. św. o. Pio w Warszawie, ks. dr Adam Jeszka – kapelan Pomorskiej Drogi św. Jakuba w archidiecezji gdańskiej, Jacek Barzowski – menedżer, Mariusz Książek – dyrektor generalny Tygodnika Katolickiego „Niedziela” oraz Jolanta Piec z Grupy Modlitwy Ojca Pio z Koszalina.
Wszyscy uczestnicy tej debaty podkreślali integralny związek między wiarą i działaniem. Bóg jest Stwórcą, a człowiek kontynuatorem dzieła stworzenia. Aby ta kontynuacja dzieła stwórczego była prawdziwa, musi uwzględniać wartości i szacunek dla każdego stworzenia, zwłaszcza do drugiego człowieka. Nie może być również prawdziwego działania bez modlitwy. Podczas tej debaty szeroko komentowano zrealizowany przez św. Ojca Pio projekt, czyli Dom Ulgi w Cierpieniu – jeden z najbardziej nowoczesnych, prestiżowych i najlepiej zaopatrzonych szpitali we Włoszech i w całej Europie.
Druga debata nosiła tytuł – „Połóż nacisk na chrześcijańską sprawiedliwość i dobroć, buduj na ich fundamencie”. Jej uczestnikami byli: o. Mariusz Bigiel SJ z sanktuarium Matki Bożej Łaskawej – Patronki Warszawy, Michał Drozdek – socjolog zarządzania, filozof społeczny i prezes zarządu Fundacji SPES, Marek Lewandowski – rzecznik prasowy NSZZ „Solidarność”, a także Maciej Trybuchowski – prezes zarządu Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych S.A. oraz Jolanta Nikiel z Grupy Modlitwy Ojca Pio z Ełku.
Dyskutanci zwracali uwagę, że ojciec Pio zawsze kładł nacisk na systematyczną pracę i podkreślał jej związek z modlitwą. Przekonywali, że zasada sprawiedliwości, wzajemnego szacunku i troski powinna być fundamentem relacji między pracodawcą a pracownikiem. Stąd też w relacjach społecznych nie należy zapominać o połączeniu zasady sprawiedliwości z miłosierdziem. Zarówno sprawiedliwość jak i miłosierdzie powinny się wzajemni przenikać.
Głównym przesłaniem trzeciej debaty były słowa – „Nie można myśleć o lataniu, trwając w bezczynności”. W debacie uczestniczyli: ks. dr Jarosław Grabowski – redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, br. Roman Rusek – krajowy koordynator Grup Modlitwy Ojca Pio, Katarzyna Duchlińska – dyrektor Przedszkola Fregata-Ujeścisko, Arkadiusz Duchliński – członek zarządu Stowarzyszenia SKWER oraz Sebastian Jestadt z Duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców TALENT.
Uczestnicy debaty zwrócili uwagę na twórcze zdolności każdego człowieka, który powinien wykorzystywać otrzymane od Boga talenty. Wiara potwierdza się w działaniu, a brak kreatywności i zaangażowania w przemianę rzeczywistości prowadzi do bezczynności. Ojciec Pio swoim życiem potwierdził, że można przezwyciężyć egoizm i żyć dla innych. To życie dla innych przejawiało się m.in. w ofiarnym sprawowaniu sakramenty pokuty.
Honorowy patronatnad IV Kongresem św. Ojca Pio objął abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański.
ks. mk / Gdańsk
KAI