Franciszkanin w Radzie Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

O. prof. Zdzisław Kijas został powołany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Piotra Glińskiego, do Rady Muzeum przy Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie.

Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego znajduje się pod kopułą Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Znajdująca się w nim ekspozycja główna to realistyczne spotkanie z Karolem Wojtyłą i Stefanem Wyszyńskim. Obaj opowiadają o swoim dzieciństwie, rodzinach, powołaniu i drodze w Kościele. Dzięki cytatom i filmom nie są tylko hierarchami Kościoła, ale też stają się żywymi nauczycielami. Muzeum zaprojektowane zostało na planie koła. Ponad dwa tysiące metrów kwadratowych podzielonych jest na kilkanaście stref merytorycznych: Dom: Zuzela, Polska, Okupacja, Będziesz miłował, Dialog?, Mamo!, Zło dobrem zwyciężaj: PRL, Sobór, Pokój łez, Pontifex – Budowniczy Mostów, Miastu i Światu, Dekalog oraz Kraków i Innowator. Każda  z nich jest osobną przestrzenią akustyczną, pozwalającą na  prezentację wielkoformatowych projekcji, które razem z merytoryką i obrazami tworzą wrażeniową całość.

O. prof. Zdzisław Kijas z krakowskiej prowincji franciszkanów pełni funkcję postulatora generalnego zakonu. Jego zadaniem jest koordynowanie procesów beatyfikacyjnych i kanonizacyjnych powierzonych zakonowi, utrzymując kontakt między Stolicą Apostolską, a szczególnie między Kongregacją Spraw Kanonizacyjnych, Kongregacją Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów oraz Kongregacją Świeckich, Rodziny i Życia a poszczególnymi biskupami oraz przełożonymi zakonów lub zgromadzeń, szczególnie wice-postulatorami.

O. Zdzisław Józef Kijas (l. 60) do zakonu franciszkanów wstąpił po maturze w roku 1979. Pierwsze śluby zakonne złożył w roku 1980, a wieczyste – w 1984 r. Dwa lata później przyjął święcenia kapłańskie. Studiował w Polsce, we Włoszech, w Belgii i w Stanach Zjednoczonych. Jest profesorem teologii, nauczycielem akademickim, jeszcze do niedawna był pracownikiem watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Był także relatorem procesu beatyfikacyjnego Prymasa Tysiąclecia. Jest autorem wielu poczytnych książek, w tym wydanych nakładem wydawnictwa Bratni Zew: Życie jako dojrzewanie świętości. Maksymilian Maria Kolbe, Sprawy nader ważne, Opatrzność i przeznaczenie, z trzech powieści o wyjątkowych kobietach XIX w. oraz Wyszyński. 40 spojrzeń, w której spogląda na kard. Wyszyńskiego w sposób nieszablonowy. Nie interesuje go monumentalność postaci Prymasa Tysiąclecia, ale jego duchowe piękno, estetyczna wrażliwość, jego pragnienia i lęki, odwaga i tęsknota za miłością. Opierając się na zapiskach Kardynała, pozwala przemawiać jemu samemu.

Za: www.franciszkanie.pl

Wpisy powiązane

Kapituła warszawskich redemptorystów m.in. o statutach prowincjalnych i atakach na Radio Maryja

Dążenia Sługi Bożego o. Anzelma Gądka OCD do wyniesienia na ołtarze św. Rafała Kalinowskiego

Kokotek: prawie 100 uczestników Zakonnego Forum Duszpasterstwa Młodzieży