Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objął abp Wojciech Polak, Prymas Polski.
Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia obchodzony jest w Kościele Katolickim od 2015 r. Został on ustanowiony przez papieża Franciszka w odpowiedzi na trwający kryzys ekologiczny.
Z okazji Dnia Modlitw o Ochronę Stworzenia Ojciec Święty Franciszek zapowiedział ogłoszenie specjalnego przesłania, które przygotowywał wraz z prawosławnym patriarchą Konstantynopola, Bartłomiejem.
– Zachęcamy w nim wszystkich do podjęcia postawy szacunku i odpowiedzialności wobec stworzenia – powiedział Papież podczas środowej audiencji generalnej. Apelował także do “osób, które odgrywają wpływowe role, aby usłyszeli wołanie ziemi i krzyk ubogich, którzy najbardziej cierpią z powodu nierównowagi ekologicznej”.
W Polsce jedną z inicjatyw organizowanych w ramach Dnia Modlitw o Ochronę Stworzenia jest “Czas dla Stworzenia – Season of Creation”. Akcja Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu (REFA) rozpocznie się 15 września i potrwa do 15 października. Centralnym punktem będzie 4 października – dzień św. Franciszka z Asyżu – patrona ekologów.
Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął abp Wojciech Polak, Prymas Polski.
Organizatorzy zachęcają do organizowania celebracji w parafiach i wspólnotach. Mapa diecezji, które zgłosiły swój udział w akcji widoczna jest na stronie www.seasonofcreation.org. Natomiast na portalu www.swietostworzenia.pl zainteresowani znajdą rozważania Słowa Bożego, teksty Papieża Franciszka oraz modlitwy za wstawiennictwem św. Franciszka z Asyżu – patrona ekologów.
– Kościół ustanawiając światowy dzień modlitw o ochronę świata stworzonego zachęca nas do «głębokiego nawrócenia duchowego» oraz refleksji nad przyczynami kryzysu ekologicznego – podkreśla o. Stanisław Jaromi z Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu.
Światowy Dzień Modlitwy o Ochronę Stworzenia ustanowił Ojciec Święty Franciszek listem skierowanym do przewodniczących Papieskich Rad “Iustitia et Pax” i ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Inspirację do jego ustanowienia Papież zaczerpnął z prawosławnego patriarchatu Konstantynopola.
KAI/pk
Za: www.deon.pl