Na wniosek Burmistrza Głogówka Rada Miasta przyznała gwardianowi klasztoru franciszkanów o. Krzysztofowi Hurze tytuł „Zasłużony dla Miasta i gminy Głogówek” – „Brązowy Herb Głogówka”. Uhonorowanie laureata odbyło się w sobotę 11 października.
Jak poinformowała nas rzecznik Gminy Małgorzata Wójcicka-Rosińska franciszkaninowi tytuł został przyznany przez Radę Miejską m.in. za następujące zasługi dla miasta i gminy Głogówek: „za aktywne uczestnictwo w życiu społecznym i kulturowym Gminy Głogówek, wyremontowanie Kaplicy Loretańskiej, pozyskanie środków zewnętrznych oraz budowę obserwatorium astronomicznego przy zabudowaniach klasztornych, za organizację Wieczorów Loretańskich, za organizację dla dzieci i młodzieży półkolonii podczas ferii zimowych oraz wakacji, a także chętne angażowanie się we współorganizację imprez organizowanych przez inne instytucje”.
Dwa lata temu zakonnik z kolei otrzymał „Różę Pogranicza” – nagrodę ustanowioną przez samorząd powiatu prudnickiego w uznaniu za „aktywną działalność społeczną na pograniczu Polski i Czech”.
O. Krzysztof Hura oprócz wymienionej przez Panią Rzecznik działalności organizuje też koncerty organowe z udziałem muzyków, solistów, chórów i orkiestr z Opolszczyzny i Śląska oraz Czech, Sesje Loretańskie, przedstawienia teatralne, przygotowywane przez młodzież zgromadzoną przy sanktuarium, „Żywą Szopkę” z Prenowicjatem, pielgrzymki i wycieczki krajowe i zagraniczne.
Przełożony dużo energii poświęca również działalności związanej z ochroną zabytkowych obiektów kościoła i klasztoru (prace konserwatorskie czterech ołtarzy, ambony, wnętrza Domku Loretańskiego, fresków autorstwa Franciszka Sebastiniego na zewnętrznych ścianach Domku Loretańskiego, ołtarzy w kaplicy św. Anny, odnowienie prospektu organowego i loży Oppersdorffów, kaplicy św. Antoniego z czterema obrazami, portalem i kratą wejściową, obrazem św. Antoniego znad wejścia, ołtarzem św. Antoniego, ze sztukaterią w kopule i ścianami samej kaplicy, tablicy nagrobnej i predelli, odwodnienie świątyni czy oświetlenie kościoła z zewnątrz).
Dzięki otwartości przełożonego i wspólnoty klasztornej we franciszkańskiej świątyni odbywają się co jakichś czas spotkania diecezjalne i dekanalne kapłanów, sióstr zakonnych, różnych grup duszpasterskich, a także Mniejszości Niemieckiej.
Z okazji jubileusz 750-lecia przybycia Franciszkanów do Głogówku w tym roku wydano drukiem album, monografię i kronikę klasztoru z czasów powojennych, przygotowano wystawę ukazującą cenne zabytki, jakie ocalały i znajdują się na dzień dzisiejszy nie tylko w klasztorze, ale także w Muzeum Regionalnym w Głogówku oraz w archiwum parafialnym.
O. Krzysztof Hura (l. 47) urodził się w Pewli ślemieńskiej na Żywiecczyźnie. Do Zakonu Franciszkanów wstąpił w 1986 r. Po studiach filozoficzno-teologicznych w Krakowie w 1993 r. przyjął święcenia kapłańskie. Dotychczas pracował jako duszpasterz w Krośnie, Lewoczy na Słowacji i w Kalwarii Pacławskiej oraz jako katecheta i wychowawca w Niższym Seminarium Franciszkanów w Legnicy. Od 2008 r. jest przełożonym klasztoru i kustoszem sanktuarium w Głogówku.
jms