Historyk Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. dr hab. Krzysztof Ożóg pisze w dwumiesięczniku o tym, kiedy rozpoczął się proces chrystianizacji Słowian i z czym był on związany, za czyją wiedzą misja chrześcijańska udała się do państwa gnieźnieńskiego i kto stał na jej czele, oraz wiele innych ciekawostek związanych z tym przełomowym wydarzeniem w historii naszej ojczyzny.
Dlaczego świętujemy to i innych 49 świąt zaznaczonych w polskim kalendarzu, tłumaczy ceniony socjolog kultury o. prof. Leon Benigny Dyczewski. Artykuł zdążył oddać do druku tuż przed swoją śmiercią.
Franciszkański magazyn ewangelizacyjno-społeczny na swoich łamach porusza ponadto gorący temat „hejtu” w internecie. Red. Jacek Tacik pisze o tym, czym żywi się hejter (nienawistnik), a odpowiedzi na pytanie: „Jak walczyć w mową nienawiści?” podjęła się red. Alina Petrowa-Wasilewicz.
Są wśród nas też ludzie, którzy toczą heroiczną walkę z przeciwnościami losu, własnymi słabościami i patologią naszego systemu. To paraolimpijczycy, których w swoim reportażu Łukasz Salwarowski nazywa „gladiatorami XXI wieku”.
Choć od beatyfikacji pierwszych polskich misjonarzy-męczenników mija już trzeci miesiąc, to franciszkańskie czasopismo wciąż powraca do tematu, ale z innej perspektywy, innymi oczami i innymi piórem. Tym razem czołowego dziennikarza RMF FM red. Bogdana Zalewskiego.
„Moje dojrzewanie podczas pielgrzymki do Peru, kraju życia i śmierci błogosławionych franciszkanów: ojców Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego, już po powrocie do Polski ujrzałem w postaci ośmiu duchowych stopni” – czytamy w pierwszych zdaniach nieprzypadkowego reportażu.
Ponadto w numerze marcowo-kwietniowym stali felietoniści i eksperci z różnych dziedzin poruszają palące tematy i komentują otaczającą nas rzeczywistość. Wśród nich m.in. ekolog o. dr Stanisław Jaromi, wyróżniony w ostatnich dniach prestiżową nagrodą im. bpa Romana Andrzejewskiego.
Kolejny numer „Posłańca” (maj-czerwiec) wyjdzie już pod kierownictwem nowego redaktora naczelnego – o. Andrzeja Zająca, doktora duchowości franciszkańskiej. Dotychczasowy – o. Ryszard Wróbel dziękuje czytelnikom za „wspólną ponad roczną przygodę z ‘Posłańcem’ oraz za wszelkie dowody sympatii i zainteresowania”.
„Nawet w najmniejszej kałuży odbija się skrawek nieba” (głosi litewskie przysłowie). Jeśli udało się nam wspólnie choć tyle osiągnąć – Bogu Wszechmogącemu niech będą za to dzięki! Trzymajcie się… JEZUSA!” – pisze franciszkanin.
Księgarnie, gdzie można nabyć „Posłańca św. Antoniego z Padwy” oraz warunki prenumeraty zamieszczone są na stronie dwumiesięcznika.
jms