We wtorek 7 maja w Koszalinie odbyła się konferencja naukowa pt. Franciszkanie na Pomorzu. Wśród uczestników wydarzenia znaleźli się m. in. JE ksiądz biskup Zbigniew Zieliński, ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej oraz o. Wojciech Kulig, minister prowincjalny Prowincji św. Maksymiliana M. Kolbego.
Organizatorami konferencji był Instytut Nauk Teologicznych Uniwersytetu Szczecińskiego oraz koszalińska parafia pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Koszalinie. Do udziału w wydarzeniu zaproszeni zostali m.in. wszyscy uczestnicy odbywającej się w tym czasie XI Kapituły Prowincjalnej Zwyczajnej Prowincji św. Maksymiliana M. Kolbego oraz prowincjalne i lokalne media katolickie.
Pierwszym punktem spotkania była okolicznościowa Eucharystia odprawiona w koszalińskiej katedrze pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Liturgii przewodniczył ks. bp Zbigniew Zieliński, który w wygłoszonej homilii m. in. podziękował franciszkanom za pełnioną przez nich posługę, zaznaczając, że właśnie oni byli pierwszymi opiekunami obecnej katedry w okresie powojennym. Pamiątką tej posługi jest zachowany do dzisiaj napis na poziomej belce spinającej łuk z krzyżem nad wejściem do prezbiterium.
O godz. 11.00 rozpoczęła się część wykładowa spotkania, która odbyła się w koszalińskim diecezjalnym Centrum Edukacyjno-Formacyjnym. Pierwszą prelekcję wygłosił ks. dr hab. prof. US Grzegorz Wejman, który przybliżył uczestnikom temat działalności franciszkanów na Pomorzu przed reformacją. Na początku swojego wystąpienia prelegent zwrócił uwagę na specyfikę miejscowej pobożności katolickiej, w której od początku obecny był silny rys maryjny, a także nakreślił mapę ówczesnych jurysdykcji w Zakonie Braci Mniejszych Konwentualnych. Zasadnicza część wykładu ks. Wejmana dotyczyła działalności franciszkanów w klasztorach w Szczecinie, Gryficach, Pyrzycach i Lęborku oraz sylwetek wybranych członków Zakonu związanych z tymi obecnościami.
Jako kolejny głos zabrał o. dr Józef Makarczyk, franciszkanin z klasztoru w Miednikach. Prelegent w barwny i pełen humoru sposób zaprezentował zebranym temat Franciszkanie w Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej wczoraj i dziś, m.in. przybliżając sytuację, jaką zastali franciszkanie podejmujący pracę duszpasterską na Pomorzu bezpośrednio po wojnie oraz przedstawiając okoliczności powstania klasztorów i charakterystykę pracy duszpasterskiej w konkretnych obecnościach, jak Darłowo, Darłówko czy Koszalin.
Konferencję zamknęło wystąpienie p. Krystyny Bastowskiej z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, która zwróciła uwagę uczestników na zasługi franciszkanów w ratowaniu zabytkowych świątyń Koszalina. Dodatkowym atutem wykładu p. Bastowskiej było oparcie się nie tylko o szeroką wiedzę i kompetencje zawodowe, ale również o osobiste doświadczenie posługi franciszkańskiej w świątyniach Koszalina.