Franciszkanie – Kraków: Piękno tradycji

Krakowski Klasztor Franciszkanów w dniach 31 września – 3 października rozbrzmiewał średniowiecznym melodiami gregoriańskimi, które wyśpiewywali uczestnicy Franciszkańskich Warsztatów Chorału Gregoriańskiego „Transitus”.

Kolejna edycja warsztatów muzyki liturgicznej organizowanych przez franciszkanów w Krakowie obejmowała repertuar śpiewów chorałowych związanych z franciszkańską tradycją muzyczno-liturgiczną. Warsztaty prowadziła dobrze znana w krakowskim środowisku muzycznym s. dr hab. Susi Ferfoglia, profesor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II i Akademii Muzycznej w Krakowie.

Uczestnicy opracowali m. in. jedne z najstarszych tekstów i melodii liturgicznych o św. Franciszku: XIII-wieczny werset allelujatyczny Franciscus pauper et humilis, hymny pochodzące z oficjum brata Juliana ze Spiry Decus Morum i Plaude turba czy antyfonę Salve Sancte Pater skomponowaną przez kard. Tomasza Capuano. Ponadto, w ramach zajęć zostały wygłoszone konferencje wtajemniczające w liturgię i śpiew liturgiczny, które przedstawili s. Susi i o. Marcin Drąg OFMConv.

Cztery dni pracy nad repertuarem muzycznym zaowocowały oprawą liturgii sprawowanej w Bazylice św. Franciszka w wigilię Jego uroczystości. Uczestnicy warsztatów opracowane pieśni zaśpiewali również na nabożeństwie Transitus, upamiętniającym błogosławioną śmierć św. Franciszka. Warto dodać, że pieśni śpiewane przez scholę warsztatowiczów stanowiły przez całe wieki istnienia zakonu franciszkanów fragmenty oficjum i mszy o św. Franciszku oraz należały do rytuału nabożeństwa Transitus.

Czas wspólnej modlitwy, ćwiczeń, pogłębiania wiedzy na temat chorału przyczyniły się niewątpliwie do odkrywania piękna franciszkańskiej tradycji muzyczno-liturgicznej w praktyce.

fd

Za: www.franciszkanie.pl

Wpisy powiązane

…a zwłaszcza za masonów, Żydów. Czy tak postępuje antysemita?

Apel Przewodniczącego KWPZM

Wielki Odpust Tuchowski: do Matki Bożej pielgrzymował przew. Konferencji Episkopatu Węgier, bp András Veres