Franciszkanie – Gniezno: poświęcenie biblioteki prowincjalnej

Franciszkański klasztor w Gnieźnie, który jest najstarszym konwentem w prowincji św. Maksymiliana, w swych murach mieści bibliotekę prowincjalną.

Z czasem ksiąg przybywało i w końcu okazało się, że potrzeba będzie nowych rozwiązań dla pokaźnego zbioru. Powstał projekt nowoczesnej biblioteki, która miała sąsiadować z ołtarzem głównym kościoła. Do zrealizowania tego potężnego przedsięwzięcia udało się pozyskać środki z Unii Europejskiej i w ten sposób projekt został zrealizowany.

13 marca 2014 r., po wieczornej Eucharystii, Minister Prowincjalny o. Jan Maciejowski uroczyście poświęcił nową bibliotekę. W liturgii Mszy św., w której wzięli udział – obok wiernych – przełożeni franciszkańskich klasztorów w Polsce, którzy przyjechali do Gniezna na doroczne spotkanie gwardianów, a także zaproszeni goście: Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, poseł Paweł Arndt, a także architekci i konserwatorzy. Zebranych przywitał gospodarz miejsca, Kustosz Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia Pani Gniezna, o. Jacek Korsak. Homilię wygłosił o. Prowincjał Jan. Przypomniał w niej krótko historię biblioteki w gnieźnieńskim konwencie. Dodał, że gdyby biblioteka miała służyć tylko zakonnikom, wówczas powstałaby w małym, skromnym pomieszczeniu. Ale zbiorami, które przez wieki gromadzili franciszkanie, chcemy dziś dzielić się z innymi. Minister Prowincjalny podziękował również wszystkim, którzy wsparli dzieło odnowienia biblioteki.

Po Mszy św. głos zabrał pan Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego. Zaznaczył, że choć rzadko uczestniczy w oddawaniu projektów, które wsparte były funduszami unijnymi (ze względu na ich sporą ilość), to tym razem sytuacja była wyjątkowa, bo sam projekt jest szczególny. Zabezpiecza on bowiem ponad 1000 starodruków, które znajdują się w bibliotecznych zbiorach, a tym samym jest ogromnym wkładem w zachowanie dziedzictwa, które stanowi o naszej tożsamości narodowej. Dodał, że jest to szczególnie wymowne tu, w Gnieźnie. Wspomniał także o. Leszka Klekociuka, gwardiana klasztoru w Poznaniu, dzięki którego staraniom udało się rozpocząć ten niezwykły projekt.

„Chciałem serdecznie pogratulować franciszkanom zrealizowania tego projektu” – powiedział na koniec. „Z jednej strony bardzo cennego, jeśli chodzi o dziedzictwo, a z drugiej strony bardzo nowoczesnego jeśli chodzi o formę”. Podkreślił także, że po odnowieniu biblioteki warto byłoby przywrócić do dawnej świetności gnieźnieńską świątynię franciszkanów.

O. Prowincjał Jan podziękował panu Marszałkowi i zaznaczył, że „kościół ten rzeczywiście wymaga odnowienia. Matka Boża nas tu pociesza, ale my też chcemy pocieszyć Ją, by miała godną świątynię. Gniezno na to zasługuje”.

Po tych słowach wszyscy zebrani w kościele udali się na piętro klasztorne, gdzie znajduje się biblioteka. Po poświęceniu jej przez o. Prowincjała obecni mieli jedyną w swoim rodzaju okazję zwiedzenia pomieszczeń bibliotecznych, znajdujących się na trzech piętrach. Od momentu rozpoczęcia działalności w nowym miejscu sam obiekt pozostanie zamknięty dla gości, którzy do swej dyspozycji mieć będą czytelnię; zamawiane książki będzie dostarczać bibliotekarz.

Warto wspomnieć, że od dwóch lat zbiory gnieźnieńskiej biblioteki zostały wprowadzone do komputerowej bazy danych, z ktĻrej można korzystać także poprzez internet. Wielka w tym zasługa bibliotekarza prowincji, br. Zbigniewa Joskowskiego.

Więcej (zdjęcia) na: www.franciszkanie.gdansk.pl

Wpisy powiązane

Kraków: podopieczni Dzieła Pomocy św. Ojca Pio potrzebują zimowej odzieży

Halina Frąckowiak gościem specjalnym tegorocznej Żywej Szopki w Krakowie

Pola Lednickie: 9. rocznica śmierci o. Jana Góry OP