Była to wyjątkowa kapituła przede wszystkim z racji sytuacji związanej z pandemią koronawirusa. Pierwsza część odbyła się planowo, w marcu (X kapituła cz. I) i choć zapowiedziana została wtedy część druga (na kwiecień), szybko okazało się, że nie będzie się ona mogła odbyć w planowanym terminie. Był on wciąż odkładany i wreszcie podjęto decyzję, by druga część została rozbita na dwie mniejsze, z których pierwsza, najbardziej pilna, dotyczyła wyboru przełożonych klasztorów i odpowiedzialnych za dzieła prowincjalne. Za zgodą ministra generalnego została zorganizowana w formie wideokonferencji z głosowaniami online (na platformie Zoom). Był to pierwszy taki przypadek w historii Zakonu franciszkańskiego.
Zatem pozostała jeszcze ostatnia część, na którą franciszkanie otrzymali pozwolenie od Głównego Inspektoratu Sanitarnego – bracia zjechali się do Gdańska, by w kościele Wieczerzy Pańskiej (stanowiącego część kościoła Trójcy Świętej) odbyć pozostałe sesje kapitulne.
Dotyczyły one przepracowania i zatwierdzenia wniosków zgłoszonych na Kapitułę oraz Planu Czteroletniego.
Kapituła przebiegała w dobrej, braterskiej atmosferze, jednocześnie z zachowaniem wymogów sanitarnych.
Z racji trwającej wciąż pandemii na obradach nie mogli być obecni bracia z Włoch (o. Jan Maciejowski – wikariusz Zakonu oraz o. Leszek Łuczkanin – poborca Zakonu) oraz z Kanady (o. Józef Błaszak – kustosz).
Na zakończenie obrad, jak zawsze, bracia kapitulni pomodlili się za współbraci zmarłych w minionym czteroleciu. Był to o. Kalikst Szulist, o. Dariusz Dembkowski, o. Bolesław Mika, o. Stefan Malandy i o. Ferdynand Zwolak.
Ostatnim akordem X Kapituły była Msza św. sprawowana w intencji o. Wojciecha, ministra prowincjalnego i pozostałych solenizantów (Imieniny ministra prowincjalnego).
Więcej na: www.franciszkanie.gdansk.pl