Dziś obchodzimy Dzień Pamięci i Modlitwy za Misjonarzy – Świadków Wiary i Męczenników. To doskonały moment, by obejrzeć film „Pokój i Dobro. Polacy w Peru”, który pojawił się na platformie vod.tvp.pl.
Dokument w reżyserii Błażeja Pyrki pokazuje Peru i Pariacoto 30 lat po śmierci franciszkańskich misjonarzy-męczenników z Pariacoto, bł. Zbigniewa Strzałkowskiego i bł. Michała Tomaszka, która miała miejsce 9 sierpnia 1991 r. Twórcy filmu dotarli do świadków tego wydarzenia – osób pamiętających pracę pierwszych polskich misjonarzy męczenników.
„Ważnym głosem jest opowieść o. Stanisława Olbrychta OFMConv, który jako pierwszy franciszkanin po śmierci misjonarzy rozpoczął pracę w Pariacoto. O obecnej rzeczywistości miasteczka mówi o. Rafał Dryjański, proboszcz i gwardian pracujący w Pariacoto, burmistrz miasteczka, nauczyciele i dawni wychowankowie bł. Michała” – podkreślono na stronie www.meczennicy.franciszkanie.pl.
Mieszkańcy tamtejszych rejonów zgodnie mówią o wielkim zaangażowanie bł. Zbigniewa w pomoc chorym, najbiedniejszym, o koordynowaniu akcji pomocowych czy odwiedzaniu najbiedniejszych, a także o oddanej pracy bł. Michała z dziećmi i młodzieżą oraz zainicjowaniu działalności szkoły, która dawałaby najbiedniejszym szansę na naukę.
Autorzy filmu zastanawiają się również jak z perspektywy 30 lat można oceniać skutki zbrodni, której dopuścili się terroryści z Sendero Luminoso na polskich misjonarzach i czy w Peru panuje już spokój bez terroryzmu. Pokazują też aktualną sytuację Polonii w Peru, a także zasługi, jakie wnieśli dla kraju Ernest Malinowski czy Edward Habich – konstruktorzy, inżynierowie i budowniczowie kolei peruwiańskiej.
Film jest dostępny bezpłatnie na platformie vod.tvp.pl.
Franciszkańscy misjonarze, o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek, w 1989 r. zaczęli swoją pracę misyjną w Pariacoto w Peru. Zginęli z rąk terrorystów Świetlistego Szlaku 9 sierpnia 1991 r. Decyzją papieża Franciszka 5 grudnia 2015 r. zostali beatyfikowani. W liturgii Kościoła wspominani są 7 czerwca.
O. Zbigniew i o. Michał są także patronami krucjacie różańcowej w obronie przed terroryzmem, będącej franciszkańską akcją skierowaną do wiernych, którzy widząc współczesne zagrożenie terroryzmem, pragną modlić się o pokój na świecie oraz za wszystkich poszkodowanych w wyniku działań terrorystycznych.
luk / Kraków
KAI