Home WiadomościZ kraju Ewangelizacja i sekularyzacja – spotkanie przełożonych sióstr zakonnych

Ewangelizacja i sekularyzacja – spotkanie przełożonych sióstr zakonnych

Redakcja

Na Jasnej Górze rozpoczęło się 146. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce. To gremium, do którego należą przedstawicielki wszystkich czyli ponad stu zgromadzeń posługujących w naszym kraju. Celem dwudniowego spotkania jest spojrzenie na blaski i cienie życia sióstr, a tematem „Ewangelizacja i sekularyzacja”.

– Chcemy się pochylić nad świadectwem życia konsekrowanych – podkreśla s. Dolores Zok,przewodnicząca Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych. Zauważa, że właśnie świadectwo życia jest dziś tym, czego wszyscy oczekują: „nie słów, bo tych wypowiadamy wszędzie wiele, ale przykładu, świadectwa”. – Bardzo często w historii Kościoła życie konsekrowane pokazywało drogę, jak iść dalej, by świadczyć o Chrystusie, by pokazać zwłaszcza młodym, że wiara w Jezusa daje szczęście i radość – dodaje s. Dolores i wyjaśnia, że „chodzi o to, by świadczyć o miłości, by nie zagmatwać się w życie instytucji, klasztorów, ale by bardziej myśleć o drugim człowieku, który może nawet nie wie, że w swym życiu poszukuje tak naprawdę Boga”.

Siostry w Polsce, których jest 16,5 tys., mają jeszcze powołania do swoich wspólnot, co na Zachodzie należy już do rzadkości i jak zauważa przewodnicząca Konferencji, w naszym kraju cieszą się społecznym zaufaniem, to stanowi dla zakonnic także wielkie zobowiązanie. – Dzisiaj jeszcze ludzie mają zaufanie do sióstr zakonnych, do ich życia, do szczerości, uczciwości, więc mamy potencjał, żeby powiedzieć światu: „Jezus żyje, warto dla niego żyć” – podkreśla Misjonarka Służebnic Ducha Świętego.

Jej zdaniem przyszłość zgromadzeń zakonnych musi być oparta na współpracy ze świeckimi. – Wiek XXI to czas świadectwa świeckich, ta współpraca jest rozwiązaniem na przyszłość, byśmy potrafiły przekazać nasze charyzmaty, nasz sposób życia, naszą duchowość ludziom świeckim, by oni dalej mogli to nieść razem z nami – twierdzi siostra. Podkreśla także, że siostry dziś muszą się skupić bardziej na tym, by wychodzić i szukać ludzi tam, gdzie oni są, nie tylko w kościołach czy na nauce religii w szkołach, ale w miejscach, które mogą być trudno dostępne: „chodzi o to by iść w naszych habitach, skromnie, tak po prostu, by ludzie widzieli, że siostra zakonna to normalna kobieta, która żyje dla Boga. Chodzi o dawanie świadectwa prostego, ubogiego życia. Myślę, że to dziś światu jest najbardziej potrzebne”.

Bp Jacek Kiciński, przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego Konferencji Episkopatu Polski podczas Mszy św. inaugurującej Zebranie Plenarne podkreślał, że wszyscy doświadczamy dziś „pewnej zadyszki w naszym entuzjazmie i radykalizmie”, a Duch Święty i dziś działa jak w początkach Kościoła, więc trzeba się pytać czy może nie osłabła nasza wiara i prosić o rozwinięcie żagli, bo łódź naszego życia musi być w ruchu. – Wiemy, że łódź może być piękna, piękny może być maszt, może być cudowna załoga, ale jeśli żagle są zwinięte to prędzej czy później taka łódź zestarzeje się i zatonie. Łódź musi być w ruchu, wtedy jest użyteczna – mówił kaznodzieja i wyjaśniał, że wiatrem jest Duch Święty, a sterem w łodzi naszego życia jest Słowo Boże.

Bp Kiciński zauważył, że często ulegamy ludzkiemu myśleniu i z biegiem czasu stajemy się jak Nikodem, który nocą szedł do Jezusa, bo bał się narazić na opinię innych, troszczył się o swoją pozycję. – W ten sposób rodzą się różne przyzwyczajenia: zatopienie w doczesności, wygoda, niechęć do zmian, i z jednej strony wiemy skąd wieje wiatr, czujemy jego szum, ale maszty naszych łodzi sterczą bezczynnie – zauważył i zachęcał do rozwijania żagli naszych serc, by płynąć dalej.

Po Mszy św. przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego w Bastionie św. Barbary wygłosił konferencję „Wierzę w Kościół Chrystusowy. Konsekrowani w Kościele dziś – blaski i cienie”.

Jutro Msza św. celebrowana będzie w Kaplicy Matki Bożej o godz. 8.00. Po niej wykład wygłosi m.in. bp Artur Ważny, przewodniczący Zespołu ds.  Nowej Ewangelizacji przy Komisji Duszpasterstwa – poruszy temat ewangelizacji.

Konferencja Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych (KWPŻZZ) w Polsce skupia ponad 150 przełożonych wyższych, reprezentujących 105 zgromadzeń zakonnych. Członkiniami rzeczywistymi są przełożone generalne i prowincjalne. W pracach Konferencji biorą udział także delegatki wspólnot nie mających przełożonych wyższych w Polsce oraz obserwatorki i przełożone nowo powstałych zgromadzeń. Władzę wykonawczą pełni Rada Konferencji (konsulta) składająca się z przewodniczącej, wiceprzewodniczącej i sześciu konsultorek, wybranych przez Zebranie Plenarne tak, aby reprezentowały różne charyzmaty i dziedziny apostolstwa.

W Polsce jest ponad 100 zgromadzeń zakonnych tzw. czynnych, w których żyje 16,5 tys. sióstr w ponad 2 tys. domach zakonnych we wszystkich diecezjach. Ponadto prawie 2 tys. sióstr pracuje poza granicami Polski.

Izabela Tyras @JasnaGóraNews

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda