Wykład o. Olszewskiego dotyczył Eucharystii , która jest najważniejszym źródłem, ale też szczytem chrześcijaństwa oraz naszą drogą do świętości, jak podkreślił bernardyn.
Inne określenia Eucharystii to: Wieczerza Pańska, Łamanie Chleba, Zgromadzenie Eucharystyczne , Święta i Boska Liturgia, Komunia Święta, Najświętszy Sakrament ołtarza.
Promotor świętych franciszkańskich wskazał, że każdy święty czy błogosławiony Kościoła pozostawił jakąś myśl o Eucharystii. Wskazał na postać o. Pio, który w ciągu 58 lat sprawował Eucharystię w taki sposób, że celebrowane przez niego nabożeństwa przyciągały tysiące wiernych. Sprawując mszę świętą o. Pio sprawiał wrażenie, jakby widział cierpiącego Chrystusa i łączył się duchowo z Chrystusem Ukrzyżowanym.
Św. Franciszek, jest przykładem czciciela Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie , powiedział o. Olszewski i przytoczył treść Napomnień św. Franciszka 1, 16-22 : „ Dlatego: Synowie ludzcy, dokąd będziecie twardego serca? Dlaczego nie poznajecie prawdy i nie wierzycie w Syna Bożego? . Oto uniża się co dzień jak wtedy, gdy z tronu królewskiego zstąpił do łona Dziewicy. Codziennie przychodzi do nas w pokornej postaci. Co dzień zstępuje z łona Ojca na ołtarz w rękach kapłana. I jak ukazał się świętym apostołom w rzeczywistym ciele, tak i teraz ukazuje się nam w świętym Chlebie. I jak oni swoim wzrokiem cielesnym widzieli tylko Jego Ciało, lecz wierzyli, że jest Bogiem, ponieważ oglądali Go oczyma ducha, tak i my, widząc chleb i wino oczyma cielesnymi, starajmy się dostrzegać i wierzmy mocno, że jest to jego żywe i prawdziwe Najświętsze Ciało i Krew. I w taki sposób Pan jest zawsze ze swymi wiernymi, jak sam mówi: Oto Ja jestem z wami aż do skończenia świata ”.
Dalej bernardyn przywołał Testament nr 4 św. Franciszka, gdzie ojciec założyciel Zakonu Franciszkańskiego napisał: „Pan dał mi w kościołach taką wiarę, że po prostu się modliłem i mówiłem – Wielbimy Cię Panie Jezu Chryste tu i we wszystkich kościołach Twoich, które są na całym świecie i błogosławimy Tobie, że przez święty krzyż Twój odkupiłeś świat”.
O. Olszewski przywołał też wypowiedzi o Eucharystii innych świętych, jak Ignacego Antiocheńskiego, Jana Chrystoma, czy św. Tomasza z Akwinu ( + 1274 ) w znanym wszystkim hymnie :
„1. Zbliżam się w pokorze i niskości swej,
Wielbię Twój majestat, skryty w Hostii tej,
Tobie dziś w ofierze serce daję swe,
O, utwierdzaj w wierze, Jezu, dzieci Twe.
2. Mylą się, o Boże, w Tobie wzrok i smak,
Kto się im poddaje, temu wiary brak,
Ja jedynie wierzyć Twej nauce chcę,
Że w postaci chleba utaiłeś się.”
Św. Tomasz z Akwinu przypominał: „ Rzeczywista obecność Ciała i Krwi Chrystusa w Eucharystii nie da się rozpoznać zmysłami ani rozumem, tylko wiarą”.
O. Olszewski przypomniał wypowiedzi na temat Eucharystii bł . papieża Jana Pawła II z pierwszej encykliki Redemptor Hominis nr.20 , Encykliki o Eucharystii oraz z listu apostolskiego „Pozostań z nami Panie” , jak też wypowiedzi obecnego papieża Franciszka z encykliki Lumen Fidei nr 44 i adhortacji Ewangelii Kaudium , nr 47 .
Natomiast patron Warszawy i bernardynów, bł. Władysław z Gielniowa , wielbiąc eucharystycznego Jezusa napisał:
„O ciało Boga Żywego, Jezu Chrystusa niebieskiego, Przymij od nas pozdrowienia, Nad cię innego Boga nie ma”.
„Idźmy i głośmy światu miłość, jak to czynili św. Franciszek i Patron Warszawy ” , zachęcił na zakończenie konferencji o. Krystian Olszewski OFM dla licznie zgromadzonych czcicieli bł. Władysława z Gielniowa .
Anna Dziemska