Dzień Życia Konsekrowanego na Jasnej Górze

Na Jasnej Górze tak, jak i w całym Kościele trwa dziś błaganie za wszystkie osoby konsekrowane, a zwłaszcza za paulinów, którzy składając śluby: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa też należą do zakonnej wspólnoty. Święto Ofiarowania Pańskiego to zgodnie z decyzją św. Jana Pawła II od 1997 r. Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Papież Polak chciał, aby był on okazją do głębszej refleksji całego Kościoła nad darem życia poświęconego Bogu.

– To wielkie dziękczynienie, że Opatrzność Boża powołała mnie do Zakonu i że mogłem składać śluby, i tu je ponawiać. Dzięki temu zbliżam się do Pana Boga – powiedział paulin br. Mariusz Rowicki.

Na Jasną Górę niemal każdego dnia przybywają ci, którzy dziękują Maryi za dar powołania. Pielgrzymująca do Sanktuarium s. Samuela z Nysy podkreśliła, że od najmłodszych lat zawierzyła swoje życie Matce Bożej i to Ona jest jej drogowskazem. – Moja mama miała bardzo ciężki poród. Byłam ostatnim, dziewiątym dzieckiem. W czasie tego porodu mama powiedziała: Matko Boża, możesz ją zabrać… tylko, żeby była zdrowa. Zwykle rodzice zapominają o takich obietnicach w dzień porodu, a Pan Bóg przypomina je po latach. Mama oddała, a Matka Boża przypomniała i tak narodziła się moja droga zakonna – powiedziała s. Samuela.

– To wspaniale móc świętować ten dzień tutaj – powiedział o. Michał Legan, rzecznik prasowy Jasnej Góry. „Matka Boża jest pierwszą osobą konsekrowaną. To Ona najpełniej wypełniła śluby: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Wcale się nie dziwię, że tu przybywają dziś tak licznie siostry zakonne, bracia i kapłani, którzy żyją ślubami, bo wpatrując się w Maryję chcą odkrywać, co te śluby dziś w XXI w. znaczą”, zauważył paulin.

Życzenia dla wszystkich osób, które swoje życie poświęciły Bogu złożyli pielgrzymi. – Życzymy przede wszystkim wytrwałości, wzajemnego wsparcia i bliskości Jezusa na każdy dzień. Pan Bóg daje pewne pociechy i przekonuje o swojej miłości i dobroci, ale po ludzku to nie jest proste. Życzymy, żeby każdy habit i sutanna były znakiem przynależności do Chrystusa, tym zewnętrznym i wewnętrznym – mówili wierni przybywający na Jasną Górę.

W Polsce żyje około 30 tys. osób konsekrowanych i istnieje ponad 100 zgromadzeń zakonnych o różnych charyzmatach.

Maria Bareła @JasnaGóraNews

Za: www.jasnagora.com

Wpisy powiązane

Kapituła warszawskich redemptorystów m.in. o statutach prowincjalnych i atakach na Radio Maryja

Dążenia Sługi Bożego o. Anzelma Gądka OCD do wyniesienia na ołtarze św. Rafała Kalinowskiego

Kokotek: prawie 100 uczestników Zakonnego Forum Duszpasterstwa Młodzieży