Dzień Życia Konsekrowanego w Kościele gliwickim i opolskim

Tegoroczne międzydiecezjalne obchody Dnia Życia Konsekrowanego w Kościele gliwickim i opolskim odbyły się w Opolu. W sobotę 28.01 w kościele seminaryjno-akademickim pw. św. Jadwigi Śląskiej Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył BISKUP GLIWICKI JAN KOPIEC. 

Co przeżywali Izraelici w drodze? Myślę, że najpierw euforię pokonania Egipcjan, potem radość z ocalenia. Czy nie przypomina to euforii religijnych uczuć pierwszych dni życia konsekrowanego? Radość rozpoczęcia intymnej zażyłości z Panem. Coś wspaniałego – podkreślał biskup. Tłumaczył, że po pierwszej euforii rozpoczyna się droga przez pustynię. – U was jest to droga wyznaczona ślubami posłuszeństwa, czystości i ubóstwa, i oczyszczającym życiem wspólnotowym. Zatem droga Izraelitów przez pustynię może być symbolem waszego życia. Z jednej strony zawierzenia Bogu, a drugiej – zwątpienia w obecność Pana. Z jednej strony posłuszeństwa przełożonym, a z drugiej strony buntu. Izraelici narzekali na brak mięsa, na brak wody, że Bóg im każe czekać. A czy wy nie narzekacie na swoich przełożonych? – pytał biskup. 

A stawiał pytania również o złotego cielca, podkreślając, że w życiu zakonnym miejsce Boga może zająć komputer, telewizor, telefon czy samochód. – Pierwotna wierność przymierzu konsekracji musi być oczyszczona z cielców zakonnych – wyjaśniał bp Pierskała. – Izraelici pytali, czy nie lepiej wrócić do Egiptu. Czy nie doświadczyliście takiej pokusy – ucieczki z placówki zakonnej do dawnego życia? – pytał dalej. – Gdzie jest wasza ziemia obiecana? Czy to dobrze urządzone i wygodne gniazdko zakonne? Prawdziwą ziemią obiecaną jest sam Bóg. Być własnością Pana to jest wasza ziemia obiecana – mówił. 

Przed błogosławieństwem bp Rudolf Pierskała odczytał dwa dekrety biskupa opolskiego. Pierwszy dekret, odwołujący ks. Andrzeja Demitrowa z funkcji wikariusza biskupiego ds. życia konsekrowanego ze względu na urlop naukowy i finalizowanie pracy habilitacyjnej, a drugi – powołujący do tej posługi na okres 3 lat O. BŁAŻEJA KUROWSKIEGO OFM. 

Po Mszy św. był poczęstunek i czas na rozmowy, a w drugiej części spotkania odbył się koncert kolęd w wykonaniu chóru studentów Wydziału Teologicznego pod dyrekcją ks. Joachima Waloszka. 

Tekst przygotował O. Maksymilian Damian

Wpisy powiązane

Wzór prośby do Prezydenta RP

…a zwłaszcza za masonów, Żydów. Czy tak postępuje antysemita?

Wielki Odpust Tuchowski: kapłani, konsekrowani, piekarze, młodzież oraz pielgrzymka rowerowa z Torunia i Wrocławia