Dzień ludzi bezdomnych

W tym roku Dzień Ludzi Bezdomnych, czyli 14 kwietnia, niemal zbiega się ze Świętami Wielkiej Nocy i przypada w czasie trwającej epidemii.

Od kilku tygodni z telewizji, radia i mediów społecznościowych płynie apel „Zostań w domu”. Co z tymi, którzy go nie mają? Kim są? Co możemy dla nich zrobić w tym szczególnym czasie?

Dzień Ludzi Bezdomnych?

Tak, od 1996 roku możemy znaleźć w kalendarzu to nieformalne, a zarazem niezwykłe święto – Dzień Ludzi Bezdomnych – zainicjowane przed laty przez Marka Kotańskiego. Główny celem tego dnia jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy osób bez domu oraz stereotypy krążące wokół bezdomności.

Kim są osoby bez domu?

Według badań Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (luty 2019) w naszym kraju ponad 30 tysięcy osób nie ma domu, z czego 83,6% stanowią mężczyźni (25 369 osób), natomiast 16,4% kobiety (4 961 osób). Osoby doświadczające bezdomności jako główną przyczynę swojej sytuacji życiowej wskazują: konflikty rodzinne, uzależnienia, eksmisje, wymeldowania, rozpady związków. Najwięcej osób bez domu znajduję się w przedziale wiekowym 41-60 lat.

Kim są naprawdę?

Statystyki są potrzebne, by pokazać skalę problemu… W Dziele Pomocy św. Ojca Pio dobrze jednak wiemy, że każdą liczbą stoi konkretny człowiek – ze swoją historią, osobowością, wzlotami i upadkami. Często małe, dla nas zupełnie zwyczaje rzeczy, są dla pań i panów bez domu, których na co dzień spotykamy powodem do wielkiej radości. Wiele razy obserwowana radość pozwalała nam docenić, to co mamy i na nowo ucieszyć się z małych rzeczy. I właśnie tym chcemy się z Wami dzielić w najbliższych dniach, zapraszając Was do akcji #dzielimysieradoscia – szczegóły poniżej.

Jak pomagamy w Dziele Pomocy św. Ojca Pio?

Towarzyszymy w drodze do domu – tak właśnie zwykliśmy mówić o naszej misji. Niczego nie narzucamy, nikogo nie oceniamy, nie generalizujemy – w prawdzie, szacunku i zrozumieniu towarzyszymy i wspieramy osoby bez domu na drodze budowania lepszej przyszłości.

Jak świętujemy Dzień Ludzi Bezdomnych w czasach zarazy?

Dzień Ludzi Bezdomnych zbiega się w tym roku z epidemią, która jest dla nas wszystkich wielkim wyzwaniem, ale wypada także pomiędzy Wielką Nocą a Niedzielą Bożego Miłosierdzia. Postanowiliśmy więc świętować Dzień Ludzi Bezdomnych inaczej niż w poprzednich latach: nie spotkamy się na krakowskim Rynku, ale na naszej stronie i Dziełowym facebooku. Zapraszamy do akcji #dzielimysieradoscia, która potrwa od dziś do niedzieli!

Zawsze, ale teraz szczególnie, chcemy się z Wami dzielić radością – opowiadać o tym, co cieszy naszych podopiecznych. Codziennie na naszym profilu znajdziecie historie pań i panów bez domu, które, mamy taką nadzieję, wywołają na Waszych twarzach uśmiech. Wierzymy, że w tym szczególnym czasie nic tak nie pomaga, jak mała radość i docenienie tego, co mamy, a czego często nie dostrzegamy.

Chcemy też, by mimo wyzwań, które czekają nas wszystkich, państwo, którzy korzystali do tej pory z naszego wsparcia, mogli je cały czas otrzymywać. Chcemy, by nigdy nie zabrakło im powodu do małych i wielkich radości – dla kogoś będzie to skorzystanie z łaźni lub nowa para butów, dla kogoś innego pierwsza od kilkunastu lat praca… Jeśli zatem możesz wspomóż Dzieło:

 
Kompleksowa pomoc, którą od lat świadczy Dzieło wymaga sporych środków finansowych. Wierzymy, że w tym niezwykłym czasie, jakim jest Wielkanoc i zbliżająca się Niedziela Bożego Miłosierdzia razem uda nam się dokonać dobrego dzieła i zebrać niezbędne środki finansowe.

Jak jeszcze możesz pomóc? Sposobów jest wiele!

  • Odwiedź – a najlepiej codziennie odwiedzaj –  profil na Facebooku Dzieła Pomocy św. Ojca Pio, zostaw lajk lub uśmiech, a jeśli chcesz, udostępnij na swojej tablicy, którąś z naszych historii. W końcu wszyscy #dzielimysieradoscia!
  • Jeśli jest to możliwe, wesprzyj nasze działania, wpłacając dowolną kwotę – każda złotówka ma znaczenie!
  • Podziel się z nami swoją radością, napisz na: dzielimysieradoscia@dzielopomocy.pl

Do Dzieła!

Za: www.dzielopomocy.pl

Wpisy powiązane

Błogosławieństwo cel zakonnych oraz losowanie patronów klasztorów i braci

6 stycznia to dzień pamięci o polskich misjonarzach

Paulini: Już jutro, 6 stycznia, rozpoczęcie Nowenny do św. Pawła I Pustelnika