Pierwszy tom inaugurujący 70 tomową serię Opera Omnia św. Tomasza z Akwinu po polsku, właśnie ukazał się na rynku wydawniczym. Jest to objaśnienie „Polityki” Arystotelesa. Kolejne tomy „Dzieł wszystkich św. Tomasza z Akwinu” w ciągu najbliższych 14 lat dotrą do rąk polskich czytelników. Jak zapewnia prezes Wydawnictwa W Drodze o. Tomasz Grabowski OP, rok rocznie ukazywać się będą co najmniej cztery tomy.
Wydanie „Dzieł wszystkich św. Tomasza z Akwinu” zapewni polskim czytelnikom, nie tylko teologom czy filozofom, ale także wszystkim zainteresowanym kulturą, bezpośredni dostęp zarówno do myśli Akwinaty, jak również do jego rzetelnej metody dyskursywnego dochodzenia do prawdy. Święty Tomasz uczy intelektualnej uczciwości i odwagi, otwartości na różne, także „nieortodoksyjne”, nurty filozoficzne, precyzji myślenia i wytrwałości w dążeniu do prawdy. Wszystkie te cechy umiejscawiają go pośród najwybitniejszych duchowych i intelektualnych mistrzów naszej kultury.
Większość dzieł będzie tłumaczona na język polski po raz pierwszy, a dotychczas wydane po polsku zostaną gruntownie przepracowane lub przetłumaczone na nowo. Projekt realizowany jest przy ścisłej współpracy Fundacji Pro Futuro Theologiae, Instytutu Tomistycznego oraz Wydawnictwa Polskiej Prowincji Dominikanów W drodze. W inicjatywie bierze udział wielu wybitnych tłumaczy oraz badaczy twórczości św. Tomasza z Akwinu. “Polski projekt jest wyjątkowy pod względem jakości tłumaczenia, jak i współpracy z branżą IT” – informuje prezes dominikańskiego Wydawnictwa W drodze.
„Nikt jeszcze nie podjął się tak ambitnego, a jednocześnie fascynującego zadania. Publikację tej serii traktujemy jako swego rodzaju uhonorowanie tego wybitnego, ale i wymagającego myśliciela. Żartobliwie rzecz ujmując: nawet jeśli się św. Tomasza jeszcze nie czytało, to po prostu wypada mieć w domu książki jego autorstwa” – przekonuje o. Grabowski.
Tomaszowe dzieło, w zależności od tłumaczenia, liczy od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy stron. Do jego spuścizny odwołują się nie tylko katolicy, lecz również chrześcijanie innych wyznań, a także niewierzący specjaliści rozmaitych nauk humanistycznych, w tym ekonomiści i politycy. Dzieła św. Tomasza z Akwinu, należące do europejskiego i światowego kanonu intelektualnego, z pewnością stanowią ważną inspirację do pogłębionych intelektualnych poszukiwań.
„Nie wyciągamy tego średniowiecznego myśliciela z niebytu – św. Tomasz jest nadal niezwykle żywo dyskutowany na całym świecie przez przedstawicieli najróżniejszych profesji. Jego „Traktat o prawie” to abecadło wszystkich prawników i teoretyków prawa, zaś „Traktat o uczuciach” znajduje się w kanonie lektur psychologicznych. Poruszał też kwestie kierowania zespołem czy szacowania ryzyka, którymi zajmują się przedsiębiorcy i menadżerowie” – tłumaczy o. dr hab. Mateusz Przanowski z Instytutu Tomistycznego.
– W dobie narastającego chaosu, kiedy opinie z trudem oddziela się od wiedzy i faktów, kiedy brakuje rzetelnego namysłu i uczciwej debaty, chcemy oddać do rąk czytelników dzieła mistrza przejrzystego myślenia, nauczyciela odważnej i otwartej postawy intelektualnej, obrońcy zdrowego rozsądku i rozumnej wiary – dodaje prezes Grabowski OP.
– Ten projekt pozwoli środowisku teologicznemu Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, które od lat rozwija badania nad tomizmem biblijnym, na udział w jednym z najważniejszych w ostatnim czasie projektów dotyczących myśli św. Tomasza z Akwinu, z którego przez długie lata będą czerpać studenci, profesorowie oraz wszyscy, którzy cenią sobie odwagę myślenia i wierność Tradycji. Dostępność źródeł myśli teologicznej jest podstawowa dla wszelkiej odnowy, tak bywało w przeszłości i z pewnością ma sens dla obecnego czasu. Cieszymy się, że nasi współpracownicy, tłumacze oraz badacze, będą mogli wziąć udział w tym ambitnym przedsięwzięciu, a Polska dołączy tym samym do elitarnego grona państw, w których takie projekty są realizowane – wyjaśnia z kolei ks. dr hab. Piotr Roszak z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, stojący na czele Fundacji Pro Futuro Theologiae.
Projekt wydania Opera Omnia św. Tomasza z Akwinu po polsku został objęty honorowym patronatem Przemysława Czarnka, ministra edukacji i nauki.
Św. Tomasz z Akwinu
Tomasz z Akwinu jest niewątpliwie jednym z najwybitniejszych myślicieli Zachodu. Urodził się ok. 1224 roku na zamku swoich rodziców w Roccasecca w południowej Italii. Wychowany przez benedyktynów na Monte Cassino, wstąpił do założonego kilkadziesiąt lat wcześniej zakonu dominikanów. Po okresie formacji podjął pracę wykładowcy. Działał między innymi w Kolonii, Paryżu i miastach uniwersyteckich Italii. Umarł w roku 1274 w drodze na Sobór Lyoński. Został kanonizowany w 1323 roku. Od wieków św. Tomasz jest dla Kościoła katolickiego jednym z najważniejszych punktów odniesienia w interpretowaniu wiary (nieprzypadkowo otrzymał tytuł doctor communis, „doktor powszechny”). Jest ceniony także jako filozof, zwłaszcza gdy chodzi o metafizykę, teorię poznania i etykę. Jego spuścizna obejmuje nie tylko komentarze do Biblii czy traktaty teologiczne, ale także komentarze do dzieł filozofów starożytnych (Arystoteles, Boecjusz) oraz samodzielne pisma filozoficzne.
Partnerzy projektu:
Fundacja Pro Futuro Theologiae została ustanowiona 5 listopada 2014 roku przez trzech fundatorów: Piotra Pawła Orłowskiego, ks. Dariusza Koteckiego oraz ks. Piotra Roszaka. Działająca przy Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, fundacja postawiła sobie za cel wspieranie i organizowanie działań promocyjnych wyżej wymienionego wydziału. W interesie Pro Futuro Theologiae jest zwiększenie liczby studentów a także pomoc w zbudowaniu pozycji naukowej Wydziału Teologicznego, zarówno w Polsce jak i na świecie. W osiągnięciu tego celu ma pomóc inicjowanie badań naukowych z zakresu teologii, filozofii, historii kościoła itp., stąd też zaangażowanie w inicjatywy badawcze, organizowanie konferencji naukowych, czy wspieranie publikacji naukowych na wymienione wyżej tematy.
Instytut Tomistyczny jest instytucją naukową Polskiej Prowincji Dominikanów, powstałą w roku 1958 z inicjatywy kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jednym z głównych obszarów działalności Instytutu jest krzewienie myśli św. Tomasza z Akwinu, poprzez m.in. prowadzenie, animowanie i promocję prac badawczych, edytorskich i translatorskich związanych z jego dziełem i myślą. Prowadzenie projektów dotyczących historii jego dzieła, jak i o próbę konfrontacji Tomaszowej propozycji ze współczesną filozofią i teologią.
Wydawnictwo W drodze jest częścią aktywności polskich braci dominikanów. Wypełniając misję Świętego Ojca Dominika, pragnie, poprzez swoją działalność, głosić Ewangelię wszystkim, wszędzie i na wszelkie sposoby. Dlatego nieprzerwanie od 1973 roku wydaje opiniotwórczy miesięcznik “W drodze” oraz starannie wybrane książki. W przystępny sposób mówi o sprawach ważnych dla współczesnego człowieka. Chce dzięki temu budować Kościół na miarę potrzeb i marzeń każdego z nas, ale przede wszystkim na obraz i podobieństwo Boga. Wydawnictwo jest przekonane, że bycie katolikiem jest przywilejem. Dlatego pragnie, by Czytelnicy mogli świadomie przyjąć wybór, którym Bóg ich zaskoczył. By byli z tego dumni, by odważnie nieśli innym ludziom miłość i nadzieję wykraczające poza ramy tymczasowej codzienności.
mp, dk, Instytut Tomistyczny / Warszawa
KAI