Obecni na spotkaniu przedstawiciele braci Bonifratrów, ojców Barnabitów, Bernardynów, Dominikanów, Franciszkanów, Franciszkanów konwentualnych, Jezuitów, Oblatów NMP, Redemptorystów, Salwatorianów, księży Saletynów i Salezjanów mieli kilkugodzinną szansą poznania siekierkowskiego sanktuarium, przez wielu dotąd nieodkrytego, a także do rozmów i refleksji na temat życia zakonnego.
Zebranie było zarazem wprowadzeniem do rozpoczynającej się od września peregrynacji kopii jasnogórskiej Madonny w klasztorach męskich archidiecezji warszawskiej. Ojciec Kazimierz Malinowski OFMConv zwrócił uwagę, że wędrówka Maryi przez klasztory męskie w Polsce trwa od 2013 i kres szlaku pielgrzymiego nastąpi w Warszawie. Nawiedzanie zakonnych domów przez Maryję jest wyjątkową szansą na spełnienie słów Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, który w 1963 r. pisał do zakonników, że przyjęta do zakonnych Gospód Matka Pana chce dać Synów licznych w powołania ku radości naszych wspólnot, ku Chwale Bożej, ku rozrostowi Kościoła Chrystusowego.
Odnosząc się do tych słów, zwrócił uwagę, że obecność u Ojców Pijarów jest jedną z wielu inicjatyw KWPZM zmierzających do integracji zakonników, po to byśmy lepiej służyli Kościołowi lokalnemu będąc mocni siłą komunii budowanej stopniowo między wspólnotami zakonnymi w diecezji. Temu celowi służy także powołanie delegatów KWPZM we wszystkich diecezjach w Polsce. W dzisiejszym świecie potrzebujemy wyraźnych znaków jedności, dlatego współpraca osób konsekrowanych z różnych instytutów staje się koniecznością.
Tematykę współpracy kontynuował ks. Piotr Ciepłak MS – opowiadając o wspólnych inicjatywach ekonomicznych, podejmowanych przez zakony męskie. Razem możemy więcej – stwierdził – dzięki działaniu wspólnemu możemy w świecie globalnych korporacji znaleźć odpowiednie argumenty, by bronić się przed próbami wyzysku i obniżać koszty utrzymania wspólnot zakonnych i dzieł, które prowadzimy. To jest główny motyw powstania i rozwoju Forum Współpracy Międzyzakonnej. W dalszej części wystąpienia ks. Piotr przedstawił wypracowane w ramach Forum konkretne inicjatywy gospodarcze, służące dobru wspólnot zakonnych.
Poważne rozmowy zwieńczono dyskusjami przy posiłku, o pracy, zwyczajach, charyzmatach naszych wspólnot. Zauważono, że wysiłek zmierzający do bycia w komunii domaga się zaprezentowania celu, który będzie dla poszukujących go – inspiracją. Niewątpliwie znakiem spotkania u Pijarów okazał się stół, najpierw eucharystyczny, następnie dyskusji i rozmowy, a w końcu braterskiego posiłku.
o. Sebastian Feret OFM – delegat KWPZM w Archidiecezji Warszawskiej