Dzieje polskich franciszkanów okresu międzywojennego

Polscy franciszkanie doczekali się wreszcie całościowego opracowania swojej historii okresu międzywojennego. W najbliższy czwartek 19 stycznia o godz. 15.00 w klasztorze przy pl. Wszystkich Świętych 5 w Krakowie zostanie zaprezentowana praca o. dra hab. Zdzisława Gogoli zatytułowana „Dzieje franciszkańskiej Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię 1918-1939”.

„W pracy chodziło przede wszystkim o syntetyczne i całościowe przedstawienie życia i działalności franciszkanów polskich w okresie międzywojennym na możliwie szerokim tle społeczno-politycznym. Dotychczasowe opracowania tego tematu były fragmentaryczne” – mówi autor dzieła.

Publikacja ma ogromne znaczenie nie tylko dla zakonników. Również dla historyków i pasjonatów tego okresu dziejów Polski.

Z uważnej lektury książki dowiemy się, że franciszkanie w tym okresie wykazywali nieprzeciętną aktywność społeczną.

Synowie św. Franciszka w pełni uczestniczyli w odbudowie II Rzeczypospolitej. Reprezentowali polską rację stanu zarówno w odległych placówkach Wołynia, jak i na Śląsku, w Poznaniu oraz na Wybrzeżu. Scalali rozbite przez zabory społeczeństwo i budowali poczucie narodowej tożsamości. Budzili w Polakach świadomość ich przynależności do kręgu kultury Zachodu. Budowali dobrosąsiedzkie stosunki i chrześcijański dialog.

Wśród postaci omawianego okresu pojawiają się historie tak zasłużonych osób, jak: św. Maksymiliana Marii Kolbego czy sześciu błogosławionych ojców: Achillesa Puchały, Innocentego Guza, Piusa Bartosika, Antonina Bajewskiego, Hermana Stępnia oraz dwóch braci Tymoteusza Trojanowskiego i Bonifacego Żukowskiego.

Autor przebadał łącznie ponad 50 archiwów i bibliotek kościelnych, zakonnych i państwowych. Wykorzystał również relacje żyjących świadków. W pisaniu pomocne okazały się także, choć już jako materiał uzupełniający, dzieła historiograficzne, biografie, hagiografie, pamiętniki, wspomnienia, publicystyka czy prywatna korespondencja.

Dzieło składa się ze wstępu, ośmiu rozdziałów i zakończenia. Uzupełniają je liczne tabele, ilustracje, zdjęcia, fotografie, aneksy, indeksy, przypisy oraz bogata bibliografia.

jms

Wpisy powiązane

…a zwłaszcza za masonów, Żydów. Czy tak postępuje antysemita?

Wzór prośby do Prezydenta RP

Apel Przewodniczącego KWPZM