Dwie służebniczki dębickie otrzymały medale „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”

Dwie siostry ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej (popularna nazwa Służebniczki Dębickie): Zofia (s. Serapiona) Liszka oraz Marcjanna (s. Ambrozja) Łączniak zostały pośmiertnie odznaczone medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. W czasie okupacji hitlerowskiej siostry udzielały pomocy Sabinie Bruck Honigwachs w ochronce w Dominikowicach, gdzie Sabina ukrywała się w habicie zakonnym do maja 1945 r.

Medale wręczyła ambasador Izraela pani Anna Azari, która powiedziała: „Tylko w ten sposób możemy spłacić dług wdzięczność wobec Sprawiedliwych”. Podkreśliła, że to pierwsza taka uroczystość po przyjęciu nowelizacji ustawy o IPN.

Krewna odznaczonej s. Ambrozji, Agata Rybarczyk, przekazała medal i dyplom siostrom służebniczkom na ręce przełożonej generalnej s. Maksymilli Pliszki, która otrzymała kopię dyplomu przyznającego medal dla s. Serapiony Liszka. Według zasad przyjętych przez Yad Vashem medal może odebrać osoba ratująca Żydów lub jej krewny. Odznaczenia dla sióstr zostały przyznane dzięki wysiłkom i staraniom pracowników IPN w Rzeszowie, zwłaszcza Michała Kalisza. Wśród zaproszonych gości był także burmistrz miasta Dębica Mariusz Szewczyk oraz dyrektor Muzeum Regionalnego w Dębicy Jacek Dymitrowski.

Oprócz sióstr, odznaczenie odebrali członkowie 2 rodzin, które ukrywały rodziny żydowskie:

Ceremonia odbyła się 28 czerwca 2018 r. w Bieczu (woj. małopolskie). Gospodarz uroczystości, burmistrz Biecza, Mirosław Wędrychowicz powiedział m.in. „Łączy nas wszystkich wielka wdzięczność, wielki szacunek i pamięć o tych, którzy nie bacząc na bezpieczeństwo własne i swoich rodzin wyciągnęli pomocną dłoń do tych, którzy znaleźli się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. To właśnie oni (…) przeciwstawili się wielkiej zbrodni i swoją postawą pokazali, jak ważna jest miłość bliźniego”.

Tytuły i medale „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” są przyznawane przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie tym, którzy w czasie Holokaustu bezinteresownie i z narażeniem życia ratowali Żydów.

s. Agnieszka Skrzypek SBDNP

Wpisy powiązane

Jubileuszowy koncert kolęd chóru Voce Angeli

Spotkanie Rodziny Szensztackiej w Sanktuarium Zawierzenia – Kościele Jubileuszowym

Warszawa: upamiętnienie heroicznej działalności sióstr felicjanek w czasie okupacji (zapowiedź)