Droga Krzyżowa ze światła

Sześć stacji Drogi Krzyżowej w podwórzach starych kamienic pokaże mieszkańcom swojego miasta łódzka artystka. Początek w klasztorze dominikanów.

Autorką ekspozycji jest Aleksandra Adamczuk. Jej projekt „Droga” znalazł się na trzecim miejscu wśród ponad 60 wniosków łódzkich artystów, którzy ubiegali się o stypendium z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Łodzi.

„Myślą przewodnią projektu jest dostrzeżenie nadziei w umieraniu. Miejsca, które niosą w sobie znamię cierpienia, są przemieniane za pomocą światła – symbolu życia, które jest głównym narzędziem kreowania scenografii. Wszystkie stacje osadzone są w podwórzach łódzkich kamienic, a elementem spajającym całość jest oświetlenie. Ono będzie prowadzić widza przez poszczególne podwórza w centrum miasta” – pisze autorka projektu.

Wernisaż wystawy z projekcją filmu i aranżacją zdjęć odbędzie się 4 października o godz. 19.30 w Galerii „Zielona 13” w klasztorze dominikanów. Po wernisażu widzowie będą mogli przejść trasę pomiędzy sześcioma zaaranżowanymi światłem stacjami Męki Pańskiej.

Finał projektu odbędzie się 6 października – w godzinach od 10 do 14 na terenie pofabrycznym zaaranżowana zostanie stacja Zmartwychwstania.

„Głównym założeniem projektu jest umieszczenie działań artystycznych w naturalnym otoczeniu odbiorcy. Droga ma realnie wpisać się w przestrzeń miejską. Koncepcja projektu odchodzi od klasycznej wizji teatru, główną rolę odgrywa bowiem scenografia” – informuje Stowarzyszenie „posŁódź”, zajmujące się realizacją przedsięwzięcia.

„Stacje skonstruowane są tak, aby widz przekształcał się w uczestnika. Odbiorca realnie pokonuje drogę prowadzącą pomiędzy przystankami. W niektórych przypadkach jest obserwatorem, w innych jego udział kształtuje tworzącą się w obszarze stacji sytuację” – czytamy na stronach stowarzyszenia.

Za: www.dominikanie.pl.

Wpisy powiązane

W opactwie Benedyktynów w Tyńcu odkryto dawne malowidła

Kodeń: sanktuarium nagrodzone medalem

„Powrót do wnętrza. Duchowa podróż ze św. Ignacym” – wywiad z autorami książki