Dominikanie znikają z łódzkiego klasztoru. Co dalej z o. Szustakiem i jego współbraćmi?

Minęło dwadzieścia lat od przybycia ojców dominikanów do Łodzi. Kamienica przy ul. Zielonej 13, która przez dwie dekady była domem i miejscem duchowej wspólnoty, już wkrótce przestanie pełnić funkcję klasztoru. Czy jednak pozostanie miejscem spotkań wiernych i modlitwy?

Ojciec Maciej Biskup, przeor konwentu pod wezwaniem błogosławionego Piotra Jerzego Frassatiego, ogłosił na kanale dominikanów na YouTube, że 18 listopada minie dokładnie 20 lat od założenia klasztoru w Łodzi. To jubileusz szczególny, ale i ostatni, gdyż wspólnota podjęła decyzję o przeniesieniu konwentu na ul. Sienkiewicza 38, gdzie dominikanie od trzech lat prowadzą parafię Podwyższenia Krzyża Świętego.

Duchowe dziedzictwo pandemii

Przez lata kamienica przy ul. Zielonej stała się miejscem traktowanym przez wiernych jak dom. Szczególną rolę odegrała w czasie pandemii COVID-19, kiedy transmitowane stąd msze święte gromadziły nie tylko łodzian, ale także widzów z całej Polski i zza granicy. Miejsce to zaczęto wtedy nazywać „pandemiczną parafią” – mówił ojciec Maciej Biskup. Dla wielu osób transmisje stały się duchowym wsparciem w trudnym okresie izolacji.

Rosnące koszty i decyzja o przeniesieniu

Jak zauważył ojciec Maciej Biskup koszty utrzymania wspólnoty czterech braci są coraz większe. Przełożeni zakonu, w tym prowincjał ojciec Łukasz Wiśniewski, podjęli decyzję o przeniesieniu braci na ul. Sienkiewicza 38. W nowym miejscu dominikanie będą nadal prowadzić misję duszpasterską, a część z nich trafi do innych klasztorów w Polsce.

– Zamierzamy wykorzystać kamienicę przy ul. Zielonej w sposób, który pozwoli kontynuować naszą misję, w tym cele duszpasterskie i społeczne zgodne z wartościami chrześcijańskimi – zaznaczył ojciec Biskup.

Zapewnił też, że mimo wyprowadzki klasztoru z budynku będą tam nadal odprawiane msze święte, a opiekę nad kaplicą przejmą dominikanie z nowej lokalizacji przy Sienkiewicza.

Reakcje wiernych: smutek i wdzięczność

Decyzja o przeniesieniu klasztoru wywołała poruszenie wśród wiernych, którzy wyrażali swoją wdzięczność i smutek w mediach społecznościowych. “Nigdy osobiście nie dotarłem na Zieloną, ale Dom błogosławionego Pier Giorgia Frassatiego jest bardzo bliski mojemu sercu” – napisał jeden z internautów, dziękując dominikanom za wsparcie duchowe w czasie pandemii i wyrażając nadzieję, że ich posługa będzie kontynuowana.

Wielu wiernych, korzystających z transmisji mszy i kazań ojców dominikanów, podkreślało, że ich słowa trafiały w serca i były drogowskazem w codziennych trudnościach.

Ostatnia msza jubileuszowa

Z okazji 20-lecia obecności dominikanów w Łodzi 18 listopada o godzinie 18:30 w kaplicy przy ul. Zielonej 13 odbędzie się uroczysta msza święta. Będzie to wyjątkowy moment dla całej wspólnoty, która po raz ostatni zgromadzi się w tym miejscu na rocznicowej celebracji.

Źródło: Dziennik Łódzki / jh
Za: deon.pl

Wpisy powiązane

Kokotek: prawie 100 uczestników Zakonnego Forum Duszpasterstwa Młodzieży

Na Jasnej Górze odbywają się rekolekcje dla biskupów

125 lat obecności naśladowców św. Franciszka w Jaśle